Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 5. november 2024Meniny má Imrich
< sekcia Import

Zlatým ´štúrovským´časopisom za rok 2011 je Ťahák z Gymnázia Vráble

Bez popisu Foto: TASR/Jozef Poliak

Za 17 ročníkov konania súťaže sa vo Zvolene vystriedalo približne 1750 súťažiacich študentov a hodnotila sa tvorba viac ako 1000 časopisov.

Zvolen 28. apríla (TASR) - Zlatým „štúrovským“ časopisom za rok 2011 v kategórii stredoškolských časopisov sa stal Ťahák z Gymnázia Vráble.

Prvú cenu v kategórii vysokoškolských časopisov získal Atteliér – akademický dvojtýždenník Univerzity sv. Cyrila a Metoda v Trnave. Rozhodla o tom porota zložená z profesionálnych novinárov na dnešnom vyhodnotení 17. ročníka celoslovenskej súťaže Štúrovo pero 2011 v Krajskej knižnici Ľ. Štúra vo Zvolene.

Ako konštatovala porota hodnotiaca stredoškolské časopisy, z dlhodobého porovnávania je jednoznačne zrejmé, že najkvalitnejšie časopisy tvoria školáci v prostredí, ktoré je pre nich zo strany profesorského zboru žičlivé, dáva im čo najširší priestor na vyjadrenie svojich názorov, na rozvoj tvorivosti, talentu, a tým aj vlastnej osobnosti.

Hlavnú cenu v kategórii stredoškolských novinárskych príspevkov získala Lucia Kompaníková z Gymnázium Považská Bystrica, za odvážne a komplexné žurnalistické spracovanie témy „Kauza svetová literatúra“, s využitím viacerých profesionálnych tvorivých postupov.

Prvú cenu v kategórii novinárskych príspevkov vysokoškolákov si odniesla Natália Šepitková z Katedry žurnalistiky Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave a to za profesionálne spracovaný rozhovor s Evou Umlauf, ktorá prežila koncentračné tábory v Novákoch a Osvienčime.

Tento rok sa navyše súťažilo aj o cenu Nadácie Slovenskej sporiteľne za zvyšovanie finančnej gramotnosti na stredných školách. Do tejto kategórie bolo prihlásených 17 stredoškolských časopisov. Prvé miesto a finančnú odmenu získal časopis Holeška. Vybrané časopisy i jednotlivcov ocenila aj televízia Markíza.

Ako TASR informovala riaditeľka knižnice Milota Torňošová, do súťaže prihlásili stredoškoláci celkom 87 časopisov a vysokoškoláci osem. S novinárskymi príspevkami súťažilo 58 stredoškolákov. Tí do súťaže zaslali 145 prác. Prihlásených bolo tiež 16 vysokoškolákov s 52 príspevkami. Samotného vyhodnotenia vo Zvolena sa zúčastnilo viac ako 150 nádejných adeptov žurnalistiky.

Kým súťaž novinárov - stredoškolákov mala oproti minulému roku vyššiu účasť, súťažiacich vysokoškolákov bolo menej. Podľa poroty špička tých najlepších časopisov i kvalitných budúcich novinárov sa oproti vlaňajšku zúžila.

Najprestížnejšia celoslovenská súťaž mladých novinárov podporuje a rozvíja novinárske nadanie študentov stredných a vysokých škôl na Slovensku. Umožňuje prezentovať výsledky výučby školy tvorbou žurnalistických žánrov, hodnotiť úroveň školských časopisov a konfrontovať ich s inými a rozširovať poznatky súťažiacich o žurnalistike a žurnalistických žánroch.

Práce hodnotila porota odborníkov. Sú medzi nimi vysokoškolskí učitelia žurnalistiky aj aktívni žurnalisti a spisovatelia. Na vyhodnotení súťažiacim poradia, ako zvýšiť kvalitu školských časopisov a novinárskych príspevkov. Medzi najúspešnejších účastníkov Štúrovho pera patrili v minulosti dnes už známe novinárske osobnosti ako Patrik Herman, Martina Dratvová, Tomáš Bella či Lukáš Milan.

Súťaž sa od roku 2000 stala vďaka finančnej, odbornej a organizačnej pomoci partnerov z oblasti médií najprestížnejším podujatím svojho druhu na Slovensku. Nádejní žurnalisti dostávajú hodnotné ceny a zaujímavé sú tiež finančné odmeny.

Za 17 ročníkov konania súťaže sa vo Zvolene vystriedalo približne 1750 súťažiacich študentov a hodnotila sa tvorba viac ako 1000 časopisov.