Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 29. apríl 2025Meniny má Lea
< sekcia Knihy

Pred 100 rokmi sa narodil autor románu Kto chytá v žite J. Salinger

V roku 1919 sa narodil americký prozaik Jerome David Salinger. Foto: TASR/AP

Dnes už kultový román The Catcher in the Rye (Kto chytá v žite) sa postupne stal akousi príručkou dospievania nielen v Spojených štátoch amerických, ale na celom svete.

New York/Bratislava 1. januára (TASR) – Americký spisovateľ Jerome David Salinger sa nepreslávil len dnes už kultovým románom Kto chytá v žite, ale aj tým, že zúfalo odmietal byť slávny. Napriek úpornej snahe nebyť populárny, sa Salingerovo meno stalo symbolom modernej svetovej literatúry. Od narodenia autora ďalších knižne vydaných noviel a legendárnej zbierky s názvom Deväť poviedok, uplynie v utorok 1. januára 100 rokov.

Legendami opradený spisovateľ prežil takmer pol storočie svojho života v ústraní v mestečku Cornish v americkom štáte New Hampshire. Odmietal komunikovať s novinármi, 30 rokov neposkytol žiadny rozhovor. Nemal telefón a vyhýbal sa aj kontaktu s fanúšikmi svojich diel. Niekoľko rokov pred smrťou podal aj žalobu na súd, aby zabránil vydaniu svojho životopisu. Jeho poslednou verejne publikovanou prózou bola poviedka Hapworth 16, 1924, ktorú v roku 1965 uverejnil magazín The New Yorker.

Jerome David Salinger sa narodil 1. januára 1919 v New Yorku v rodine židovského predavača kóšer syrov a neskôr aj dovozcu rôznych lahôdok. Jeho matka bola pôvodom katolíčka, ale kvôli manželovi si zmenila meno z Márie na Miriam a dodržiavala židovské tradície.



Prvé poviedky začal Salinger písať ako 15-ročný počas štúdia na vojenskej akadémii Valley Forge v Pensylvánii. Po jej skončení sa prihlásil na Newyorskú univerzitu, z ktorej po krátkom čase odišiel. Najprv si na živobytie zarábal na výletnej lodi, neskôr v roku 1938 sa nechal prehovoriť, aby pokračoval v obchodoch svojho otca, a tak odišiel do Viedne, kde sa okrem obchodovaniu s delikatesami venoval štúdiu nemčiny a francúzštiny. V roku 1939 začal navštevovať večerný kurz tvorivého písania na Kolumbijskej univerzite. Kurz viedol White Burnett, zakladateľ literárneho časopisu Story, v ktorom poviedkou The Young Folks (Mladí ľudia) debutoval aj samotný Salinger.

Salingerovu dráhu spisovateľa prerušila druhá svetová vojna. Narukoval a ako vojak americkej armády zažil nielen frontové útrapy, ale v Paríži sa stretol s vtedy už známym americkým spisovateľom a vojnovým dopisovateľom Ernestom Hemingwayom. Na známeho spisovateľa urobil Salinger silný dojem. Ich stretnutie prerástlo aj do priateľskej výmeny niekoľkých listov.

V roku 1945 sa Salinger zúčastnil oslobodzovania jedného z nacistických koncentračných táborov v Dachau. To, čo tam videl, ním hlboko otriaslo. Traumy z vojny ho sprevádzali po celý život a odrazili sa aj v jeho prózach.

Niekoľko rokov po druhej svetovej vojne, v roku 1951 uzrela svetlo sveta Salingerova románová prvotina. Dnes už kultový román The Catcher in the Rye (Kto chytá v žite) sa postupne stal akousi príručkou dospievania nielen v Spojených štátoch amerických, ale na celom svete. Do literatúry totiž priniesol postavu dospievajúceho Holdena Caulfielda, ktorý sa búri proti všetkému a všetkým. Salinger v románe vystihol nielen nálady v povojnovej americkej spoločnosti, ale ústami 16-ročného Caulfielda položil aj mnohé otázky, na ktoré sa mladí pýtajú, no vo falošnom svete dospelých nenachádzajú adekvátne odpovede. Román, z ktorého sa neskôr predalo desiatky miliónov výtlačkov po celom svete, vzbudil po vydaní aj značnú vlnu kritiky. Viacerí ho kritizovali najmä pre vulgárny jazyk či otvorené opisy sexuálneho života dospievajúcej mládeže.

Trailer k filmu inšpirovaného knihou Kto chytá v žite:


Popularita románu, ale aj jeho autora rástla a stávala sa pre Salingera postupne neznesiteľnou. Po vydaní dnes už tiež legendárnej zbierky poviedok s názvom Nine Stories (Deväť poviedok) v roku 1953 utiekol pred novinármi z newyorského Manhattanu do malého mestečka Cornish a vybudoval okolo seba nepreniknuteľný múr. Študoval rôzne náboženstvá či náboženské filozofie, podľa ktorých sa aj snažil žiť.

V roku 1955 sa Salinger oženil Claire Douglasovou, s ktorou mal dve deti. Dcéra Margaret sa narodila ešte v roku 1955 a syn Matthew o päť rokov neskôr. Práve dcéra Margaret poskytla nie veľmi pozitívny pohľad do zákulisia rodinného života slávneho spisovateľa, keď v roku 2000 vydala knihu Dream Catcher: A Memoir. Jej značne negatívny pohľad na otca poprel jej brat Matthew, ktorý sa po otcovej smrti stal správcom spisovateľovej literárnej pozostalosti.



Okrem románu Kto chytá v žite publikoval Salinger knižne aj dve známe rozsiahlejšie prózy. V roku 1961 vydal knihu s názvom Franny and Zooey (Franny a Zooey) a v roku 1963 dielo s názvom Raise High the RoofBeam, Carpenters and Seymour: An Introduction (Do výšok zdvíhajte krov, tesári a Seymour: úvod). Od roku 1965 až do svojej smrti už nič verejne nepublikoval.

Tajomný spisovateľ, ktorého tvár sa v roku 1961 objavila aj na titulke prestížneho časopisu Time, Jerome David Salinger zomrel vo svojom dome v mestečku Cornish 27. januára 2010 vo veku 91 rokov.

Spisovateľ zanechal pokyny, podľa ktorých sa jeho nepublikované diela nesmú vydať ďalších 50 rokov po tom, ako zomrie. Napriek tomu v novembri v roku 2013 prenikla na verejnosť trojica nepublikovaných Salingerových poviedok. Prózy s názvami The Ocean Full of Bowling Balls, Paula a Birthday boli dovtedy dostupné iba v knižniciach dvoch amerických univerzít. Poviedka The Ocean Full of Bowling Balls má osobitný význam, pretože sa stala podkladom pre román Kto chytá v žite. Naskenované kópie poviedok sprístupnila neznáma osoba na webovej stránke What.cd.

Prezident: Chceme umožniť Ukrajine vlakové spojenie s prístavmi

Prezident informoval aj o plánovanej veľkej investícii do nového prístavu na Dunaji, ktorá by mala zvýšiť intermodalitu dopravy spojením riečnej, železničnej a cestnej siete.

,aktualizované 

- Hokejisti HC Košice získali desiaty titul v najvyššej slovenskej súťaži. „Oceliari“ v rozhodujúcom siedmom zápase finále play off Tipos extraligy zvíťazili na domácom ľade nad HK Nitra 5:4 po predĺžení a v celej sérii triumfovali 4:3 na zápasy.

- Ruský minister zahraničných vecí Sergej Lavrov v utorok vyhlásil, že návrh ruského prezidenta Vladimira Putina na prímerie pri príležitosti Dňa víťazstva 9. mája možno považovať za začiatok priamych rokovaní s Kyjevom bez predbežných podmienok.

- Ústavný súd (ÚS) SR v pondelok (28. 4.) odmietol ústavnú sťažnosť jedného z vyšetrovateľov zo skupiny tzv. čurillovcov proti rozhodnutiu Najvyššieho súdu (NS) SR o dovolaní. Na sociálnej sieti o tom informoval minister vnútra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).

- Troch mŕtvych si v utorok vyžiadala streľba v centre švédskeho mesta Uppsala, oznámila tamojšia polícia. Strelec z miesta činu údajne ušiel na elektrickej kolobežke. TASR o tom informuje podľa správy stanice CNN, ktorá sa odvolala na miestne médiá.

- Z pohľadu prokurátora je dôležité, že v prípade obvineného Daniela B. Najvyšší súd (NS) SR nepodľahol tlaku a postupoval nestranne. Generálny prokurátor Maroš Žilinka to uviedol na sociálnej sieti v reakcii na utorkové rozhodnutie súdu vziať obvineného do väzby.

- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v utorok vyzval na spravodlivé ukončenie vojny s Ruskom, pričom odmietol návrhy územných ústupkov zo strany Ukrajiny. Zelenskyj to uviedol vo videopríhovore k účastníkom summitu hláv štátov Trojmoria.

- Americká technologická spoločnosť Amazon v utorok poprela správu, že sa chystá zverejňovať, o koľko sa ceny jej tovaru zvýšili v dôsledku colnej politiky prezidenta Donalda Trumpa.

- Prezident SR Peter Pellegrini na tlačovej konferencii po plenárnom rokovaní samitu Trojmoria informoval o realizácii železničného prepojenia Terst - Bratislava v spolupráci s Talianskom, ktoré by malo pokračovať do Čiernej nad Tisou.

- V Banskej Bystrici sa vo veľkom objavujú nové pokusy podvodníkov vylákať peniaze od seniorov. Konštatuje to banskobystrická polícia a na starších ľudí apeluje, aby si dávali pozor a nedali sa nachytať.

- Administratíva prezidenta USA Donalda Trumpa ukončila spoluprácu so všetkými autormi vládnej štúdie, ktorá úradom slúži pri príprave na dôsledky zmeny klímy.

- Poslednú etapu tohtoročných pretekov Giro d'Italia venujú pápežovi Františkovi, ktorý zomrel 21. apríla. Záver prestížneho podujatia je na programe v nedeľu 1. júna.

- Predseda Národnej rady (NR) SR Richard Raši (Hlas-SD) v utorok prijal na pôde parlamentu mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Maďarska v Slovenskej republike Csabu Balogha.

- Vedenie Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR riešilo s predstaviteľmi Slovenskej bankovej asociácie (SBA) na pracovnom stretnutí konkrétne opatrenia na podporu farmárov, ktorých zasiahlo ochorenie slintačky a krívačky (SLAK).

- Najvyšší súd (NS) SR vzal Daniela B., ktorý je obvinený z extrémistickej trestnej činnosti, do väzby. Utorkové rozhodnutie je právoplatné.

- Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa v pondelok (28. 4.) dohodla na dočasných rámcových zmluvách so zdravotnými poisťovňami.

- Poľský prezident Andrzej Duda pred začiatkom neverejnej časti plenárneho zasadnutia Trojmoria v utorok vo Varšave uviedol, že preňho má toto podujatie špeciálny charakter, keďže ide o jeho poslednú účasť na summite iniciatívy v pozícii hlavy štátu.

- Poslanci maďarského parlamentu v utorok schválili balík návrhov, ktoré sprísňujú zákaz výroby, užívania, distribúcie a propagácie drog.

- Trnavskí policajti v utorok v ranných hodinách zasahovali pri dopravnej nehode na diaľnici D1. V smere od Trnavy na Bratislavu, v blízkosti čerpacej stanice pri obci Zeleneč, tu došlo k zrážke šiestich vozidiel.

- V bratislavských Vajnoroch na pozemkoch ministerstva obrany by sa mala vybudovať nová Národná nemocnica Milana Rastislava Štefánika v Bratislave.

- Končiaci poľský prezident Andrzej Duda v utorok vyhlásil, že Iniciatívu Trojmoria odovzdáva svojim nástupcom a vyjadril dôveru, že budú pokračovať v jej posilňovaní.