Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Import

Za hranice sa pred zmenou pravidiel vyváža viac liekov

Ilustračné foto Foto: TASR/Alexandra Moštková

Pravidlá vývozu má zmeniť novela zákona o liekoch.

Bratislava 9. októbra (TASR) - Vývoz liekov zo Slovenska pred plánovanou zmenou pravidiel ich reexportu stúpa. K zmene by malo dôjsť od budúceho roka. Za hranice putovalo vlani podľa údajov Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) 1216 liekov vo viac ako 1,7 milióna balení. Za prvé dva kvartály tohto roku to bolo 700 liekov vo viac ako 1,2 milióna balení. Vývoz ďalších státisícov sa zakázal.

"V porovnaní s minulým rokom má v súčasnosti reexport stúpajúcu tendenciu. Kým v roku 2015 sme prijali 4,9 milióna oznámení o plánovanom vývoze, za tento rok bolo doposiaľ prijatých približne 5 miliónov oznámení o plánovanom vývoze," povedala pre TASR hovorkyňa ŠÚKL Diana Madarászová. ŠÚKL môže v prípade hrozby nedostatku lieku jeho vývoz zakázať. Vlani vydal 87 rozhodnutí a stopol vývoz viac ako 51.000 balení liekov. V tomto roku vydal už 566 rozhodnutí, ide takmer o 388.000 balení liekov.

Zákazy padli aj v posledných dňoch. ŠÚKL nepovolil napríklad vývoz vakcíny Infanrix hexa, lieku Strattera pre ľudí s hyperkinetickou poruchou, ako aj Xeplion a Risperdal Consta na liečbu schizofrénie. V septembri tak spravil aj v prípade viacerých druhov inzulínov či liekov proti tvorbe krvných zrazenín. Lieky mali byť distribuované do Českej republiky, Holandska, Rakúska, Litvy, Veľkej Británie, Nemecka či Dánska.

Pravidlá vývozu má zmeniť novela zákona o liekoch. Distribučné firmy viac nebudú môcť za hranice vyvážať tie, ktoré sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Možné to bude iba v prípade súhlasu ich výrobcu. Za nedodržiavanie zákona budú hroziť pokuty až jeden milión eur. Návrhom sa v súčasnosti zaoberá parlament. Ministerstvo zdravotníctva si od neho sľubuje obmedzenie vývozu receptových liekov na minimum a zvýšenie ich dostupnosti pre pacientov. "Po zmene volali občania aj odborná verejnosť," uviedla hovorkyňa rezortu Stanislava Luptáková.

Plány štátu sa nepáčia Asociácii európskeho zdravotníctva, ktorá združuje viacerých distributérov. Nesúhlasí, že reexport je hlavnou príčinou nedostatku liekov, ale len jednou z nich. Poukazuje tiež, že štát stratí kontrolu nad vývozom a dá ju farmaceutickým firmám. "Nemyslím si, že sa utlmí, reexport pobeží naďalej, ale bez kontroly štátu," hovorí Ondrej Katuščák zo spoločnosti Dineras Slovakia. Upozorňuje, že vývoz liekov sa po novom bude hlásiť až sedem dní po jeho zrealizovaní a nie 30 dní vopred ako doteraz.

Zrušenie oznamovacej povinnosti pred vývozom bola podľa ministerstva jednou z požiadaviek Európskej komisie. Tá v súčasnosti pre legislatívu ohľadne zákazu vývozu liekov vedie voči Slovensku právne konanie. "Dostupnosť liekov je zabezpečená inými nástrojmi. Asociácia európskeho zdravotníctva sa preto nemusí obávať toho, že by sa pacient k lieku nedostal. Zabezpečenie dostupnosti liekov pre slovenských pacientov je totiž základným cieľom novely," reagovala Luptáková.

Vývoz liekov sa na Slovensku monitoruje od roku 2013. Distribútori majú povinnosť takýto zámer oznámiť ŠÚKL, ten môže vývoz zakázať. Podľa zástupcov distribučných firiem by situáciu s liekmi na Slovensku riešila dôsledná kontrola reexportérov. Viacerí vraj vývoz nehlásia. V zozname nepovolených vývozov sa v tomto roku objavilo 15 spoločností, povolenie na veľkodistribúciu liekov ich má viac ako 100. Podľa dostupných údajov ŠÚKL za hranice smeruje asi jedno percento liekov dovezených na Slovensko.