Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Knihy

Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať - tak básnil Miroslav Válek

Miroslav Válek. Foto: TASR

Nielen naša literárna a umelecká verejnosť hodnotí Miroslava Válka ako svetového básnika s mimoriadnym talentom.

Bratislava 27. januára (TASR) - Básnik, prekladateľ a politik Miroslav Válek bol dlhé roky ministrom kultúry Slovenskej socialistickej republiky (SSR), ale aj významným predstaviteľom modernej slovenskej ľúbostnej poézie. Od jeho úmrtia uplynie v stredu 27. januára 25 rokov.

Narodil sa v Trnave 17. júla 1927, kde vyštudoval Obchodnú akadémiu. Po skončení Vysokej školy obchodnej v Bratislave pracoval ako redaktor v rôznych časopisoch (Mladá tvorba, Romboid, Mladé letá, Týždeň), predsedal Zväzu slovenských spisovateľov. V rokoch 1962-1966 bol šéfredaktorom v tom čase pre slovenskú literatúru zlomového mesačníka Mladá tvorba, ktorá zohrala po roku 1956, po páde kultu stalinizmu, dôležitú úlohu vo vývine slovenskej kultúry. Sústreďovali sa okolo nej mladí literáti, výtvarníci a dramatici, čerpajúci zo slovenského nadrealizmu a medzivojnových avantgárd. V rokoch 1966-1967 Válek viedol časopis Romboid a v roku 1968 sa spolupodieľal na obnovení Nového slova.

Na archívnej snímke z 13. októbra 1976 v Bratislave Martin Ťapák (vľavo), preberá Rad práce. Vyznamenanie, udelené prezidentom ČSSR pri príležitosti 50. narodenín, odovzdal 13. októbra jubilantovi člen Predsedníctva ÚV KSS, minister kultúry SSR Miroslav Válek.
Foto: TASR - Blažej Palkovič
Po roku 1968 pôsobil vo vysokých politických funkciách, v rokoch 1969-1988 bol ministrom kultúry SSR. Z politiky odišiel dobrovoľne ešte pred Nežnou revolúciou v novembri 1989.

Svoje prvé literárne pokusy uverejňoval v rokoch 1946-1948 v trnavskom dvojtýždenníku Plameň, kde mu vyšlo niekoľko lyrických básní, prezrádzajúcich jeho nesporný talent.

Debutoval v roku 1959 zbierkou Dotyky, plnou básní s ľúbostnou tematikou. Nasledovala zbierka Príťažlivosť (1961), kde medzi najznámejšie patrí báseň Domov sú ruky, na ktorých smieš plakať, v ktorej básnik zobrazil svoju tragickú skúsenosť s vojnou. Báseň je formálne inak podaným protestom proti fašizmu a diktatúre ako takej. Ďalšie originálne Válkove verše obsahujú básnické zbierky Nepokoj (1963) a Milovanie v husej koži (1965). Obsahovo inak vyznieva básnická skladba Slovo (1976), ktorej kontroverzné prijatie vyplývalo hlavne z Válkovej oddanosti ku komunistickej ideológii. Zbierkou Z vody sa v roku 1977 vrátil k svojej expresívnej ľúbostnej lyrike.

Niektoré jeho básne si vybrali ako texty k piesňam speváci Pavol Hammel a Miro Žbirka.

Výber z jeho publicistickej činnosti, zameranej na problémy literatúry, ale aj na otázky rozvoja socialistickej kultúry vyšli knižne pod názvom O literatúre a kultúre (1979).

Neodmysliteľnou súčasťou životnej cesty Miroslava Válka bola jeho politická činnosť. Bol slovenským ministrom kultúry v období tzv. normalizácie (1969-1988) i členom najvyšších orgánov komunistickej strany. Ako politik sa hlásil k normalizácii, ako minister kultúry sa snažil zmierňovať jej dopad na slovenskú kultúru, brániť ju pred hrubými mocenskými zásahmi.

Nielen naša literárna a umelecká verejnosť hodnotí Miroslava Válka ako svetového básnika s mimoriadnym talentom. Jeho diela a výbery z jeho diel vyšli preložené do 14 cudzích jazykov a boli publikované v zahraničných časopisoch a antológiách. Válkove knihy pre deti vyšli v Bulharsku, Fínsku, Grécku, Maďarsku, Nemecku, Poľsku, Rusku, Spojenom kráľovstve, Ukrajine a v Spojených štátoch amerických.

Okrem vlastnej tvorby prekladal Miroslav Válek svetovú poéziu z francúzštiny, poľštiny, češtiny a ruštiny.

Bývalý minister kultúry SSR Miroslav Válek zomrel 27. januára 1991 v Bratislave, dožil sa 63 rokov.

Prezident: Chceme umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi

Prezident informoval aj o plánovanej veľkej investícii do nového prístavu na Dunaji, ktorá by mala zvýšiť intermodalitu dopravy spojením riečnej, železničnej a cestnej siete.

,aktualizované 

- Futbalisti Paríža Saint-Germain zvíťazili v utorňajšom prvom semifinálovom dueli Ligy majstrov na pôde Arsenalu Londýn 1:0.

- Hokejisti HC Košice získali desiaty titul v najvyššej slovenskej súťaži. „Oceliari“ v rozhodujúcom siedmom zápase finále play off Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad HK Nitra 5:4 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na prímerie pri príležitosti Dňa víťazstva 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok.

- Ústavný súd (ÚS) SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR o dovolaní. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

- Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke. TASR o tom informuje podľa správy stanice CNN, ktorá sa odvolala na miestne médiá.

- Z pohľadu prokurátora je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. Najvyšší súd (NS) SR nepodľahol tlaku a postupoval nestranne. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na utorkové rozhodnutie súdu vziať obvineného do väzby.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k účastníkom summitu hláv štátov Trojmoria.

- Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

- Prezident SR Peter Pellegrini na tlačovej konferencii po plenárnom rokovaní samitu Trojmoria informoval o realizácii železničného prepojenia Terst - Bratislava v spolupráci s Talianskom, ktoré by malo pokračovať do Čiernej nad Tisou.

- V Banskej Bystrici sa vo veľkom objavujú nové pokusy podvodníkov vylákať peniaze od seniorov. Konštatuje to banskobystrická polícia a na starších ľudí apeluje, aby si dávali pozor a nedali sa nachytať.

- Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa ukončila spoluprácu so všetkými autormi vládnej štúdie, ktorá úradom slúži pri príprave na dôsledky zmeny klímy.

- Poslednú etapu tohtoročných pretekov Giro d'Italia venujú pápežovi Františkovi, ktorý zomrel 21. apríla. Záver prestížneho podujatia je na programe v nedeľu 1. júna.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) v utorok prijal na pôde parlamentu mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarska v Slovenskej republike Csabu Balogha.

- Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR riešilo s predstaviteľmi Slovenskej bankovej asociácie (SBA) na pracovnom stretnutí konkrétne opatrenia na podporu farmárov, ktorých zasiahlo ochorenie slintačky a krívačky (SLAK).

- Najvyšší súd (NS) SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Utorkové rozhodnutie je právoplatné.

- Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa v pondelok (28. 4.) dohodla na dočasných rámcových zmluvách so zdravotnými poisťovňami.

- Poľský prezident Andrzej Duda pred začiatkom neverejnej časti plenárneho zasadnutia Trojmoria v utorok vo Varšave uviedol, že preňho má toto podujatie špeciálny charakter, keďže ide o jeho poslednú účasť na summite iniciatívy v pozícii hlavy štátu.

- Poslanci maďarského parlamentu v utorok schválili balík návrhov, ktoré sprísňujú zákaz výroby, užívania, distribúcie a propagácie drog.

- Trnavskí policajti v utorok v ranných hodinách zasahovali pri dopravnej nehode na diaľnici D1. V smere od Trnavy na Bratislavu, v blízkosti čerpacej stanice pri obci Zeleneč, tu došlo k zrážke šiestich vozidiel.

- V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.