Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 22. december 2024Meniny má Adela
< sekcia Knihy

Vychádza Radičovej kniha Krajina hrubých čiar

Foto: IKAR

Kniha ponúka pohľad do zákulisia vnútornej politiky.

Bratislava 7. mája (TERAZ.sk) - Krajina hrubých čiar. Tak sa volá nová kniha bývalej premiérky Ivety Radičovej, ktorá vychádza práve dnes. Ostro a bez ružových okuliarov v nej predkladá svoje názory na éru mečiarizmu, kauzu Gorila, voľbu generálneho prokurátora, rozpad Česko-Slovenska i ďalšie politické kauzy. Ponúka tiež pohľad do zákulisia vnútornej politiky.

Keď sa Radičovej dostal do rúk spis Gorila, „bola som šokovaná,“ spomína. Podľa nej je fungovanie našej spoločnosti popretkávané od tých najmenších prípadov až po tie najväčšie menšími, väčšími, alebo obrovskými províziami. „Žiaľ, provízia a korupcia sa považujú za normálnu súčasť fungovania spoločnosti. Za normálne sa považuje, že vám niekto príde opravovať dom a vo dverách sa spýta, či potrebujete aj doklad, aby si nemusel svoj príjem priznať,“ píše v knihe I.Radičová.

Problém Slovenska dodnes je podľa nej ten, že kauzy sa – v lepšom prípade – vyšetria, padnú obvinenia, a nikto nie je potrestaný. „Prečo sa potom čudujeme, že občania zaraďujú politikov medzi klamárov?“
V knihe spomína viaceré mená ako Fico, Dzurinda, Sulík, Mikloš... mal by mať teda niekto obavy? „Obavy určite nie,“ odpovedá I.Radičová, no k niektorým sa stavia tvrdo a kriticky. Napríklad o Robertovi Ficovi napísala, že útočil ako sršeň a Sulík si z nej urobil terč, no netrafil ju do srdca.

Expremiérka tiež hovorí o machizme v našej politike - silné ramená, kde hurónstvo a silné reči prekrývajú činy a skutky. Hlavne v situácii, keď treba prekryť neexistenciu skutočných činov a skutkov siláckymi rečami. „Skoro každá Ficova tlačovka je machizmus.“

V knihe Krajina hrubých čiar si spomína na chvíle od zoznámenia so Stanom, cez Ofxord, pomlčkovú vojnu v 90.rokoch, rozdelenie štátu a magické reči, kto na koho dopláca, až po prácu v treťom sektore a zážitky s Rómami. Najzaujímavejšiu časť však tvoria názory a postrehy k voľbe generálneho prokurátora, rozpadu vlády, o eurovale a prezidentskej kampani, či o spise Gorila.