Z 13 poslancov, ktorí budú zastupovať štyri volebné obvody, je nových spolu deväť.
Na utorkovom ustanovujúcom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) sa po zložení sľubu ujal funkcie.
Primátor si už vybral aj svojich zástupcov. Po prvý raz v novodobej histórii Nitry obsadí funkciu viceprimátora žena.
ÚS pokračuje v konaní o sťažnosti neúspešného kandidáta na post predsedu KSK, ktorým je bývalý primátor Košíc a súčasný vicepremiér SR pre investície a informatizáciu Richard Raši (Smer-SD).
ÚS SR by mal o sťažnostiach v prípade komunálnych volieb rozhodnúť do 90 dní od doručenia sťažnosti. Sťažnosť z Poltára bola na ÚS SR zaregistrovaná 20. novembra.
Podľa zákona ÚS rozhodne o sťažnosti na neústavnosť alebo nezákonnosť volieb alebo proti výsledku volieb do orgánu miestnej samosprávy do 90 dní od jeho doručenia.
Svoj poslanecký mandát obhájila s jednou výnimkou aj väčšina poslancov predchádzajúceho zastupiteľstva.
Do mestského parlamentu zasadne až osem nových poslancov, ktorých si voliči v meste s naftárskou históriou zvolili v tohtoročných komunálnych voľbách.
Súčasťou zmeny bol i presun výdavkov medzi programami rozpočtu vo výške 100.000 eur.
Na záverečnej schôdzi čaká poslancov vyhodnotenie uplynulých štyroch rokov, príhovory zástupcov poslaneckých klubov a aj zápis do pamätnej knihy mesta Trnava.
Z hľadiska jednotlivých politických strán sú s výsledkom najviac spokojní voliči strany SPOLU, až 61,3 percenta z nich uviedlo v prieskume možnosť úplne spokojný.
Sľub v pondelok zložilo aj 31 mestských poslancov, z nich je 17 doterajších a 14 nových. Zloženie poslaneckých klubov bude podľa primátorky definitívne známe v stredu (21.11.).
Medzi primátorove priority patrí šport.
V Hnúšti nás trápi nedostatok kvalitnejších pracovných príležitostí, pre čo musia občania odchádzať za prácou mimo regiónu. Toto chceme zmeniť, povedal primátor obce Hnúšťa Roman Lebeda.
Zatiaľ nie je jasné, kto sa stane nitrianskym viceprimátorom, ani to, ako budú poslanci navzájom spolupracovať.
Úplne opačná situácia je v mestskom zastupiteľstve okresného mesta Rožňava. Podľa údajov ŠÚ SR boli do 17-členného mestského parlamentu zvolení výlučne muži.
Kulik ako služobne najstarší starosta v okrese sa po 32 rokoch práce na čele obce rozhodol už ďalej nekandidovať.
Z pôvodného 19-členného mestského parlamentu opäť kandidovalo 17 poslancov, zvolených z nich bolo desať.
Reagovala tak na vyjadrenie predsedu NR SR Andreja Danka, podľa ktorého je nebezpečné, že Eset financuje politických kandidátov, pretože má ako IT firma informácie o návykoch spotrebiteľov.
V Senici prišlo zo 17.166 oprávnených voličov k urnám 6587. Volebná účasť bola 38,37 percenta, čo je takmer o päť percent viac ako pred štyrmi rokmi.
Dvojka odvysielala medzi 22. októbrom a 5. novembrom osem predvolebných diskusných relácií, ktoré si celkovo pozrelo 528.000 divákov. Ich priemerná sledovanosť dosiahla hodnotu 25.000 divákov.
Líder SNS nevylučuje, že zriadi komisiu, ktorá sa tým bude zaoberať. Zároveň verí, že nepresné pravidlá, ktoré vyvolali po víkendových voľbách nejasnosti, budú čoskoro upravené zmenou zákona.
Podľa predsedu Zväzu miest a obcí Českej republiky Františka Lukla bola V ČR volebná účasť okolo 50 percent. Veľmi intenzívne sa po voľbách do zastupiteľstiev obcí hovorí o zmene systému.
Richard Rybníček ako nezávislý kandidát v komunálnych voľbách získal 72,40 percenta hlasov.
SMK bola najsilnejšia najmä v západnej časti južného Slovenska. Podľa podpredsedníčky SMK pre samosprávu a verejnú správu Ildikó Kőrösi strana má jednu z najširších základní práve na juhu krajiny.
Šéf SNS a predseda Národnej rady (NR) SR Andrej Danko hovorí o historickom úspechu.
V oblasti životného prostredia ide o inteligentný manažment odpadu, ochranu pred povodňami, sofistikované urbanistické plánovanie či monitorovanie kvality ovzdušia.
J. Polček kandidoval za SaS, KDH, SMK-MKP, Nova a OKS s podporou strán Spolu – občianska demokracia a Progresívne Slovensko.
Ako nezávislý kandidát s podporou strán Smer-SD a SNS získal Ján Nosko 75,19 percenta hlasov.
Ako dodal, v prvom rade chce nastaviť novú úroveň komunikácie medzi primátorom a mestským zastupiteľstvom, ktorá v posledných rokoch podľa neho v Ilave v podstate nefungovala.
Neúspešný kandidát na primátora Ondrej Kavka sa do mestského parlamentu dostal spolu s Mariánom Sarakom, Alenou Madzinovou a Jánom Košťálikom, podporuje ich koalícia strán SaS, OĽaNO a Spolu – OD.
Svoje volebné právo využilo v Kežmarku 37,68 percenta, čo je približne o sedem percent menej ako pred štyrmi rokmi.
Končiaci primátor hlavného mesta Ivo Nesrovnal (nezávislý) po priznaní prehry vo voľbách zagratuloval Vallovi k víťazstvu a ponúkol mu pomoc.
Podľa definitívnych výsledkov volieb, ktoré zverejnil Štatistický úrad SR, získal Agócs 1671 hlasov (100 percent).
Poriadie zažije prvú zmenu od roku 1990, keďže po siedmich volebných obdobiach sa rozhodla skončiť Zuzana Boskovičová a nahradí ju Martin Pražienka.
Svoj post obhájila v sobotných komunálnych voľbách, keď jej hlas odovzdalo 61,27 percenta voličov.
Vo funkcii nahradí končiaceho starostu Milana Jambora, ktorý už nekandidoval.
Najpálčivejším problémom v meste je dopravná situácia, hlavne čo sa týka tranzitnej nákladnej dopravy.
Prvé tri miesta v počte hlasov obsadili Peter Kolek, Zsolt Takáč a Juraj Bottka.
Volebná účasť pri počte 76 voličov dosiahla 85,52 percenta.