Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Košický kraj

Do Košíc priviezli relikvie svätej Terézie z Lisieux

Mníšky sa modlia pri relikvii sv. Terézie z Lisieux. Foto: TASR/AP

Relikvie sa v košickom Seminárnom kostole svätého Antona Paduánskeho budú nachádzať dnes do 19.00 h.

Košice 15. januára (TASR) – Do Seminárneho kostola svätého Antona Paduánskeho v Košiciach dnes (15.1.) priviezli vzácne relikvie svätej Terézie z Lisieux. V rámci púte si ich môžu veriaci uctiť vo viacerých kostoloch na Slovensku.

"Viac ako 25 rokov sme sa usilovali, aby tieto relikvie prišli na Slovensko. Práve v tomto období, kedy sa nám križuje Rok zasväteného života a Rok milosrdenstva, sa nám podarilo spolu s francúzskou komunitou a v spolupráci s Konferenciou biskupov Slovenska, aby práve v tomto období, takom prechodnom, prišli tieto relikvie na Slovensko," uviedla spoluorganizátorka púte sestra Hermana Matláková.

Podľa jej slov v Košiciach budú relikvie nielen v Seminárnom kostole svätého Antona Paduánskeho. V noci boli totiž v Kláštore Nepoškvrneného Srdca Panny Márie na Sídlisku KVP.

Svätá Terézia bola špecifická svojou univerzálnou láskou. "Priniesla učenie, hovorila, že láska je taká univerzálna, že nepotrebuje žiadne iné náboženstvá," priblížila sestra Hermana. Jej duchovný odkaz oslovuje nielen katolíkov. "Mali sme možnosť zažiť v iných mestách, napríklad v Lučenci, že prichádzali aj kalvíni. Prišli si uctiť ostatky tejto svätej pre to, že ju považujú za veľkú sväticu," povedala sestra Hermana.

"Svätá Terézia mala zvyk pri modlitbe hádzať na kríž lupienky ruží a vlastne aj neskôr vo svojom životopise hovorila, že prinášať alebo vyprosiť si od Boha milosť, je ako sypanie ruží. Keď exhumovali jej telo, tak z jej hrobu vychádzala vôňa ruží," preto sa podľa sestry Hermany dodnes na sochách a obrazoch zobrazuje s ružami.

Svätá Terézia z Lisieux sa narodila 2. januára 1873 v Alencone vo Francúzsku. Pochádzala z deviatich detí. Ako štrnásťročná vstúpila do karmelitánskeho kláštora. Zomrela 30. septembra 1897 ako dvadsaťštyriročná. V roku 1923 ju pápež Pius XI. vyhlásil za blahoslavenú a o dva roky neskôr za svätú, 14. decembra 1927 ju spolu so sv. Františkom Xaverským vyhlásil za hlavnú patrónku misií. Dňa 19. októbra 1997 ju pápež Ján Pavol II. vyhlásil za učiteľku cirkvi.

Organizátori púte museli zabezpečiť dopravu a bezpečnosť počas prevozu relikvií. Samotný relikviár váži 130 kilogramov. "Obsahuje kosti svätej Terezky, väčšiu časť jej pozostatkov. Je chránený nepriestrelným sklom. Samotný relikviár je uspôsobený tak, aby znášal aj rôzne teploty. Bol v Kanade, na Aljaške, na Sibíri, kde boli mínus 30-stupňové teploty, ale bol aj v Afrike, Indonézii na ostrovoch v Tichomorí, kde boli 30- až 40-stupňové teploty," priblížil organizátor podujatia, páter Branko Tupý.

Relikvie sa v košickom Seminárnom kostole svätého Antona Paduánskeho budú nachádzať dnes do 19.00 h. Následne ich prevezú do Kláštora bosých karmelitánov v košickom Lorinčíku.

Počas celej púte, ktorá sa začala 10. januára v Bratislave, relikvie budú v 23 mestách a viac ako 40 kostoloch. Z Košíc poputujú do Michaloviec, Vranova nad Topľou, Prešova, Popradu a ďalších miest. Púť sa skončí 24. januára v Trnave. Bližšie informácie o púti sú zverejnené na internetovej stránke terezka.kkp.sk.