Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 27. december 2024Meniny má Filoména
< sekcia Koronavírus

Lombardsko žiada lekárov v dôchodku, aby sa vrátili do práce

Na snímke pacientku s podozrením na nákazu koronavírusom prevážajú v špeciálnej ochrannej jednotke z ambulancie do nemocnice Columbus Covid 2 v Ríme 17. marca 2020. Foto: TASR/AP

Ďalším celonárodným opatrením v boji s nedostatkom lekárov je zamestnanie študentov posledného ročníka medicíny.

Miláno 18. marca (TASR) - Región Lombardsko na severe Talianska apeluje na lekárov a zdravotné sestry v dôchodku, aby sa vrátili do práce a pomohli svojim kolegom v boji s pandémiou nového koronavírusu. Správu priniesla v stredu agentúra Reuters.

Taliansko je najviac zasiahnutou krajinou na svete okrem Číny. Od 26. februára, keď v krajine zaznamenali prvého pacienta s vírusom SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje chorobu COVID-19, sa tam nakazilo 31.506 ľudí a 2503 vírusu podľahlo. Okolo 65 percent úmrtí z celej krajiny hlási práve Lombardsko. Podľa predstaviteľov regiónu sa miestne nemocnice blížia ku kolapsu.

K problému prispieva aj rastúci počet lekárov a sestier, ktorí sa koronavírusom sami nakazili. Niektorí z nich aj zomreli.

Podľa vedeckej nadácie Gimbe Foundation sa medzi 13. a 17. marcom nakazilo 2529 zdravotníckych zamestnancov, čo predstavuje 8,3 percenta z celkového počtu sestier a lekárov v Taliansku.

"Zo srdca apelujem na všetkých lekárov, sestry a zdravotnícky personál, ktorý v posledných dvoch rokoch odišiel do dôchodku, aby nám pomohol v tejto mimoriadnej situácii," vyhlásil lombardský guvernér Attilio Fontana na tlačovej konferencii.

Fontana takisto o súčinnosť požiadal súkromné zdravotnícke zariadenia a ich pracovníkov. Región plánuje v nasledujúcich dňoch premeniť milánske výstavné centrum Fiera na provizórnu nemocnicu.

Ďalším celonárodným opatrením v boji s nedostatkom lekárov je zamestnanie študentov posledného ročníka medicíny.

Predstavitelia vlády zároveň v stredu varovali, že pokiaľ počet nakazených nezačne klesať, vláda môže predĺžiť prísne karanténne opatrenia, ktoré platia od 12. marca. Počet nakazených sa odvtedy zdvojnásobil a počet úmrtí strojnásobil.

"Neviem, či budú opatrenia predĺžené aj po 3. apríli. Naše rozhodnutie bude závisieť od počtov a udalostí. Nemôžem to vylúčiť. Uvidíme v nasledujúcich dňoch," povedala ministerka infraštruktúry a dopravy Paola de Micheliová.