Návrh novely tiež na základe podnetov z praxe rieši neodkladnú prepravu pacientov, vyžadujúcich intenzívny monitoring a liečbu počas transportu do zahraničia, napríklad v prípade transplantácií.
Vírusová nálož nového koronavírusu v odpadových vodách v 51. kalendárnom týždni mierne stúpla v Bratislavskom, Trnavskom a Trenčianskom kraji.
V Sasku nebudú rúška v MHD povinné od 16. januára; v Berlíne, Brandenbursku a Mecklenbursku-Predpomoransku od 2. februára; o deň neskôr budú ľudia od tejto povinnosti oslobodení aj v Durínsku.
Cestujúcim by sa malo odporučiť nosenie rúšok vo vysoko rizikových prostrediach, napríklad počas diaľkových letov.
V prípade pozitívneho testu po príchode z Číny je potrebné zostať doma, liečiť sa, dbať o správnu hygienu rúk a dýchacích ciest a nenavštevovať verejné priestory.
Čína v decembri náhle uvoľnila prísne protipandemické opatrenia, čo vyvolalo množstvo nových prípadov covidu.
Niekoľko krajín vrátane Južnej Kórey a Japonska - ale tiež v Európe - zaviedlo pre cestujúcich z Číny povinnosť predložiť pred odletom z krajiny negatívny test na ochorenie COVID-19.
Reagovala tak na zavedenie cestovných obmedzení pre cestujúcich z Číny.
V nedeľu Belgicko a Luxembursko dokonca v dôsledku výrazného šírenia covidu v Číne a tamojšieho preťaženého zdravotníctva odporučili svojim občanom, aby bez vážneho dôvodu necestovali do Číny.
Najviac prípadov od začiatku roka 2023 bolo zaznamenaných v Košickom kraji, najmenej v Žilinskom kraji.
Riaditeľ turnaja Craig Tiley potvrdil, že usporiadatelia nebudú vyžadovať od hráčov hlásenia o pozitívnych testoch.
Tá poukazuje, že ak by Slovensko postupovalo ako najlepšie krajiny EÚ, mohlo byť potenciálne zachránených až 21.308 ľudských životov.
Očakáva sa, že liek bude mať významný vplyv na verejné zdravie a doplní proticovidové lieky pre ľudí s oslabenou imunitou a pre starších.
Podľa thajského ministra zdravotníctva Anutina Charnvirakula bolo opatrenie nevhodné.
Čína v decembri náhle uvoľnila prísne protipandemické opatrenia a v súčasnosti preto bojuje s rapídnym nárastom nových prípadov nákazy ochorením COVID-19.
Rozhodnutie, na ktorom sa zhodli ministerstvá zdravotníctva, vnútra a zahraničných vecí, bude platné najmenej do 31. januára.
Do Číny na tento účel poslali vyše 8000 dávok vakcíny od Pfizer/BioNTech.
Čínske ministerstvo zahraničných vecí uviedlo, že Čína si vždy transparentne vymieňala relevantné informácie a údaje s medzinárodným spoločenstvom.
V uplynulých siedmich dňoch potvrdili v Maďarsku 2921 nakazených novým druhom koronavírusu, týždeň predtým ich bolo 4397.
V Nemecku sa bude tiež vykonávať náhodné testovanie osôb prichádzajúcich z Číny s cieľom odhaliť jednotlivé vírusové varianty. Plánujú sa tiež kontroly odpadovej vody.
Nemecký minister zdravotníctva Karl Lauterbach vyjadril znepokojenie nad novým subvariantom koronavírusu XBB. 1. 5, ktorý bol objavený v októbri.
Po týždni rozhovorov medzi zdravotníckymi odborníkmi EÚ nemá spoločné obmedzenia pre cestujúcich z Číny, aké už uplatňujú niektorí jej členovia - napríklad Taliansko, Francúzsko a Španielsko.,aktualizované
Štokholm naznačil, že Švédsko sa pripravuje na zavedenie obmedzení pre cestujúcich z Číny vrátane negatívneho testu na COVID-19.
Rakúsko už oznámilo, že od budúceho týždňa bude robiť testy odpadovej vody pri všetkých letoch z Číny.
IATA združuje zhruba 300 leteckých spoločností a tieto reštrikcie nazvalo nepremyslenou reakciou, informuje agentúra AFP.
Minister Vandenbroucke tvrdí, že povinnosť testovať cestujúcich prichádzajúcich do Belgicka z Číny by nemala zmysel vzhľadom na veľkosť krajiny a malého počtu priamych letov z Číny.
Personál leteckej spoločnosti bude odteraz vybavený respirátormi typu FFP2 a medicínskymi ochrannými okuliarmi.
V Austrálii sa nariadenia zrušili, a tak svetová päťka bude na prvom grandslame roka 16.-29. januára štartovať.
Medzi štátmi, ktoré začali nedávno vyžadovať negatívny výsledok testu na koronavírus, sú aj Austrália, Británia, Spojené štáty, Kanada, Francúzsko, Španielsko či Japonsko.
Komisárka EÚ pre zdravie Stella Kyriakidisová po utorkovom stretnutí na Twitteri napísala, že postoje k opatreniam ako testy pred odletom či posilnené monitorovanie odpadovej vody sa zblížili.
Rakúska vláda ešte neoznámila, či zavedie povinné testy na koronavírus pre ľudí prichádzajúcich z Číny, ako to už robia napríklad Taliansko, Francúzsko a Španielsko.
Čína doposiaľ očkovala svojich obyvateľov iba vlastnými vakcínami, ktoré obsahujú takzvaný inaktivovaný vírus. Peking zatiaľ neschválil podávanie západných mRNA proticovidových vakcín svojim občanom.
Francúzska premiérka Élisabeth Borneová v utorok potvrdila, že Francúzsko bude ľudí prichádzajúcich z Číny testovať aj napriek nesúhlasu zo strany Pekingu.
Čchen Er-čen odhaduje, že väčšina z 25 miliónov obyvateľov Šanghaja, sa pravdepodobne nakazila koronavírusom.
Lekárka takéto nezákonné potvrdenia vydala osobám z rôznych častí krajiny bez toho, aby ich vyšetrila alebo mala informácie o ich predchádzajúcich ochoreniach, píše DPA.
Belgicko okrem toho žiada ľudí, ktorí do krajiny pricestovali z Číny, aby sa otestovali na ochorenie COVID-19, ak sa u nich sedem dní po príchode vyskytnú príznaky.
Od začiatku pandémie sa na Slovensku celkovo podalo 7.215.725 vakcín.
Čína takmer tri roky uplatňovala stratégiu nulového výskytu covidu. Po jej zrušení 7. decembra 2022 v mestách v celej krajine prudko stúpol počet infikovaných a nemocnice sú plné pacientov.
V nemocniciach je s ochorením COVID-19 hospitalizovaných 408 pacientov.
Zdravotnícka agentúra OSN žiada od Pekingu aj dáta týkajúce sa zaočkovanosti voči ochoreniu COVID-19, a to najmä v prípade obzvlášť zraniteľných skupín obyvateľstva a ľudí nad 60 rokov.