Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Košický kraj

FOTO: V košickej botanickej záhrade možno spoznať liečivé rastliny

Výstava pozostáva z prezentácie živých rastlín rastúcich v záhonoch vo vonkajšom areáli na Ekologickej náučnej ploche (na snímke) a z prezentácie rastlín v podobe herbárových položiek, v sušenom stave, v podobe korenín a čajovín v budove botanickej záhrady. Foto: TASR – František Iván

Výstava potrvá do 19. júla.


Košice 5. júla (TASR) – Liečivé, včelárske a úžitkové rastliny približuje najnovšia výstava v košickej Botanickej záhrade Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ). Pozostáva z prezentácie živých rastlín, ako aj rastlín v podobe herbárových položiek v sušenom stave, a v podobe korenín a čajovín. Výstava, ktorú otvorili v piatok (3.7.), potrvá do 19. júla.

Na ekologickej náučnej ploche sa návštevníci dozvedia viac o tradičných liečivých rastlinách, ktoré sú súčasťou ľudovej medicíny, ako je napríklad kostihoj lekársky, materina dúška alebo nátržník husí. Uvidia však aj ďalšie známe rastliny, ktoré sú využívané ako tzv. oficinálne. To znamená, že sú oficiálne uznané ako liečivé a drogy pripravené z týchto rastlín, resp. ich častí, sú súčasťou liekopisu.

"Návštevníci sa môžu zároveň oboznámiť aj s menej známymi rastlinami, ktoré sú pôvodné mimo nášho územia," hovorí vedúci oddelenia dekoratívnej flóry Botanickej záhrady Robert Gregorek. "Takou je napríklad Withania somnifera, označovaná tiež ako indický ženšen, ktorá patrí k najvýznamnejším adaptogénnym rastlinám – napomáha k zlepšovaniu nálady, upevňuje imunitu, znižuje množstvo tzv. zlého cholesterolu v krvi, pozitívne vplýva na hospodárenie s cukrami. Výťažky z tejto rastliny pôsobia upokojujúco, uvoľňujú kŕče a údajne zlepšujú tiež pamäť," vymenoval Gregorek.

V interiéri čaká záujemcov bohaté spektrum produktov čajovín, predstavený je aj veľkoplošný herbár komunitnej záhrady pri Výmenníku Wuppertálska na košickom sídlisku KVP, ktorý vytvorili dobrovoľníci. Návštevníci tiež uvidia mnohé koreniny a byliny, často využívané v našej kuchyni.

"Včelársky významné rastliny sa predstavia ako jednotlivé druhy, ale bude možné vidieť v plnom kvete aj záhon založený z profesionálne zostavenej zmesi bylín poskytujúcich nektár a peľ počas takmer celej sezóny. Jej zloženie nie je tajomstvom a každý návštevník sa môže nechať inšpirovať," priblížil Gregorek.

Výstava Liečivé, včelárske a úžitkové rastliny je pokračovaním predstavovania rastlín zo zbierkového fondu Botanickej záhrady. "Návštevník tematickej výstavy, pozostávajúcej z časti v interiéri a na expozíciách vo vonkajšom priestore, má možnosť získať informácie o liečivom, medonosnom a úžitkovom potenciáli flóry," konštatoval riaditeľ Botanickej záhrady Sergej Mochnacký.

Pre verejnosť je výstava sprístupnená v čase od 9.00 do 17.00 h.