Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 8. máj 2025Meniny má Ingrida
< sekcia Import

Zvieratá v ZOO chladia v horúčavách sprchami i hmlovými rozprašovačmi

Slon sa ochladzuje počas horúceho letného dňa. Foto: TASR/AP

V prvom rade je dôležité, aby mali zvieratá zabezpečený chládok, respektíve tieň, kde sa môžu uchýliť a skryť pred slnkom a dostatok vody.

Bratislava 4. augusta (TASR) – Pretrvávajúce horúčavy trápia nielen ľudí, ale dajú zabrať aj niektorým zvieratám v bratislavskej zoologickej záhrade (ZOO). Tá preto pravidelne dbá o to, aby im uľahčila a v rámci možností spríjemnila pobyt či pohyb vo výbehoch. V prvom rade je dôležité, aby mali zvieratá zabezpečený chládok, respektíve tieň, kde sa môžu uchýliť a skryť pred slnkom a dostatok vody.

"Niektoré druhy napríklad medveďa hnedého, nosorožce, tigre, jaguáre, belane tundrové alebo hrošíky libérijské sprchujeme, prípadne im napúšťame bazény či vytvárame bahniská, napríklad nosorožcom alebo diviakom. Tým pádom sa zvieratá prirodzene ochladzujú," uviedla pre TASR Michaela Ferenčuchová, vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu ZOO Bratislava.

Niektoré zvieratá ako žirafy, zebry, sitatungy, lamy či šimpanzy majú zasa vo výbehoch nainštalované hmlové rozprašovače. V niektorých prípadoch siaha ZOO okrem prirodzeného ochladzovania vodou aj po chladených pochutinách. "Medveď hnedý v prípade potreby dostáva zmrzlinu, teda ovocie zamrznuté vo vode, a šimpanzy zas zmrznutý melón," doplnila Ferenčuchová.

Horúce letné počasie podľa nej, prirodzene, najviac ovplyvňuje zvieratá, ktoré nepochádzajú z teplých krajín. Ide napríklad o belaňu tundrovú, rysa kanadského či pandy červené. Naopak, aktuálne počasie znášajú lepšie tie druhy, ktoré pochádzajú z tropického pásma, teda primáty, papagáje, žirafy alebo zebry. A potom sú aj také druhy, ktoré sa počasiu, respektíve ročným obdobiam prispôsobujú napríklad zmenou srsti. Sú to ťavy dvojhrbé, zubry európske či vlky eurázijské.

S pribúdajúcimi teplotami sa aktivita mnohých zvierat, samozrejme, znižuje a často ich podľa Ferenčuchovej možno vidieť spiace alebo niekde v rohu výbehu odpočívajúce. Tým si šetria energiu a zabraňujú zároveň nadmernému prehrievaniu organizmu. "Ak by sme zvieratá nútili ku zvýšenej aktivite, mohol by im hroziť kolaps z tepla tak ako u ľudí," podotkla vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu.

Zvieratá, ktorým horúce počasie vyhovuje najmenej, si zasa najviac užívajú v zimnom období. Ide hlavne o spomínané pandy červené, belane tundrové a rysy kanadské. "Pochádzajú z chladných oblastí a naše zimy im problémy nerobia," skonštatovala Ferenčuchová.

Teplomilné druhy sa vtedy zdržujú omnoho viac vo vnútorných ubikáciách a ak je pekné a priaznivé počasie, chovatelia ich púšťajú von aspoň na chvíľu. "Šimpanzy učenlivé alebo orangutany sumatrianske nechodia počas zimného obdobia von vôbec. Sú to teplomilné tvory, ktoré aj keby sme chceli, by jednoducho von odmietli vyjsť," vysvetlila Ferenčuchová s tým, že ich vnútorné expozície sú dostatočne veľké, takže nestrádajú tým, že sú zavreté vnútri. Niektoré druhy, napríklad menšie primáty ako makaky, paviány či gibony, majú vyhrievané palandy, africké antilopy vykurované vnútorné priestory a exotické vtáctvo je v zimných ubikáciách.

V ZOO Bratislava bolo podľa údajov k 31. decembru minulého roka 174 druhov zvierat, z toho 91 druhov cicavcov, 40 druhov vtákov, 22 druhov plazov, 11 druhov rýb a desať druhov bezstavovcov. Celkovo to bolo 968 jedincov. Tento rok k nim v apríli pribudol napr. Dikdik Kirkov, v máji sa z deponácie vrátili vlky eurázijské. Okrem toho sa podľa Ferenčuchovej narodili nové jedince, napr. surikaty vlnkavé, gibon zlatolíci, kulany turkménske, lemury kata, plameniaky ružové či lamy krotké. Do budúcnosti má bratislavská ZOO v pláne rozšíriť aj kolekciu vtákov.

Z komína stúpa čierny dym, konkláve nezvolilo pápeža

V nasledujúce dni budú kardináli takýmto spôsobom výsledky voľby oznamovať dopoludnia a podvečer po každých dvoch kolách voľby. Očakáva sa, že konkláve bude krátke, trvajúce len niekoľko dní.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža St. Germain budú 31. mája v Mníchove súpermi Interu Miláno vo finále Ligy majstrov. Hráči francúzskeho šampióna po minulotýždňovom víťazstve 1:0 na pôde FC Arsenal zvládli aj stredajšiu domácu odvetu, v ktorej zdolali anglického súpera 2:1.

- Rusko v stredu údajne zostrelilo niekoľko ukrajinských dronov smerujúcich na Moskvu. Stalo sa to v čase, keď do krajiny pricestovali viacero zahraničných predstaviteľov pri príležitosti 80. výročia konca druhej svetovej vojny, oznámil primátor Moskvy Sobjanin.

- Komínom Sixtínskej kaplnky vyšiel čierny dym. Pápeža nateraz teda nezvolili.

- Polícia vykonala nočnú raziu na klinike Los Olivos v Buenos Aires s cieľom získať kompletnú zdravotnú dokumentáciu zosnulého legendárneho futbalistu Diega Maradonu. Stalo sa tak na základe súdneho príkazu.

- Estónsko nedovolí slovenskému vládnemu špeciálu s premiérom Robertom Ficom (Smer-SD) prelet cez svoje územie. Premiér to označil za úmyselný pokus zmariť jeho návštevu Moskvy. Informoval o tom na sociálnej sieti.

- Platforma pre demokraciu apeluje na poslancov Národnej rady SR, aby novelu zákona o neziskových organizáciách napadli na Ústavnom súde (ÚS) SR. TASR o tom informovali predstavitelia platformy.

- Kardináli katolíckej cirkvi z celého sveta sa v stredu popoludní zhromaždili v Sixtínskej kaplnke vo Vatikáne, kde sa oficiálne začalo konkláve. Zvolia na ňom nástupcu zosnulého pápeža Františka, informuje TASR.

- Cieľom Slovenska je, aby sa obnovili medzivládne konzultácie s Českou republikou, ktoré sú prejavom nadštandardných vzťahov krajín. Počas návštevy Prahy to uviedol predseda Národnej rady SR Richard Raši s tým, že spolupráca krajín naplno funguje.

- Novou generálnou riaditeľkou Slovenského národného múzea (SNM) sa stala Andrea Predajňová. Do funkcie ju v stredu vymenovala ministerka kultúry SR Martina Šimkovičová (nominantka SNS) na základe výsledkov výberového konania.

- Prezident Peter Pellegrini vymenoval v stredu päť nových sudcov všeobecných súdov. Vo svojom príhovore v Prezidentskom paláci podčiarkol, že funkcia sudcu nie je iba prácou, ale celoživotným poslaním spojeným s veľkou cťou i zodpovednosťou.

- Útoky na sudcov sú aj útokmi na spravodlivosť a nezávislosť justície. Povedal to prezident SR Peter Pellegrini v súvislosti so stredajším ozbrojeným prepadnutím martinskej sudkyne vo svojom príhovore k vymenovaniu nových sudcov všeobecných súdov.

- Snahy premiéra Roberta Fica (Smer-SD) o návrat k energetickej závislosti Slovenska od Ruskej federácie opozičná SaS dôrazne odmieta.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR majú v roku 2025 zarábať takmer 6900 eur. Poslanci, ktorí žijú mimo Bratislavského kraja, majú dostávať celkovo vyše 7300 eur.

- Estónsko, Lotyšsko a Litva údajne svetovým lídrom zakázali prelet cez svoj vzdušný priestor pri ich ceste do Moskvy na oslavy Dňa víťazstva 9. mája.

- Opozícia vyzýva predsedu vlády Roberta Fica (Smer-SD), aby v záujme Slovenska zrušil svoju plánovanú cestu na oslavy 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve.

- Plánovaná návšteva Moskvy slovenským premiérom Robertom Ficom je jeho suverénnym rozhodnutím. Je to vizitka jeho osoby. Uviedla to predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markéta Pekarová Adamová po stretnutí s predsedom Národnej rady SR Richardom Rašim v Prahe.

- Informačný systém Agis na Pôdohospodárskej platobnej agentúre funguje, jeho dodávateľ si však neplní zmluvné povinnosti. PPA však plní akreditačné kritériá. Uviedol to v stredu na tlačovej konferencii minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Richard Takáč.

- Úrad na ochranu ústavy v nemeckej spolkovej krajine Brandenbursko klasifikoval tamojšiu organizáciu strany Alternatíva pre Nemecko (AfD) ako preukázateľne pravicovo-extrémistickú.

- Dlh v zdravotníctve vlani predstavoval 810,03 milióna eur, medziročne poklesol o sedem miliónov eur. Podobne ako v predchádzajúcom období aj v minulom roku vývoj dlhu ovplyvnilo oddlžovanie.