Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Knihy

Príbeh o hľadaní dobra v ľuďoch

Foto: Ikar

Vychádza dojemný príbeh slovenskej novinárky žijúcej v Izraeli Dobrá krajina.

Bratislava 15. augusta (TERAZ.sk) - Vychádza dojemný príbeh slovenskej novinárky žijúcej v Izraeli Dobrá krajina. Začína sa vo Varšave v tridsiatych rokoch minulého storočia a vrcholí v dnešnom Izraeli a Spojených štátoch. Príbeh troch žien, ktoré sa snažia zachrániť chlapca, spája téma úteku pred zlom, hľadania miesta v novej krajine a to, ako sa to všetko dotýka tých slabších – detí a žien. Je to príbeh o hľadaní dobrej krajiny, dobrých ľudí a najmä dobra v ľuďoch.

Tri ženy rôzneho veku, postavenia aj temperamentu – Miriam, Riva a Inbal – sa spoja, aby zachránili sudánskeho chlapca, ktorý utiekol pred vojnou a hrozí mu deportácia. V boji proti predsudkom a byrokracii o sebe a svojej minulosti odhalia viac, ako by chceli...

Zaujímavosťou je, že na začiatku bol námet – dve ženy Miriam a Inbal, ktoré zachránia chlapca. Neskôr do toho vstúpila tretia dôležitá postava, sudkyňa Riva. „Pôvodne som si myslela, že si vystačím s Miriam a novinárskou adeptkou Inbal. A zrazu som potrebovala ešte jednu ženu, pretože som si nevedela vyargumentovať, ako by sa tie dve totálne outsiderky dokázali postaviť proti byrokratickému kolosu pri záchrane chlapca,“ vysvetľuje Shemesh.

Chlapec strieľa. Zatvorí oči, keď stláča spúšť. Chvejú sa mu ruky. Počuje rachot. Keď otvorí oči, vidí nepohnuté otcovo telo. Stále sa z neho valí krv, ale tok ustáva. Zabil svojho otca. Priekupník mu tlieska a kričí. „Dobrá práca, chlapče. Takí ste všetci tam v Sudáne. Zabijaci.“ Chlapec zatlačí otcovi oči. Utrie si krvavé ruky do trička a nevšimne si, že guľka, ktorú vystrelil, sa zavŕtala do steny. Odchádza však s vedomím, že je otcovrah.

Dobrá krajina si vás získa vzrušujúcimi osudmi hlavných postáv a očarí ľahkým, zároveň dynamickým štýlom, takže napätie si vychutnáte až do poslednej kvapky. Zavedie vás na štyri kontinenty, od Európy, cez Afriku, Áziu po Ameriku, a do rôznych časových období. „Páčia sa mi filmy, ktoré nie sú chronologické, lineárne,“ vysvetľuje autorka Jana Shemesh.

Jana Shemesh žije sedem rokov v Izraeli, v meste Petach Tikva, a prispieva odtiaľ do viacerých slovenských médií. Získala viacero ocenení za novinársku prácu a vlani jej vyšla autobiograficky ladená kniha Smrť si neškrtne.

Začítajte sa do novinky Dobrá krajina.