Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Knihy

Porucha pozornosti - ako ju pochopiť a čo robiť

Rozptýlená myseľ Foto: IKAR

Čo je to Rozptýlená myseľ?

Bratislava 9. decembra (OTS) - Aké je to žiť s poruchou pozornosti? Čo robiť, aby ste s tým žili lepšie, ľahšie a spokojnejšie?

Z tejto knihy môžu profitovať tí, ktorí poruchou pozornosti trpia, ich blízki i lekári. Ľuďom, ktorí ešte netušia, že ju majú tiež, zmení život.

Novinka Rozptýlená myseľ od renomovaného odborníka Gábora Matého.

Je to uznávaný lekár a autor bestsellerov, ktorý sa špecializuje na neurológiu a psychiatriu – a jemu samotnému diagnostikovali poruchu pozornosti. V knihe skúma mýtus o poruche pozornosti ako geneticky podmienenej chorobe, prináša reálnu nádej a odporúčania pre deti i dospelých, ktorí ňou trpia.

Okrem iného sa dozviete, že:
• ADD nie je dedičné ochorenie, ale reverzibilné vývojové oneskorenie,
• „rozptýlenie“ je psychologickým produktom životnej skúsenosti,
• prečo sa u niektorých detí v mozgu nevyvinú oblasti zodpovedné za emočnú sebareguláciu a kontrolu pozornosti.

Rozptýlená myseľ umožní dospelým s ADD získať lepší prehľad o ich vlastných emóciách. Maté predstaví aj program, akým spôsobom pomáhať takýmto ľuďom v detstve i v dospelosti.

„Poučná a citlivo prerozprávaná kniha s tak veľmi potrebným zameraním na dospelých i dospievajúcich s poruchou pozornosti... Užitočné čítanie pre všetkých, ktorí si kladú otázku, či príčinou ich nedostatku pozornosti, impulzívnosti, roztržitosti alebo hyperaktivity nie je náhodou porucha pozornosti,“ napísali v denníku Winnipeg Free Press o knihe Rozptýlená myseľ.

Kniha Rozptýlená myseľ je rozdelená na sedem častí.

Prvé štyri opisujú podstatu a povahu poruchy pozornosti a ponúkajú vysvetlenie jej pôvodu, zatiaľ čo posledné tri časti sa zaoberajú procesom uzdravovania.

Piata časť, ktorá sa venuje poruche pozornosti u detí, nie je zameraná iba na rodičov, ale aj na dospelých, ktorí touto poruchou sami trpia, pretože poskytuje informácie potrebné na to, aby dokázali pochopiť sami seba.
Senzitivita je tiež dôvodom, prečo deti s poruchou pozornosti trpia alergiami oveľa častejšie ako zvyšok populácie. Je dobre známe a tiež potvrdené v klinickej praxi, že u detí s poruchou pozornosti sa častejšie vyskytujú prechladnuia, infekcie horných dýchacích ciest, ušné infekcie, astma, ekzémy a rôzne alergie. Tento fakt si niektorí vykladajú ako dôkaz, že poruchu pozornosti spôsobujú alergie. Hoci alergické reakcie môžu zhoršiť symptómy poruchy pozornosti, jedno nespôsobuje druhé.
Milan Buno, knižný publicista