Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 23. december 2024Meniny má Nadežda
< sekcia Koronavírus

Učitelia si radia, ako učiť deti doma, sprístupnili vzdelávacie obsahy

Foto: TASR/AP

Skupina Zavretá škola - ako učiť doma má v súčasnosti viac ako 12.000 členov. Venovaná je školákom, rodičom a učiteľom, ktorí zostali pre nový koronavírus doma.

Bratislava 16. marca (TASR) – Učitelia a riaditelia škôl si v týchto dňoch medzi sebou odovzdávajú rady, ako majú učiť žiakov a študentov doma. Dôvodom je zatvorenie všetkých škôl a školských zariadení pre šíriaci sa nový koronavírus. Na sociálnej sieti vznikla skupina Zavretá škola – ako učiť doma, učitelia využívajú aj webstránku EduPage. Okrem toho sa postupne sprístupňujú aj viaceré bezplatné vzdelávacie obsahy.

Skupina Zavretá škola - ako učiť doma má v súčasnosti viac ako 12.000 členov. Venovaná je školákom, rodičom a učiteľom, ktorí zostali pre nový koronavírus doma. Cieľom skupiny je povzbudzovať a prinášať zaujímavé nápady, informácie, videá a linky jej členom, aby zvládli domáce vzdelávanie. Mnohé školy na komunikáciu so žiakmi využívajú aj webstránku EduPage. Vhodná je pre učiteľov, žiakov, ale aj pre rodičov.

Okrem toho boli sprístupnené aj viaceré vzdelávacie obsahy. Pre mladších žiakov je k dispozícii Kozmix, ktorý prináša množstvo interaktívnych aktivít z desiatich predmetov pre prvý stupeň základných škôl, predovšetkým zo slovenského jazyka a matematiky. Zážitkové učenie pre druhý stupeň základných škôl zabezpečujú Fenomény sveta, ktorý je založený na učení pomocou vzdelávacích videí od BBC. TASR to potvrdila Alexandra Kamenická zo spoločnosti Agemsoft.

Učitelia majú v oboch prípadoch možnosť zadávať domáce úlohy, kontrolovať ich plnenie a mať prehľad o úspešnosti jednotlivých žiakov. "Aj na počítači, tablete či mobilnom telefóne sa dá čas tráviť zmysluplne. Veríme, že v aktuálnej situácii, keď dochádza k plošnému prerušeniu vyučovania na celom Slovensku, je online vzdelávanie cestou k tomu, aby si žiaci mohli precvičiť učivo a nadobudnúť nové vedomosti v pohodlí domova," poznamenal Ján Trubač, predseda predstavenstva spoločnosti Agemsoft. Kompletný vzdelávací obsah bude pre všetkých bezplatne dostupný do 15. apríla.

V učení cudzích jazykov je počas zatvorenia škôl a ďalšie dva týždne po obnovení výučby na školách bezplatne k dispozícii aplikácia WocaBee. "So školami a pedagógmi spolupracujeme veľmi tesne každý deň a uvedomujeme si, v akej náročnej situácii sa momentálne nachádzajú. V prípade cudzích jazykov môže prerušenie vyučovania na dlhšie obdobie znamenať veľký prepad vedomostí u žiakov," uviedol autor aplikácie Michal Ošvát. Aplikácia je vhodná pre žiakov od 3. ročníka základných škôl až po vysokoškolákov.

Na všetkých školách a v školských zariadeniach je od pondelka až do 27. marca prerušené vyučovanie. Vyplýva to z usmernenia ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Martiny Lubyovej (SNS) na základe rozhodnutia hlavného hygienika a záverov ústredného krízového štábu. Situácia je zapríčinená šírením respiračného ochorenia vyvolaného novým koronavírusom. Niektoré školy, najmä v Bratislavskom kraji, boli zatvorené už od 9. marca.