Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 1. november 2024Meniny má Denisa a Denis
< sekcia Import

Pápežská komisia zverejnila prvú veľkú správu o zneužívaní maloletých

Obeť sexuálneho zneužívania duchovenstvom a jej obhajca Juan Carlos Cruz (vpravo) počúvajú prejav kardinála Seana Patricka O' Malleyho počas tlačovej konferencie pri príležitosti zverejnenia prvej výročnej správy o ochrane neplnoletých osôb vo Vatikáne 29. októbra 2024. Foto: TASR/AP

Výročnú správu vypracoval tím expertov Pápežskej komisie na ochranu maloletých, poradného orgánu vytvoreného v roku 2014 pápežom Františkom.

Vatikán 29. októbra (TASR) - Pápežská komisia pre ochranu maloletých po desiatich rokoch od svojho založenia zverejnila v utorok svoju prvú správu. Jej autori odporúčajú urýchliť odsun duchovných, ktorí sexuálne zneužívali maloletých, a lepšie vyškoliť ľudí zodpovedných za ich podporu. Komisia konštatuje, že celosvetovo treba ešte popracovať na súčasnom stave, keď reputácia cirkvi často dostáva prednosť pred podporou obetí, informovala agentúra AFP, ktorú cituje TASR.

Výročnú správu vypracoval tím expertov Pápežskej komisie na ochranu maloletých, poradného orgánu vytvoreného v roku 2014 pápežom Františkom. Pracovnú skupinu viedla právnička Maud de Boer-Buquicchiová, ktorá má dlhoročné skúsenosti s obhajobou maloletých, informoval spravodajský web Vatican News.

Americký kardinál Sean O'Malley, bývalý arcibiskup z Bostonu, ktorý desaťročia zbieral svedectvá ľudí preživších zneužívanie, na tlačovej konferencii vo Vatikáne v utorok povedal, že sa začalo nové obdobie, "kde zodpovednosť, starostlivosť a starosť o obete začínajú prinášať svetlo do tmy".

Komisia v 50-stranovom dokumente konštatuje, že niektoré cirkvi sa problému zneužívania venujú a informujú o ňom už viac ako jednu generáciu. Najmä v Afrike alebo Ázii sa však tento problém ešte nestal témou pre verejnú diskusiu.

Komisia, ktorá je orgánom Vatikánu, vo svojej správe poukazuje aj na nedostatok transparentnosti v rámci samotnej Rímskej kúrie. Dikastérium pre náuku viery, ktorého disciplinárna sekcia má v gescii najzávažnejšie prípady sexuálnych trestných činov, je napríklad v správe kritizované okrem iného za nedostatok údajov a neprehľadnosť kánonických postupov.

"Netransparentnosť len podporuje nedôveru veriacich a najmä obetí," upozorňuje správa.

Správa zdôrazňuje "potrebu urýchliť proces odstraňovania previnilcov z funkcií". Nešpecifikuje však, či sa tento proces má uskutočniť už v prípade podozrenia alebo až po skončení súdneho procesu.

V Európe napriek viacerým krokom v boji proti sexuálnemu zneužívaniu zo strany kléru zistili autori správy frustráciu medzi obeťami v dôsledku pomalého spracovania prípadov v rámci cirkvi, ktorá často čaká na ukončenie trestného procesu.

Komisia apeluje, aby obete zneužívania mali právo na informácie - napríklad o tom, čo sa stalo s útočníkom a či nehrozí, že ho stretnú na omši. Na tento účel komisia navrhuje zvážiť vytvorenie funkcie ombudsmana alebo mediátora.

Súčasťou mandátu komisie je aj pomáhať miestnym cirkvám pri vytváraní smerníc - cirkevní hodnostári totiž často rozhodovali ad hoc podľa vlastného uváženia.

Komisia na ochranu maloletých by teraz mala každý rok zverejniť novú správu. Členovia komisie pre zneužívanie, vymenovaní priamo pápežom, sú odborníci v oblastiach od klinickej psychológie cez právo po ľudské práva.