Konferenciu venovanú 200. výročiu narodenia Jozefa Miloslava Hurbana pripravil dnes Trnavský samosprávny kraj v Divadle Jána Palárika v Trnave.
Neuvážené a srdnaté vystúpenie Jána Kollára proti slovenčine ako samostatnému literárnemu jazyku, urýchlilo Hurbanovo rozhodnutie vydávať literárny a spoločenský mesačník.
Predstava ideálu Ľ.Štúra o službe národu išla až tak ďaleko, že požadoval od svojich mladých prívržencov prakticky celibát. Mladý Jozef Miloslav Hurban sa rozhodol inak.
Jozef Miloslav Hurban sa zaľúbil sa do dievčaťa, čo tak šarmantne hralo divadlo, ako keby sa narodilo na javisku. A. Jurkovičová sa stala prvou slovenskou herečkou.
Myšlienka na vznik spisovnej slovenčiny znamenala aj začiatok ekumenizmu v slovenskom národe, ktorý ju priniesol do Európy ako prvý.
V tomto roku si pripomíname 200. výročie narodenia Jozefa Miloslava Hurbana.
Konferencia pripomenie osobnosť J.M. Hurbana, jeho život a dielo.
Život rozhodol, že Hurban neodišiel študovať do zahraničia a zostal na Slovensku. Aj Ľudovítovi Štúrovi to prišlo vhod. Talentovaný mladý muž sa stal jeho blízkym spolupracovníkom.
Hurban dal svoje srdce v roku 1841 mladej Aničke Jurkovičovej, dcére učiteľa, ktorá prvý raz v našich dejinách ako žena vystúpila v divadelnej hre na javisku v postave ženy.
Jozef M. Hurban mal okrem talentu na štúdiá a osobnej pracovitosti a dobrý herecký talent.
Hurban si z cesty priniesol mnoho zážitkov a cenné skúsenosti, tie najpodnetnejšie sa potom usiloval aplikovať a presadiť aj v slovenskom školskom prostredí na bratislavskom lýceu, ale aj širšie.
Dnes môžeme len žasnúť, aké hlboké korene a rôzne pohnútky mala potreba uzákonenia spisovnej slovenčiny. Dôkazom toho je Hurbanov list Václavovi Staňkovi. z 25. júla 1838.
Divadelnú prehliadku s tematikou ženy odštartuje v nedeľu podvečer Záhorácke divadlo Senica hrou Jozefa Mokoša Vjerná nevjera.
Pamätný výlet štúrovskej mládeže na Devín v poslednú aprílovú nedeľu roku 1836 bol jednou z najdôležitejších udalostí v živote Jozefa Miloslava Hurbana.
Mladý J.Hurban mal na bratislavskom evanjelickom lýceu povesť vynikajúceho študenta. Preto si ho všimol Ľudovít Štúr, učiteľská osobnosť školy.
J.M.Hurban chodil do latinskej školy v Trenčíne, naučil sa teda po latinsky aj po maďarsky. Na túto školu po štúdiách ako organista nastúpil ešte ako slobodný otec Ľudovíta Štúra - Samuel.
Úctu a obdiv Hurbanovi treba podľa Danka vyjadrovať aj preto, že položil svoj život za boj slovenského národa. Podľa predsedu NR SR je Hurbanovo narodenie pre nás svätým dátumom.
V Beckove sa 19. marca 1817 narodil Štúrov priateľ, spolupracovník, jeden z trojice zákonodarcov našej spisovnej reči a vodcov Slovenského povstania 1848-1849 Jozef Miloslav Hurban.
Priamy prenos zo spomienkového podujatia odvysiela od 9.00 h RTVS na Dvojke.Na úvod sa budú konať slávnostné služby Božie v evanjelickom kostole v Beckove.