Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Import

Trojzväzková publikácia Sixtínska kaplnka sa ujde iba sto Slovákom

Exkluzívne vydanie trojzväzkovej publikácie Sixtínska kaplnka. Foto: Ikar

Fotografický projekt s najprísnejšími vedeckými kritériami a s použitím najmodernejších technológií docielil dokumentačný stupeň, ktorý svojou detailnosťou prevyšuje bežnú rozlišovaciu schopnosť oka.

Bratislava 9. marca (TASR) – Exkluzívne vydanie trojzväzkovej publikácie Sixtínska kaplnka prichádza na slovenský knižný trh. Vydavateľstvo Scripta Maneant v spolupráci s Vatikánskymi múzeami pripravilo unikátne dielo, ktoré v najvyššej možnej kvalite obrazových reprodukcií kompletne dokumentuje celú umeleckú výzdobu Sixtínskej kaplnky. Pre celý svet vychádza 1999 výtlačkov, sto z nich pre slovenský trh. Za účasti zástupcov talianskeho vydavateľa ju v stredu večer (8. 3.) predstavilo vydavateľstvo Ikar.

Fotografický projekt s najprísnejšími vedeckými kritériami a s použitím najmodernejších digitálnych a softvérových technológií umožnil docieliť dokumentačný stupeň, ktorý svojou vierohodnosťou a presnosťou detailov prevyšuje aj bežnú rozlišovaciu schopnosť ľudského oka. Zväzky limitovanej edície obsahujú: Posledný súd, Strop – Stvorenie sveta a Fresky z 15. storočia, maľby na južnej, severnej a západnej stene od popredných maliarov talianskej renesancie ako Sandro Botticelli, Pietro Perugino, Cosimo Rosselli či Luca Signorelli. Do detailov umožňujú zhliadnuť rukopis a zručnosť Michelangela a ostatných tvorcov. Vďaka tomuto dielu možno uvidieť Sixtínsku kaplnku, ako ju nevidel žiadny bežný návštevník, a kedykoľvek sa k nej otvorením knihy vrátiť.

Vďaka trojrozmernej rekonštrukcii celého priestoru a použitiu výnimočného softvéru je celá Sixtínska kaplnka reprodukovaná v mierke 1:1. Fotografické snímky boli urobené špeciálnou laserovou technikou pomocou zdokonaleného prístrojového vybavenia. Všetky snímky sú výsledkom komplexnej synergie zahŕňajúcej technické nasnímanie a elektronické spracovanie, a zároveň prekonávajú výzvy, ktoré predstavuje jedinečný priestor Sixtínskej kaplnky. Autorom sprievodného úvodného slova a textov k snímkam je súčasný riaditeľ Vatikánskych múzeí Antonio Paolucci (1939). Exkluzivita publikácie je premietnutá aj do jej ceny, ktorá činí 12.500 eur.

Na 1200 štvorcových metroch fresiek Michelangelo vlastnými silami a gigantickým výkonom zobrazil v rokoch 1508–1512 Stvorenie sveta a v rokoch 1536–1541 na zákazku pápeža Júliusa II. Posledný súd. Vzniklo dielo, ktoré je nádherným biblickým rozprávaním v obrazoch, ale aj skutočným vyjadrením zázračnej spriaznenosti dvoch síl – božieho a kresťanského posolstva a tvorivej vôle človeka.

Sixtínsku kaplnku fotografovali po 37 rokoch a celý projekt bol pod záštitou Vatikánu. Pre návštevy sú maľby v Sixtínskej kaplnke ohrozené, takže ide o dielo jedinečnej hodnoty, ktoré pretrvá dlhé desaťročia. Každý zväzok obsahuje 254 plnofarebných strán, rozmer každého zväzku je 43,5 krát 61 centimetrov, hmotnosť všetkých troch zväzkov je takmer 30 kilogramov.

„Vlani o takomto čase sme boli na veľtrhu v Bologni, tam som mala stretnutie s vydavateľstvom Scripta Maneant, s nimi sme už robili monografiu Nekonečný Leonardo. Tam mi predviedli Sixtínsku kaplnku. Oni už päť rokov na nej pracovali, my sme dostali šancu, že buď stihneme za trištvrte roka alebo nestihneme. Na rozhodovanie sme mali asi dva týždne, prekalkulovali sme, rozmýšľali, či ísť do toho alebo nie. Nakoniec sme si povedali, že bola by škoda pre slovenskú kultúru a slovenských čitateľov, keby Slovensko bolo vynechané z tohto projektu. Na Slovensko prišlo v týchto dňoch šesťdesiat publikácií, väčšina z nich je už predaná,“ uviedla pre TASR generálna riaditeľka vydavateľstva Ikar Gabriela Belopotocká.