Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia

Francúzsky lekár- humanista Philippe Pinel sa narodil pred 270 rokmi

Matica slovenská a Slovenská agentúra na podporu zdravotne postihnutých občanov SR otvorila 30. septembra 2009 vo výstavných priestoroch Matičného domu - Divadelná ulica v Martine Prezentačný festival - Umenie zdravotne postihnutých občanov SR. Na snímke ukážka práce z dreva z psychiatrickej liečebne Philippa Pinela Pezinok – Chránená dielňa. Foto: TASR

Narodil sa vo francúzskom meste Saint-André pred 270 rokmi 20. apríla 1745. Lekárom sa stal v roku 1773 po štúdiu na univerzite vo francúzskom Toulouse.

Saint-André/Bratislava 19. apríla (TASR) - Francúzsky lekár - humanista Philippe Pinel sa pokladá za jedného zo zakladateľov vedeckej psychiatrie a často sa uvádza aj ako priekopník v humánnom zaobchádzaní s psychicky chorými. Narodil sa vo francúzskom meste Saint-André pred 270 rokmi 20. apríla 1745.

Lekárom sa stal v roku 1773 po štúdiu na univerzite vo francúzskom Toulouse. Predtým študoval literatúru a teológiu.

V roku 1778 prišiel do francúzskej metropoly Paríža, kde sa popri nevýnosnej starostlivosti o duševne chorých spočiatku živil prekladom vedeckých a medicínskych spisov a vyučovaním matematiky. Viedol aj súkromné anatomické kurzy a prispieval do lekárskych časopisov. V roku 1792 sa stal šéflekárom v parížskom azylovom dome pre mužov, čo mu umožnilo pristúpiť k odvážnej reforme. Zbavil pút pacientov, z ktorých mnohí boli takto držaní aj viac ako 30 rokov. Vedenie zariadenia bolo totiž predtým zamerané komerčne – na pacientov sa za poplatok chodili pozerať rôzni ľudia, ako bolo v tom čase zvykom. Podobnú reformu uskutočnil aj v ženskom zariadení, ktorého riaditeľom sa stal v roku 1794 a bol ním až do svojej smrti. Klientmi tohto špitálu bolo viac ako 5000 pacientok.

Odmietal pretrvávajúce prirovnávanie duševného ochorenia k posadnutiu šialenstvom. Pinel považoval duševné ochorenie za výsledok nadmerného vystavenia sociálnym a psychologickým napätiam a v určitej miere podľa neho hrala úlohu aj dedičnosť alebo fyziologické poškodenie.

Pred drastickými lekárskymi zákrokmi, ako púšťanie žilou či použitie preháňadiel, uprednostňoval otvorený a pokojný kontakt s pacientom, rozhovory o jeho ťažkostiach a program zmysluplných činností, hoci v oprávnených prípadoch používal aj zvieraciu kazajku a izolovanie pacienta.

Profesorom medicíny v Paríži sa stal v roku 1794 a o rok neskôr ho vymenovali za profesora patológie, tento post zastával 20 rokov. Do francúzskej akadémie vied ho zvolili v roku 1804 a členom lekárskej akadémie bol od jej založenia v roku 1820.

Okrem práce v nemocniciach a pedagogického pôsobenia, Pinela často prizývali na konzultácie, hoci on sám nikdy nemal takých bohatých pacientov ako jeho kolegovia.

Hoci sa v súčasnosti považuje za zakladateľa psychiatrie, jeho súčasníci ho oceňovali najmä ako experta na vnútorné lekárstvo. Túto reputáciu si vybudoval aj na základe publikácie Nosographie philosophique, vydanej v roku 1798. V spise popísal rôzne choroby a ich symptómy a usiloval sa o ich systematické roztriedenie podobne ako to robil Carl Linné v botanike. Pinelov umelý systém sa však pre rôzne nedostatky neujal.

Pinel sa často uvádza ako priekopník uvoľňovania psychicky chorých z reťazí, ale podľa niektorých výskumov iba nasledoval príklad francúzskeho lekár Jeana-Baptiste Pussina a talianskeho lekára Vincenza Chiarugiho, ktorí vniesli do ošetrovania týchto nešťastníkov humánnejšie spôsoby.

Vzdelaný a humánny lekár Philippe Pinel zomrel 25. októbra 1826 v Paríži. Dožil sa 81 rokov. Osud ho nešetril – ako profesor medicíny bol nútený 21. januára 1793 prizerať sa poprave francúzskeho kráľa Ľudovíta XVI. a o tomto šokujúcom zážitku referoval v liste kráľovmu bratovi ešte v ten istý deň. Bol osobným lekárom Napoleona Bonaparteho, ale odmietol ponuku stať sa dvorným lekárom. Stretol sa aj s Benjaminom Franklinom, keď tento pozoruhodný občan USA pôsobil v Paríži.

zdroj: www.britannica.com, www.pinelschool.org, www.nndb.com, http://www.whonamedit.com/