Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

V robotickej súťaži excelovali žiaci z Prešova, Michaloviec a Košíc

Súťaž Robotický battle (RBA) v košickom gymnáziu na Alejovej ulici 6. júna 2016. Súťažné družstvá z celého Slovenska predvádzajú takmer 50 robotických áut a 16 kreatívnych modelov s rôznym zameraním. Foto: TASR/František Iván

Zapojilo sa do nej 66 družstiev z celého Slovenska, ktoré predviedli 80 rôznych robotických modelov.

Košice 6. júna (TASR) – Súťaž Robotický battle na Alejovej (RBA) sa dnes uskutočnila v košickom gymnáziu na Alejovej ulici. Zapojilo sa do nej 66 družstiev z celého Slovenska, ktoré predviedli 80 rôznych robotických modelov.

"Súťaž sme začali organizovať asi pred siedmimi rokmi spolu s mojimi kamarátmi, keď sme boli študenti na tejto škole. Navštevovali sme rôzne robotické súťaže a mali sme nejaké veci, ktoré sme chceli zlepšiť, alebo ktoré sa nám nepáčili a zároveň sme mali chuť spraviť nejaký vlastný projekt, tak sme sa rozhodli do toho ísť. Pomaly sa nám to rozrastá," uviedol pre TASR organizátor podujatia Peter Kovács, ktorý v súčasnosti študuje informatiku na Matematicko–fyzikálnej fakulte Karlovej univerzity v Prahe.

Súťaž Robotický battle (RBA) v košickom gymnáziu na Alejovej ulici 6. júna 2016. Súťažné družstvá z celého Slovenska predvádzajú takmer 50 robotických áut a 16 kreatívnych modelov s rôznym zameraním.
Foto: TASR/František Iván
Vyše 150 žiakov základných a stredných škôl súťažilo v troch kategóriách. "Je to racing – preteky robotických áut. Súťažiaci sa predpoludním kvalifikovali samostatnou jazdou. Popoludní sa podľa získaného času zoradili a jazdili po 12 áut na jednej trati. Potom to bol vlastný model, kde bolo úlohou vytvoriť niečo kreatívne, čo zaujme porotu. Poslednou je robotická výzva, kde sa snažia vytvoriť nejakú úlohu, ktorú dostanú vopred a snažia sa prísť na čo najlepšie riešenie," priblížil Kovács.

So svojimi modelmi súťažili stredoškoláci, ale i žiaci základných škôl. "Aj malé deti vedia vymyslieť veľa zaujímavého. Samozrejme častejšie zvíťazia starší, ale naša súťaž si dala za osobný cieľ, že bude podporovať začiatočníkov. Snažíme sa im vyhovieť, aby si čo najviac zajazdili a zabavili sa," povedal organizátor súťaže.



Vekové zloženie súťažiacich malo vplyv i na samotné modely. "Sú tu roboty, ktoré sú vyrobené z elektronických súčiastok a čipov. Robia to prevažne tí starší, ktorí si to spájkujú a podobne. Menšie deti chodia zvyčajne s legom, tých máme najviac," skonštatoval Kovács.

Súťaž Robotický battle (RBA) v košickom gymnáziu na Alejovej ulici 6. júna 2016. Súťažné družstvá z celého Slovenska predvádzajú takmer 50 robotických áut a 16 kreatívnych modelov s rôznym zameraním.
Foto: TASR/František Iván
Adam Lörinc sa do súťaže zapojil so svojím tímom z Gymnázia na Šrobárovej ulici v Košiciach. "Snažili sme sa postaviť model na pretek, ktorý bude mať vyvážené schopnosti, rýchlosti, ale aj také obranné vlastnosti kvôli iným autám. Tri týždne sme sa snažili nájsť balans medzi týmito schopnosťami auta,“ spresnil Lörinc. Celkovo sa zapojili s piatimi modelmi. "Máme tu aj triedičku, ktorá nám triedi loptičky podľa farieb. Pretekárske auto, ktoré dokáže pretekať na rýchlosť. Máme tu potom ďalšiu triedičku, akú môžeme vidieť v zberných surovinách," dodal.

Cieľom súťaže RBA je podľa Kovácsa zdokonaliť deti a motivovať ich, aby sa venovali robotike. "Podľa nás je to zaujímavé a veľmi dobrý spôsob, ako sa zdokonaliť nielen v samotnej robotike, ale i v prezentačných schopnostiach a strategickom myslení. Ak sa chcú neskôr uplatniť v IT sektore, tak im to určite pomôže," dodal.

V kategórii robotická výzva zvíťazili študenti Gymnázia Pavla Horova v Michalovciach. S vlastným modelom, robotickou rukou vyhralo družstvo zo Strednej priemyselnej školy elektrotechnickej v Prešove. V pretekoch robotických áut boli udelené v jednotlivých podkategóriách štyri prvé miesta. Jedno z nich si odniesli študenti Strednej odbornej školy Ostrovského v Košiciach, dve získali tímy z Nadácie Talentum Casoviensis z Košíc a prví skončili aj študenti Gymnázia Martina Hattalu v Trstenej.