Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Import

PRIESKUM: Toto si myslia občania západnej Európy o prijímaní migrantov

Migrantka sedí za ostnatým drôtom, ilustračné foto Foto: TASR/AP

Reprezentačný prieskum verejnej mienky sa uskutočnil v siedmich západoeurópskych krajinách - Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii.

Paríž 28. októbra (TASR) - Nemci a Taliani majú na starom kontinente najpozitívnejší postoj k prijímaniu migrantov, Francúzi a Briti sú zasa na opačnom konci spektra.

Vyplýva to z výsledkov reprezentačného prieskumu verejnej mienky, ktorý špecializovaný inštitút IFOP uskutočnil z poverenia Nadácie Jeana Jauresa a Európskej nadácie progresívnych štúdií v siedmich západoeurópskych krajinách - Dánsku, Francúzsku, Holandsku, Nemecku, Španielsku, Taliansku a Veľkej Británii.

Prijímanie migrantov podporuje, ako vyplýva z výsledkov zverejnených v utorok v Paríži, 79 percent oslovených Nemcov, 77 percent respondentov z Talianska a 67 percent oslovených Španielov. V prípade Veľkej Británie zastáva podobný názor 44 percent respondentov, vo Francúzsku o dve percentá opýtaných viac, v Dánsku a Holandsku zhodne po 48 percent respondentov.

Vo všetkých krajinách však zhodne panuje konsenzus o tom, že ak prijmeme migrantov na starom kontinente vo veľkom počte, potom to môže pohnúť veľké masy ľudí z Afriky, Sýrie, Iraku alebo Afganistanu smerom do Európy. Najväčšie obavy prejavili z toho Briti (80 percent), Francúzi (79 percent) a Taliani (78 percent), pričom ani Nemci a Španieli (po 69 percent) priveľmi za nimi nezaostávajú.

Väčšina oslovených Európanov sa zhodla na tom, že medzi migrantmi môžu byť aj potenciálni teroristi. Najmenšie obavy z toho majú v Nemecku, kde si to však napriek tomu myslia takmer dve tretiny respondentov (64 percent). V Holandsku dosahuje podiel takto uvažujúcich až 85 percent respondentov.

Napriek spomínanému si podstatná väčšina ľudí zo západnej Európy myslí, že ich krajiny by mali prijať utečencov. V Nemecku o tom nepochybuje 79 percent oslovených, v Taliansku 68 a v Španielsku 67 percent respondentov. Tieto údaje sú aj v skeptickejšom Francúzsku a Veľkej Británii nad hranicou 50 percent (po 54 percent).

Rovnako väčšina sa však domnieva, že migranti by v dočasných útočiskách mali zostať maximálne niekoľko mesiacov alebo jeden rok, pričom by sa mali vrátiť do krajín pôvodu len čo to bude možné. To si myslí 92 percent Holanďanov, 83 percent Francúzov, o jedno percento menej Britov, ale aj 72 percent Nemcov.

Občania z týchto západoeurópskych krajín si s výnimkou Nemcov a Španielov zhodne myslia, že ich krajiny sa už ocitli na hraniciach možností čo sa týka integrácie prisťahovalcov. Pre 63 percent Francúzov, Holanďanov i Talianov je už v ich krajinách priveľa cudzincov alebo občanov iného pôvodu, u Britov predstavuje tento údaj 60 percent.