O návrhu na skrátený režim poslanci rokovali v stredu po tom, ako odhlasovali prerokované správy pozemkového fondu či správu o kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Autor TASR
,aktualizované Bratislava 20. mája (TASR) - Cestovné kancelárie dostanú vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Parlament v skrátenom legislatívnom konaní schválil návrh zákona o zájazdoch z dielne Ministerstva hospodárstva SR. Za prijatie novely hlasovalo 105 poslancov zo 119 prítomných. Právna norma rieši napríklad aj situácie, ak cestujúci odmietne náhradný zájazd. Na preplatenie zájazdu po odmietnutí náhradného budú mať nárok ľudia nad 65 rokov. Výnimka pri preplatení zájazdu sa bude vzťahovať aj na tehotné ženy a ľudí, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými.
Návrh zákona o zájazdoch z dielne ministerstva hospodárstva posunul parlament do druhého čítania 94 hlasmi. Plénum o ňom rokoval v skrátenom režime.
Ak pre mimoriadnu situáciu v SR alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária má zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde, alebo mu má zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy. "Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021," uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, najneskôr do 14. septembra 2021.
"Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu," uvádza sa v materiáli. Cestovná kancelária má byť pritom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že si ministerstvo dalo veľmi záležať na skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené. Ľudia nad 70 rokov môžu v prípade záujmu svoje peniaze dostať hneď. Na preplatenie zájazdu ihneď budú mať nárok aj tehotné ženy a ľudia, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými.
O návrhu na skrátený režim poslanci rokovali v stredu po tom, ako odhlasovali prerokované správy pozemkového fondu či správu o kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR.
Poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Borguľa (Sme rodina) chce iniciovať vytvorenie diskusnej skupiny, ktorej súčasťou majú byť aj minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) či minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Mali by spoločne rozmýšľať nad konkrétnou motiváciou ľudí, aby menili zahraničné zájazdy za slovenské. Uviedol to na tlačovom brífingu s odvolaním sa na zákon, ktorý vládna garnitúra schválila v stredu.
„Jednou z takýchto motivácií môže byť napríklad, že za takýto vymenený zájazd bude odpustená DPH (aktuálne je vo výške 10 %),“ uviedol Borguľa.
Podľa v stredu schváleného zákona, ktorým sa má parlament zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní, ak pre mimoriadnu situáciu v SR alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde, alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.
„Toto je jediné možné riešenie, ako naozaj urobiť to, aby boli obidve skupiny nejakým spôsobom spokojné,“ myslí si Borguľa. Poslanec tiež upozorňuje, že ľudia mnohokrát poslali zálohy za svoje zájazdy cestovným kanceláriám a tie ich poslali ďalej do cieľových krajín zájazdu. „Cestovné kancelárie dnes nedržia peniaze tých ľudí, ktorí za zájazdy zaplatili na svojom účte, ale tie peniaze sú preč a mnohokrát sú nedobytné,“ dodal Borguľa s tým, že štát bude musieť chrániť aj cestovné kancelárie, od ktorých sa ľudia budú dožadovať kompenzácie.
„Osobne si myslím, že táto situácia je obrovská príležitosť pre slovenský cestovný ruch,“ uzavrel Borguľa s tým, že tento zákon by mohol motivovať ľudí zmeniť si zahraničné zájazdy za domáce. Borguľa sa domnieva, že ak by ľudia strávili dovolenku na Slovensku, tak by to mohlo znamenať ekonomickú pomoc slovenskému cestovnému ruchu.
Cestovné kancelárie majú dostať vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Ľudia nad 70 rokov majú dostať svoje peniaze za zájazdy hneď. Vyplýva to z návrhu zákona o zájazdoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ku ktorému parlament v stredu schválil skrátené legislatívne konanie 115 hlasmi.
Cestovný ruch sa podľa rezortu hospodárstva značne obmedzil a poskytovanie zájazdov a iných služieb cestovného ruchu cestujúcim je determinované súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. Cestujúci nemajú možnosť využiť zájazd a cestovné kancelárie zájazdy poskytujú len v obmedzenom režime. "Hrozia značné hospodárske škody, a to také, že ak by sme neprišli dostatočne rýchlo s týmto riešením, tak cestovné kancelárie by začali žiadať doplatenie zájazdov od svojich klientov, na čo majú právo," vysvetlil v pléne skrátený režim minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa neho však ľudia necestujú. "Zvýšila by sa tak pravdepodobnosť krachu veľkého množstva cestovných kancelárií. Nechceme toto dopustiť," povedal Sulík.
Návrhom zákona sa upravuje možnosť cestovnej kancelárie odložiť poskytnutie zájazdu, možnosť určitých skupín cestujúcich odklad zájazdu odmietnuť a tiež následné usporiadanie vzťahov medzi cestovnou kanceláriou a cestujúcim. Po novom, ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária bude môcť zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.
"Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021," uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby najneskôr do 14. septembra 2021.
"Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu," upravuje návrh zákona. Cestovná kancelária má byť potom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.
Zákon o cestovných kanceláriách, ktorý schválila vláda v stredu a parlament by o ňom mal rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Smer-SD) najhorším možným variantom. Uviedol to na tlačovom brífingu v stredu. Zákon podľa Rašiho v praxi znamená, že „Slovákom sa berie, cestovkám sa dáva“. Poslanci strany Smer-SD navrhujú, aby vláda tento návrh zákona stiahla a prepracovala. Rovnako navrhujú podporiť cestovné kancelárie radšej priamo.
„Vláda zachraňuje tým, že občania platia,“ dodal Raši s tým, že podľa v súčasnosti platnej legislatívy, ak človek nepocestuje na dovolenku, tak mu musí cestovná kancelária v odôvodnených prípadoch vrátiť peniaze do 14 dní.
„Podľa tohto návrhu zákona, ktorý teraz je v parlamente, cestovná kancelária bude vracať peniaze až 14. septembra 2021, teda o 482 dní,“ upozornil Raši. Problémom je podľa neho aj fakt, že týmto zákonom vládna garnitúra porušuje právo Európskej únie. „Už teraz je avizované, že tento zákon bude Európskou komisiou napadnutý tak, ako aj v iných krajinách, v ktorých sa pokúšajú takéto opatrenie urobiť,“ dodal poslanec.
Raši nazval pomoc cestovným kanceláriám podobným „podvodom“, aký sa konal pri odklade splátok úverov. „Aj tu vláda s veľkou pompou predstavovala pomoc so splácaním hypoték, nakoniec sa však ukázalo, že iba sme posunuli splácanie toho, čo nás neminie, a aj za tú dobu, kým sa nesplácajú hypotéky a rôzne pôžičky, musíme splácať úroky,“ dodal Raši.
Poslanec NR SR za Smer-SD Ladislav Kamenický kritizuje tiež využitie skráteného legislatívneho konania. „Opäť vidíme, že je to narýchlo prijímaná legislatíva, ktorú sme v podstate veľmi narýchlo museli aj naštudovať,“ dodal Kamenický. Zdôrazňuje, že dohoda medzi klientom a cestovnou kanceláriou by mala byť rozhodne na báze dobrovoľnosti tak, ako to je v zahraničí.
Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár víta, že rezort hospodárstva pripravil návrh zákona o zájazdoch, podľa neho sa však vynárajú otázky, napríklad prečo do celého systému podpory nevstúpi štát. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je presvedčený, že zákon pomôže cestovným kanceláriám aj ľuďom, ktorí sa boja vycestovať.
Viacerí poslanci Smeru-SD sa pri hlasovaní o posunutí zákona do druhého čítania zdržali alebo boli proti. Za hlasoval jedine Dušan Muňko. "Jediná vec, ktorá mi prekáža, je, že prečo to chceme položiť len na plecia ľudí? Pýtam sa, čo vláda urobila viac pre bežného človeka, ktorý si objednal zájazd, a pritom pre neho je každé euro dobré. Nevidím nič zo strany vlády, okrem administratívnych vecí, pretože ja by som očakával, že to bude dobrovoľné. Aby sa rozhodli klienti, či si zoberú späť zálohu alebo ju kancelárii ponechajú, lebo v budúcnosti chcú cestovať," podotkol Blanár, ktorý bol proti posunutiu návrhu do druhého čítania.
Chápe však, že je potrebné pomôcť cestovným kanceláriám. "V podstate tí ľudia, ktorí si objednali zájazdy, budú vlastne finančne podporovať cestovné kancelárie. Čo však urobil štát? Navyše hrozí, že bude voči Slovenskej republike konanie Európskej komisie. Aká je pridaná hodnota okrem administratívnych vecí, že ste uchránili v rámci zmlúv klientov? Neurobili ste nič a len ste to preniesli na plecia všetkých tých, ktorí majú objednané zájazdy," dodal Blanár.
Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) povedal, že chce podporiť návrh zákona, ale zaujímalo ho, na základe čoho rezort hospodárstva stanovil hranicu 70 rokov v prípade dôchodcov, ktorým majú byť vrátené peniaze za zájazdy hneď. Rovnako sa na určovanie veku pýtal aj poslanec Maroš Kondrót (Smer-SD) a zaujímal sa tiež o to, z čoho majú kancelárie vracať peniaze objednávateľom, ak odmietnu náhradný zájazd.
Sulík je presvedčený, že ak by vláda neprišla s návrhom, cestovné kancelárie by mali právo vymáhať peniaze za zájazd a hrozil by tiež krach kancelárií. "Keby sme to nechali na voľný trh, tak by sa stalo, že veľké množstvo kancelárií by vyhlásilo platobnú neschopnosť," podotkol Sulík s tým, že cestovné kancelárie nemôžu za vzniknutú situáciu. "Vstúpili sme do zmluvného vzťahu a zabezpečili sme, že klienti neprídu o peniaze, len musia na ne počkať, a ľudia bez veľkých storno poplatkov nemusia cestovať tento rok. Umožnili sme im, aby tento rok nemuseli cestovať, ak nechcú," povedal Sulík s tým, že toto opatrenie má práve pomôcť ľuďom. "Dá sa spoľahlivo rátať s tým, že budúci rok budú cestovné kancelárie 'dnes' zaplatené zálohy čerpať," povedal Sulík. Je však ochotný pristúpiť v prípade dôchodcov na zníženie veku na 65 rokov, ak by bol takýto pozmeňujúci návrh k zákonu predložený.
Návrh zákona o zájazdoch z dielne ministerstva hospodárstva posunul parlament do druhého čítania 94 hlasmi. Plénum o ňom rokoval v skrátenom režime.
Ak pre mimoriadnu situáciu v SR alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária má zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde, alebo mu má zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy. "Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021," uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby, najneskôr do 14. septembra 2021.
"Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu," uvádza sa v materiáli. Cestovná kancelária má byť pritom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.
Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) uviedol, že si ministerstvo dalo veľmi záležať na skupinách, ktoré budú od tohto pravidla oslobodené. Ľudia nad 70 rokov môžu v prípade záujmu svoje peniaze dostať hneď. Na preplatenie zájazdu ihneď budú mať nárok aj tehotné ženy a ľudia, ktorí sa v dôsledku koronakrízy stali nezamestnanými.
O návrhu na skrátený režim poslanci rokovali v stredu po tom, ako odhlasovali prerokované správy pozemkového fondu či správu o kontrolnej činnosti Najvyššieho kontrolného úradu SR.
M. Borguľa: Chcem iniciovať vytvorenie diskusnej skupiny o zájazdoch
Poslanec Národnej rady (NR) SR Martin Borguľa (Sme rodina) chce iniciovať vytvorenie diskusnej skupiny, ktorej súčasťou majú byť aj minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina) či minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Mali by spoločne rozmýšľať nad konkrétnou motiváciou ľudí, aby menili zahraničné zájazdy za slovenské. Uviedol to na tlačovom brífingu s odvolaním sa na zákon, ktorý vládna garnitúra schválila v stredu.
„Jednou z takýchto motivácií môže byť napríklad, že za takýto vymenený zájazd bude odpustená DPH (aktuálne je vo výške 10 %),“ uviedol Borguľa.
Podľa v stredu schváleného zákona, ktorým sa má parlament zaoberať v skrátenom legislatívnom konaní, ak pre mimoriadnu situáciu v SR alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária môže zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde, alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.
„Toto je jediné možné riešenie, ako naozaj urobiť to, aby boli obidve skupiny nejakým spôsobom spokojné,“ myslí si Borguľa. Poslanec tiež upozorňuje, že ľudia mnohokrát poslali zálohy za svoje zájazdy cestovným kanceláriám a tie ich poslali ďalej do cieľových krajín zájazdu. „Cestovné kancelárie dnes nedržia peniaze tých ľudí, ktorí za zájazdy zaplatili na svojom účte, ale tie peniaze sú preč a mnohokrát sú nedobytné,“ dodal Borguľa s tým, že štát bude musieť chrániť aj cestovné kancelárie, od ktorých sa ľudia budú dožadovať kompenzácie.
„Osobne si myslím, že táto situácia je obrovská príležitosť pre slovenský cestovný ruch,“ uzavrel Borguľa s tým, že tento zákon by mohol motivovať ľudí zmeniť si zahraničné zájazdy za domáce. Borguľa sa domnieva, že ak by ľudia strávili dovolenku na Slovensku, tak by to mohlo znamenať ekonomickú pomoc slovenskému cestovnému ruchu.
Plénum prerokuje návrh na pomoc cestovným kanceláriám v skrátenom režime
Cestovné kancelárie majú dostať vyše roka na to, aby vyriešili zrušené zájazdy pre situáciu okolo nového koronavírusu. Ľudia nad 70 rokov majú dostať svoje peniaze za zájazdy hneď. Vyplýva to z návrhu zákona o zájazdoch z dielne Ministerstva hospodárstva (MH) SR, ku ktorému parlament v stredu schválil skrátené legislatívne konanie 115 hlasmi.
Cestovný ruch sa podľa rezortu hospodárstva značne obmedzil a poskytovanie zájazdov a iných služieb cestovného ruchu cestujúcim je determinované súčasnými mimoriadnymi okolnosťami. Cestujúci nemajú možnosť využiť zájazd a cestovné kancelárie zájazdy poskytujú len v obmedzenom režime. "Hrozia značné hospodárske škody, a to také, že ak by sme neprišli dostatočne rýchlo s týmto riešením, tak cestovné kancelárie by začali žiadať doplatenie zájazdov od svojich klientov, na čo majú právo," vysvetlil v pléne skrátený režim minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Podľa neho však ľudia necestujú. "Zvýšila by sa tak pravdepodobnosť krachu veľkého množstva cestovných kancelárií. Nechceme toto dopustiť," povedal Sulík.
Návrhom zákona sa upravuje možnosť cestovnej kancelárie odložiť poskytnutie zájazdu, možnosť určitých skupín cestujúcich odklad zájazdu odmietnuť a tiež následné usporiadanie vzťahov medzi cestovnou kanceláriou a cestujúcim. Po novom, ak pre mimoriadnu situáciu na Slovensku alebo pre podobnú situáciu v cieľovom mieste trasy zájazdu nie je možné poskytnúť cestujúcemu základné znaky služieb cestovného ruchu, cestovná kancelária bude môcť zákazníkovi navrhnúť zmenu zmluvy o zájazde alebo mu zaslať oznámenie o náhradnom zájazde, ak cestujúci neprijme navrhnutú zmenu zmluvy.
"Cestovná kancelária je povinná dohodnúť sa s cestujúcimi na poskytnutí náhradného zájazdu najneskôr do 31. augusta 2021," uvádza sa v návrhu zákona. Ak sa tak nestane, platí, že cestovná kancelária od zmluvy odstúpila a je povinná cestujúcemu vrátiť všetky platby najneskôr do 14. septembra 2021.
"Ak je napriek mimoriadnej situácii z dôvodu ochorenia COVID-19 v Slovenskej republike alebo obdobnej situácie v cieľovom mieste alebo v ktoromkoľvek mieste trasy zájazdu možné poskytnúť zájazd podľa zmluvy o zájazde a cestujúci nesúhlasí s poskytnutím zájazdu, je povinný o tom písomne informovať cestovnú kanceláriu najneskôr 30 dní pred začatím zájazdu," upravuje návrh zákona. Cestovná kancelária má byť potom povinná do 14 dní zaslať oznámenie o náhradnom zájazde.
R. Raši: Zákon o cestovných kanceláriách by mala vláda stiahnuť a prepracovať
Zákon o cestovných kanceláriách, ktorý schválila vláda v stredu a parlament by o ňom mal rozhodovať v skrátenom legislatívnom konaní, je podľa poslanca Národnej rady (NR) SR Richarda Rašiho (Smer-SD) najhorším možným variantom. Uviedol to na tlačovom brífingu v stredu. Zákon podľa Rašiho v praxi znamená, že „Slovákom sa berie, cestovkám sa dáva“. Poslanci strany Smer-SD navrhujú, aby vláda tento návrh zákona stiahla a prepracovala. Rovnako navrhujú podporiť cestovné kancelárie radšej priamo.
„Vláda zachraňuje tým, že občania platia,“ dodal Raši s tým, že podľa v súčasnosti platnej legislatívy, ak človek nepocestuje na dovolenku, tak mu musí cestovná kancelária v odôvodnených prípadoch vrátiť peniaze do 14 dní.
„Podľa tohto návrhu zákona, ktorý teraz je v parlamente, cestovná kancelária bude vracať peniaze až 14. septembra 2021, teda o 482 dní,“ upozornil Raši. Problémom je podľa neho aj fakt, že týmto zákonom vládna garnitúra porušuje právo Európskej únie. „Už teraz je avizované, že tento zákon bude Európskou komisiou napadnutý tak, ako aj v iných krajinách, v ktorých sa pokúšajú takéto opatrenie urobiť,“ dodal poslanec.
Raši nazval pomoc cestovným kanceláriám podobným „podvodom“, aký sa konal pri odklade splátok úverov. „Aj tu vláda s veľkou pompou predstavovala pomoc so splácaním hypoték, nakoniec sa však ukázalo, že iba sme posunuli splácanie toho, čo nás neminie, a aj za tú dobu, kým sa nesplácajú hypotéky a rôzne pôžičky, musíme splácať úroky,“ dodal Raši.
Poslanec NR SR za Smer-SD Ladislav Kamenický kritizuje tiež využitie skráteného legislatívneho konania. „Opäť vidíme, že je to narýchlo prijímaná legislatíva, ktorú sme v podstate veľmi narýchlo museli aj naštudovať,“ dodal Kamenický. Zdôrazňuje, že dohoda medzi klientom a cestovnou kanceláriou by mala byť rozhodne na báze dobrovoľnosti tak, ako to je v zahraničí.
Niektorí opoziční poslanci mali otázky k návrhu zákona o zájazdoch
Poslanec Smeru-SD Juraj Blanár víta, že rezort hospodárstva pripravil návrh zákona o zájazdoch, podľa neho sa však vynárajú otázky, napríklad prečo do celého systému podpory nevstúpi štát. Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) je presvedčený, že zákon pomôže cestovným kanceláriám aj ľuďom, ktorí sa boja vycestovať.
Viacerí poslanci Smeru-SD sa pri hlasovaní o posunutí zákona do druhého čítania zdržali alebo boli proti. Za hlasoval jedine Dušan Muňko. "Jediná vec, ktorá mi prekáža, je, že prečo to chceme položiť len na plecia ľudí? Pýtam sa, čo vláda urobila viac pre bežného človeka, ktorý si objednal zájazd, a pritom pre neho je každé euro dobré. Nevidím nič zo strany vlády, okrem administratívnych vecí, pretože ja by som očakával, že to bude dobrovoľné. Aby sa rozhodli klienti, či si zoberú späť zálohu alebo ju kancelárii ponechajú, lebo v budúcnosti chcú cestovať," podotkol Blanár, ktorý bol proti posunutiu návrhu do druhého čítania.
Chápe však, že je potrebné pomôcť cestovným kanceláriám. "V podstate tí ľudia, ktorí si objednali zájazdy, budú vlastne finančne podporovať cestovné kancelárie. Čo však urobil štát? Navyše hrozí, že bude voči Slovenskej republike konanie Európskej komisie. Aká je pridaná hodnota okrem administratívnych vecí, že ste uchránili v rámci zmlúv klientov? Neurobili ste nič a len ste to preniesli na plecia všetkých tých, ktorí majú objednané zájazdy," dodal Blanár.
Poslanec Dušan Jarjabek (Smer-SD) povedal, že chce podporiť návrh zákona, ale zaujímalo ho, na základe čoho rezort hospodárstva stanovil hranicu 70 rokov v prípade dôchodcov, ktorým majú byť vrátené peniaze za zájazdy hneď. Rovnako sa na určovanie veku pýtal aj poslanec Maroš Kondrót (Smer-SD) a zaujímal sa tiež o to, z čoho majú kancelárie vracať peniaze objednávateľom, ak odmietnu náhradný zájazd.
Sulík je presvedčený, že ak by vláda neprišla s návrhom, cestovné kancelárie by mali právo vymáhať peniaze za zájazd a hrozil by tiež krach kancelárií. "Keby sme to nechali na voľný trh, tak by sa stalo, že veľké množstvo kancelárií by vyhlásilo platobnú neschopnosť," podotkol Sulík s tým, že cestovné kancelárie nemôžu za vzniknutú situáciu. "Vstúpili sme do zmluvného vzťahu a zabezpečili sme, že klienti neprídu o peniaze, len musia na ne počkať, a ľudia bez veľkých storno poplatkov nemusia cestovať tento rok. Umožnili sme im, aby tento rok nemuseli cestovať, ak nechcú," povedal Sulík s tým, že toto opatrenie má práve pomôcť ľuďom. "Dá sa spoľahlivo rátať s tým, že budúci rok budú cestovné kancelárie 'dnes' zaplatené zálohy čerpať," povedal Sulík. Je však ochotný pristúpiť v prípade dôchodcov na zníženie veku na 65 rokov, ak by bol takýto pozmeňujúci návrh k zákonu predložený.