Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Import

Do SAV prišlo pracovať 38 špičkových vedcov zo zahraničia

Ilustračné foto Foto: TASR/Milan Kapusta

Prišli napríklad z Univerzity v Miami, z Farber Cancer v Bostone patriacemu k Harvard Medical School či z Mansoura University Egypt.

Bratislava 9. januára (TASR) - Na Slovenskej akadémii vied (SAV) pôsobí 16 Slovákov a 22 zahraničných top výskumníkov, ktorí opustili prestížne zahraničné pracoviská, aby robili vedu na Slovensku. Prišli napríklad z Univerzity v Miami, z Farber Cancer v Bostone patriacemu k Harvard Medical School či z Mansoura University Egypt. TASR o tom informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková.

Špičkoví slovenskí, ale aj zahraniční vedci do SAV prichádzajú vďaka programu SASPRO, ktorý je zameraný na mobilitu vedcov. "My poskytujeme týmto šikovným vedcom relatívne lukratívne platové podmienky, ale poskytujeme im aj priestor a projektové peniaze na výskum. Sú to trojročné projekty a toto sa nám ukázalo ako dobrá schéma," uviedol predseda SAV Pavol Šajgalík. Podľa jeho slov v tých 38 ľuďoch sú zastúpené takmer všetky krajiny sveta. "Tí ľudia prichádzajú so svojimi vlastnými novými témami, a tým sa trochu ten 'rybník' na SAV prekysličil," dodal Šajgalík.

Napríklad Daniel Reitzner sa po piatich rokoch vrátil na Fyzikálny ústav SAV, pričom pôsobil na Technickej univerzite v Mníchove a aj na Hunter College of City University v New Yorku. "Pracujem v oblasti využívania kvantovej informácie na efektívnejšie výpočty, či bezpečnejšiu komunikáciu. V tomto odbore je na Slovensku aktívna prakticky len jedna skupina, a to na Fyzikálnom ústave SAV. Prial by som si, aby programy takéhoto typu pokračovali aj v budúcnosti, ideálne nielen na prilákanie špecialistov zo zahraničia, ale aj na podporu vynikajúcich výskumníkov v rámci SAV," uviedol Reitzner.

Do programu sa zapojil aj Eliyahu Dremencov, ktorý sa narodil v Moskve a na akadémiu prišiel z Holandska a momentálne pracuje na Ústave molekulárnej fyziológie a genetiky a na Ústave experimentálnej endokrinológie. Na Slovensku sa rozhodol zostať.