Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Import

Ambulantných pohotovostí má ubudnúť

Ilustračné foto. Foto: TASR/Martin Baumann

Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) avizuje, že v mestách by po novom Lekárska služba prvej pomoci mala fungovať najmä v nemocniciach.

Bratislava 2. októbra (TASR) - Počet ambulantných pohotovostí by na Slovensku mohol klesnúť asi o polovicu. Minister zdravotníctva Tomáš Drucker (nominant Smeru-SD) avizuje, že v mestách by po novom Lekárska služba prvej pomoci (LSPP) mala fungovať najmä v nemocniciach, kde sa prepojí na urgentné príjmy. Poukázal, že na Slovensku je vyše 90 ambulancií LSPP pre dospelých, pričom zákon hovorí o potrebe polovice z nich.

"Mnohí pacienti končia hlavne v mestách v nemocniciach, keď sa čokoľvek stane, idú na urgenty, aj z toho titulu hovoria praktickí lekári, že sa im to nechce slúžiť. Slúžia 24 hodín a prídu im tam za 24 hodín dvaja pacienti alebo niekedy aj nikto. Pre bežného človeka je častokrát LSPP absolútne nezrozumiteľné, kde je pohotovosť LSPP, ale kde je nemocnica to vie," povedal Drucker. Napríklad v Bratislave sa neplánuje, že bude LSPP inde ako v nemocniciach.

Plán riešenia pohotovostí chce Drucker predložiť v tomto roku. Zmeny sa budú týkať nielen fungovania ambulantných pohotovostí pre deti a dospelých, ale aj zubnolekárskych a lekárenských pohotovostí i urgentných príjmov v nemocniciach. Tam by sa po novom mali odlišovať pacienti, ktorí sú naozaj urgentní, od menej vážnych prípadov. Rovnako sa ráta s ich dobudovaním.

Na potrebu riešenia problematiky LSPP poukazujú už roky ambulantní lekári. Návrh ministerstva zatiaľ Asociácia súkromných lekárov (ASL) SR nevidela, keďže pracovná skupina k nemu ešte nezasadala. "Pre nás, ako vyplýva aj z uznesení Valného zhromaždenia ASL SR, sú podstatné a nemenné dva návrhy, ktoré presadzujeme už niekoľko rokov, a to zrušenie povinnosti a skrátenie LSPP do 22.00 h," hovorí prezident asociácie Marián Šóth. Ministerstvo však počíta s tým, že LSPP bude naďalej fungovať v 24-hodinovom režime.

Šóth tiež poukazuje na to, že spomínaná zmena nerieši povinnosť lekára vykonávať službu LSPP. "Redukcia ambulancii LSPP neznamená kvalitatívny posun podmienok výkonu poskytovania zdravotnej starostlivosti v rámci LSPP. Podstatné je to, keď sa zredukuje počet, bude to znamenať aj zmenu podmienok pre prácu službukonajúceho lekára na LSPP," skonštatoval.

Návrh nových pravidiel pre pohotovosti treba podľa Asociácie na ochranu práv pacientov (AOPP) SR riešiť veľmi citlivo. “Musíme myslieť predovšetkým na dostupnosť zdravotnej starostlivosti pre všetkých pacientov, vrátane detí. Už v súčasnosti je v niektorých okresoch problém dostať sa k pohotovostnej službe,” upozorňuje Katarína Kafková, prezidentka AOPP.

Asociácia však zároveň súhlasí, že súčasný stav je nevyhovujúci a je potrebná optimalizácia. “Je však potrebné pohotovosti nielen zrušiť, ale aj povedať, ako sa pacienti dostanú k lekárovi, keď ho budú potrebovať. Ako bude napríklad vyriešená doprava pacientov, alebo či budú fungovať mobilní lekári, ktorí budú chodiť za pacientmi domov, či do zariadení sociálnej starostlivosti,” doplnila Kafková.

LSPP je zdravotná starostlivosť (ZS), ktorou sa v súčasnosti zabezpečuje nepretržitá dostupnosť všeobecnej ambulantnej starostlivosti pre deti a dospelých a špecializovanej zubno-lekárskej starostlivosti. Nejde o zabezpečovanie neodkladnej ZS v život ohrozujúcich a urgentných situáciách. LSPP je segment pokračovania tzv. lekára prvého kontaktu po skončení jeho ordinačných hodín.