Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Košický kraj

Na Slovensku sa zahniezdil nový vtáčí druh, dážďovník skalný

Ilustračné foto. Foto: az-europe.eu

V nedostavanej michalovskej bytovke hniezdia aj ďalšie druhy.

Michalovce 17. augusta (TASR) – K vtáčím druhom hniezdiacim na Slovensku pribudol počas tohtoročnej hniezdnej sezóny dosiaľ len sporadicky pozorovaný dážďovník skalný (Tachymarptis melba).

Zahniezdil sa v nedostavanej a chátrajúcej bytovke na najmladšom sídlisku v Michalovciach. Spoločne s jednou lokalitou v Porýní v Nemecku ide o najsevernejšie položené hniezdisko dážďovníkov skalných na svete, informovala TASR Zuzana Lackovičová zo Slovenskej ornitologickej spoločnosti (SOS)/BirdLife Slovensko.

„Na Slovensku boli doposiaľ akceptované len tri historické záznamy tohto druhu, a to v rokoch 1949, 1955 a 1979. V rokoch 1980 - 2017 nebol tento druh zaznamenaný vôbec," zdôraznil vzácnosť tohto nálezu ornitológ Matej Repel, ktorý hniezdenie dážďovníka skalného v Michalovciach potvrdil. Historicky prvá fotodokumentácia dážďovníka skalného na Slovensku sa následne podarila v roku 2018 Petrovi Chraščovi z SOS/BirdLife Slovensko.

„V nasledujúcich rokoch sa pozorovania opakovali, vždy koncom leta. Pribúdajúce výskyty a dokonca aj viaceré hniezdenia v Maďarsku nám dávali nádej, že aj v Michalovciach možno hniezdi," doplnil. Prvý výskyt dážďovníka skalného v hniezdnom období napokon v centre dolného Zemplína spozoroval Chrašč 20. júna, následné monitorovania hniezdenie potvrdili. Ornitológovia na základe opakovaných záletov predpokladajú, že sa v michalovskej bytovke zahniezdili dva až tri páry. Podľa SOS/BirdLife Slovensko tak počet hniezdiacich vtáčích druhov na Slovensku vzrástol na 229.

„Dážďovník skalný je vzhľadom podobný u nás bežnému dážďovníkovi obyčajnému (Apus apus), s dlhými kosákovitými krídlami a krátkym vidlicovitým chvostom. Je však od neho o niečo väčší a má biele bruško," priblížila Lackovičová s tým, že jeho tradičným domovom sú skalné bralá a jaskyne od južnej Európy po Himaláje. V Stredomorí má byť bežným obyvateľom aj mestského prostredia, v ktorom hniezdi na starých budovách.

Podľa Repela hniezdia v nedostavanej michalovskej bytovke aj ďalšie druhy. „Minimálne 60 párov dážďovníkov tmavých, asi päť párov vrabcov poľných, žltochvost domový aj trasochvosty biele hniezdia v štrbinách medzi panelmi podobne ako dážďovníky skalné," ozrejmil.

Ornitológovia v tejto súvislosti pripomínajú, aby verejnosť pri rekonštrukciách a zatepľovaniach budov v mestách a obciach nezabúdala na inštalácie špeciálnych búdok fungujúcich ako dokonalá a bezpečná náhrada pre hniezdne príležitosti pre vtáky.