Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 7. apríl 2025Meniny má Zoltán
< sekcia Dvesto rokov J. M. Hurbana

Posledná Hurbanova návšteva v Martine v r.1887 má vzácny fotodokument

Jozef Miloslav Hurban. Foto: TASR - Radovan Stoklasa

Vedomie blízkosti konca svojho života Jozef Miloslav Ľudovít Hurban nepriamo potvrdil aj tým, že pristúpil na fotografovanie a trpezlivo posediačky prečkal celú tortúru dobového fotografovania.

Bratislava 1. februára (Teraz.sk) - „A keby boli Slovákom povolili hoci len nejaký celonárodný včelársky spolok, ešte aj tam by bol vyšľahol duch slovenského povedomia.“ Toto napísal spisovateľ Ján Hrušovský vo svojej spomienkovej knihe Starý Martin v živote a ľuďoch. A bola to pravda.

Hoci prozaik túto knihu vydal v roku 1947, v súvislosti s uvedeným citátom mal na mysli aj výstavu slovenských výšiviek, ktorá sa uskutočnila začiatkom augusta 1887 v paulinyovskom dome v Martine a ktorú zorganizoval ženský spolok Živena z podnetu Ambra Pietra. „V čase útlmu politického života a neustávajúceho tlaku proti prejavom národného života sa poslanie výstavy spájalo s cieľom verejne dokumentovať, že Slováci ostali aj z hľadiska atribútov kultúry svojbytným národným celkom, a preto je nenáležité akékoľvek spochybňovanie ich národnej identity. (...) Expozíciu výšiviek tvorilo 1676 exponátov od 580 majiteľov, ako aj kresby, náčrty a fotografie. Boli v nej zastúpené výtvory vyšívačiek zo všetkých krajov, kde žili Slováci. Autorky najlepších prác získali osobitné diplomy. Výstava sa stretla s mimoriadnym ohlasom a dala podnet na rozmnožovanie zbierok Živeny, ktoré sa dostali potom do fondov Muzeálnej slovenskej spoločnosti,“ uvádza 1. diel Kroniky Slovenska.

Cieľ, zmysel a význam podujatia vo svojej dobe pochopil aj Jozef Miloslav Hurban. Preto sa na slávnostnom otvorení výstavy osobne zúčastnil, a to napriek už intenzívne sa hlásiacemu veku. Pochopil aj to, že termín uskutočnenia výstavy nie náhodou pripadol na začiatok augusta (3.8.), ktorý sa predtým vyše desaťročia spájal s Augustovými slávnosťami Matice slovenskej. A nebol by to Jozef Miloslav, keby zostalo len pri jeho pasívnej účasti. Všetci čakali od neho aj slávnostný príhovor. Preto si zarečnil. Energicky a schuti. Tak ako v najlepších chlapských rokoch.

„Tento duch národa ubytovaný v slovenskej rodine zostal nedotknutý politikou, vojnami, vzburami a miatežníkmi, prevratmi a všelijakými tyranstvami. Výšivka strojnoľahkoprstá, drobnohľadnooká ticho vyvodí v celých okresoch svojou mravčou usilovnosťou, tvorivou obraznosťou, čistotou stehov, okrúhlosťou tvarou a svedomitou trpezlivosťou pri zložitých a v sebe pozvíjaných formách. A prostriedky umenia sú veľmi prosté: olovko, hodvábna niť a ihla. (...) Tu je náš slovenský národ zastúpený umením slovenských dievčat a žien, tu delegácia národa hovoriaca krásou foriem, vytvorená ženskými rukami. Takéto myšlienky tkvejú v mojej duši nad výstavkou slovenských výšiviek. A keby už naozaj nebola stopa po slovenskom národe a rozmliaždené by bolo celé bytie Slovenska, tu z tohto domu a jeho veže, tu z tohto krásneho pavilóna spevom budú kričať slová básnikove: Ešte Slováci žijú a budú žiť vždy so slávou...“

Možno to bude znieť prekvapujúco, ale Hurban sa na toto vystúpenie pripravil aj písomne. Hovoril – ako vždy - z hlavy, ale mal to aj na písme. Vďaka tomu sa nám text jeho vystúpenia zachoval. Pripravil si ho už 20. júla 1887 v Hlbokom a podpísal sa takto: „Dr. J. M. Ľ. Hurban, čestný mešťan turč.-sv.-martinský a mošovský“.

Tá príprava na vystúpenie nebola náhodná. Hurban už tušil, že plamienok na sviečke jeho života je čoraz slabší. A celkom určite vedel, že toto je jeho posledná návšteva Turčianskeho Svätého Martina. Iste aj preto si do autorského podpisu zakomponoval iniciálu „Ľ“. Znamenala prihlásenie sa k svojmu druhému krstnému menu – Ľudovít. Nemáme vedomosť o tom, že by tak bol urobil aj v iných prípadoch. Teraz tak spravil. Akoby toto vystúpenie považoval za svoj ideový testament.

Vedomie blízkosti konca svojho života Jozef Miloslav Ľudovít Hurban nepriamo potvrdil aj tým, že ochotne pristúpil na fotografovanie a trpezlivo posediačky prečkal celú tortúru dobového fotografovania. A jeho potomkovia si vari až teraz naplno uvedomili otcovu nástojčivosť, keď ich žiadal, aby do Martina, ak ich neskláti choroba, za každú cenu prišli. Tak vznikla fotografia a pre nás dnes vzácny obrazový dokument, na ktorom vidíme okrem manželov Hurbanovcov ich potomkov - štyroch synov, dve vnučky, vnuka a dve nevesty. A Hurban? Tomáš Winkler jeho pózu opísal takto: „Hurban sedí na stoličke, ruky má voľne položené na kolenách. Vedľa neho sedí manželka, naokolo stoja synovia a vnuci. V Hurbanovej tvári sa zračí pokoj, vyrovnanosť so svetom, s vlastným osudom. Ale jeho oči svedčia o prežitej bolesti a utrpení.“

Po návrate do Hlbokého sa s plnou vervou pustil do organizačných príprav osláv stého výročia postavenia a vysvätenia hlbockého evanjelického kostola, ktoré pripadalo na tento rok. No nešlo mu len o kostol, o vynovenie veže, renováciu interiéru a reštauráciu zvonov. Išlo mu aj o rozšírenie školy a zmodernizovanie jej priestorov. No nad výsledkom tejto horlivej činnosti mu už nebolo dovolené dlhodobejšie sa pokochať.

- Ministri zahraničných vecí skupiny G7 spolu so šéfkou diplomacie EÚ Kajou Kallasovou vyjadrili v nedeľu hlboké znepokojenie nad nedávnymi rozsiahlymi vojenskými cvičeniami Číny v blízkosti Taiwanu, ktoré označili za provokáciu.

- Britské námorníctvo objavilo v mori pri pobreží Veľkej Británie niekoľko ruských špionážnych senzorov. Niektoré zariadenia sa našli na morskom dne, zatiaľ čo iné vyplavilo na breh.

- Približne desať projektilov bolo v nedeľu večer okolo 21.00 h miestneho času (20.00 h SELČ) vypálených z palestínskeho Pásma Gazy na územie Izraela. Väčšinu z nich sa podarilo zlikvidovať, oznámila izraelská armáda.

- Srbský prezident Aleksandar Vučič v nedeľu večer poveril málo známeho profesora medicíny Djura Macuta zostavením vlády, ktorú by mal do 18. apríla potvrdiť aj parlament.

- Vo veku 29 rokov zomrela v nedeľu na rakovinu česká speváčka a herečka Anna Slováčková, dcéra speváčky a herečky Dagmar Patrasovej a saxofonistu Felixa Slováčka. Informoval o tom server denníka Blesk, ktorému to potvrdil samotný Slováček, ako aj portál denikn.cz.

- Zvolenskí hokejisti prehrali tretí semifinálový zápas play off Tipos extraligy. Doma nestačili na Košice po výsledku 1:4.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nedeľu odsúdil pokračujúce ruské útoky na Ukrajinu, ktoré podľa neho svedčia o nedostatočnom medzinárodnom tlaku na Moskvu.

- Na približne 93 veľkých farmách v blízkosti ohnísk nákazy slintačky a krívačky sa od budúceho týždňa vykonajú vstupné kontroly zamerané na dodržiavanie aktuálne platných nariadení.

- Ruský hokejista Alexander Ovečkin strelil v nedeľu svoj 895. gól v základnej časti zámorskej NHL a prekonal tým historický rekord.

- Aktuálne nie je evidované podozrenie na rozšírenie slintačky do ďalších ohnísk. Po nedeľnom zasadnutí Ústredného krízového štábu o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD). Za prioritu považuje zabrániť prípadnému rozšíreniu nákazy.

- Rakúsky CBRN dekontaminačný modul ukončil v nedeľu činnosť pri slintačke a krívačke na území SR. Pôsobil tu od 26. marca. Informovalo o tom Ministerstvo vnútra (MV) SR na svojom webe.

- Na väčšine územia Slovenska sa očakáva mráz, ktorý predstavuje ohrozenie pre vegetáciu. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) preto vydal výstrahy prvého stupňa, platiť budú od nedele 22.00 h do pondelka (7. 4.) 8.00 h.

- Hasiči v Severnom Írsku likvidujú následky rozsiahleho požiaru, ktorý v noci na nedeľu zachvátil lesné porasty v juhovýchodnej časti tejto zeme Spojeného kráľovstva, zatiaľ čo narastajú obavy z nezvyčajne teplého a suchého počasia.

- Futbalisti FC Liverpool nevyužili po sobotnej remíze Arsenalu s Evertonom (1:1) možnosť zvýšiť náskok na čele tabuľky Premier League. V nedeľnom zápase 31. kola prekvapivo prehrali na ihrisku Fulhamu 2:3.

- Spoločnosť Honda v spolupráci s americkými spoločnosťami otestuje na obežnej dráhe Zeme technológiu výroby obnoviteľnej energie. V prípade úspešného testu ju plánuje nasadiť aj na povrchu Mesiaca.

- Prvý nový cestný priechod východne od londýnskeho mosta Tower Bridge za uplynulých 33 rokov otvoria v pondelok v britskom hlavnom meste. Silvertownský tunel spojí štvrť Silvertown s Greenwichským polostrovom a povedie popod rieku Temža.

- Washington zruší všetky víza držiteľom juhosudánskeho pasu a znemožní nové príchody z tejto krajiny do Spojených štátov, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio.

- Ak sa daň z finančných transakcií stane témou diskusie na koaličnej rade, minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Samuel Migaľ (nezávislý) je pripravený podporiť jej zrušenie alebo výraznú úpravu. Uviedol to v televízii Joj 24.

- Predseda zahraničného výboru poľského Sejmu a poradca premiéra Donalda Tuska pre Ukrajinu povedal, že americké uznanie územných ziskov Ruska na Ukrajine by bolo "historickou chybou".

- Trstínska kalvária sa stala národnou kultúrnou pamiatkou. Do registra nehnuteľných kultúrnych pamiatok Ústredného zoznamu pamiatkového fondu ju zapísali ako súbor 26 pamiatkových objektov.