Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Košický kraj

Košická výstava o Sándorovi Máraim láka jeho čitateľov z celého sveta

Najcennejším predmetom Pamätnej výstavy Sándora Máraia v Košiciach je originálny portrét Máraia ako 14-ročného (v strede), ktorý sa podarilo objaviť a kúpiť v USA. Súčasťou výstavy je od októbra 2022. Na snímke tiež vidieť kópie portrétov Máraiových rodičov. Výstavu prevádzkuje Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku. Košice, 8. mája 2023. Foto: TASR - Marián Holubčík

Návštevníkov v jednotlivých miestnostiach sprevádzajú citáty z Máraiových básní a próz, dobové fotografie, portréty, dokumenty či knihy.

Košice 8. mája (TASR) - Život a tvorbu najznámejšieho rodáka z Košíc v oblasti literatúry približuje Pamätná výstava Sándora Máraiho. Nachádza sa v dome na košickej Mäsiarskej ulici, kde Márai (1900-1989) v detstve býval so svojou rodinou. A keďže jeho knihy preložili do viac ako 40 jazykov, ich čitatelia z rôznych končín sveta zvyknú pri návšteve mesta zavítať aj do tejto expozície.

"Márai je dnes najprekladanejším maďarským spisovateľom. Vo svojich dielach často spomína na rodné mesto, a tým pádom aj šíri jeho meno v celom svete. Od roku 2019 už boli u nás návštevníci z 38 krajín, niekedy nám aj donesú jeho preložené diela, nedávno nám tak priniesli jeho knihy v islandčine alebo gréčtine, máme napríklad aj jeho knihu v čínštine," uviedla pre TASR kurátorka výstavy a historička Anna Ötvös. Výstavu prevádzkuje Slovenské národné múzeum (SNM) - Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku.

Návštevníkov v jednotlivých miestnostiach sprevádzajú citáty z Máraiových básní a próz, dobové fotografie, portréty, dokumenty či knihy. Výstava približuje aj jeho rodičov, manželku Lolu a jeho brata režiséra Gézu Radványiho. Expozíciu dopĺňajú kusy pôvodného nábytku či glóbus, ktorý mával tento spisovateľ a novinár na svojom pracovnom stole.

K najcennejším a najnovším predmetom patrí originálny portrét Máraiho ako 14-ročného, ktorý sa nedávno podarilo objaviť a získať v Spojených štátoch. "Pátrala som, ako a prečo sa dostala maľba do Ameriky a v korešpondencii Máraiovej mamy som našla, že na 60. narodeniny mu ju poslala do New Yorku, kde vtedy býval. Lenže on ju nikdy nedostal, stratila sa. Napokon sa tak vrátila do pôvodného bytu Máraiovcov, kde ju máme vystavenú od októbra minulého roka," priblížila Ötvös. V apríli tohto roka pribudla ako dar aj kinetická inštalácia inšpirovaná životom a dielom Máraia, ktorú vytvoril poľský sochár Piotr Bożyk.

Najviac záujemcov o výstavu podľa kurátorky prichádza z Maďarska, potom zo Slovenska a Česka, ale aj Poľska, Francúzska a ďalších európskych krajín, zaznamenali však návštevy napríklad aj z USA, Spojených arabských emirátov, Filipín, Číny či Južnej Afriky.

Márai sa narodil v roku 1900 v Košiciach ako Sándor Károly Henrik Groschmid. Mestský výbor Csemadoku v Košiciach s podporou Maďarska odkúpil v roku 2017 väčšiu časť niekdajšieho bytu rodiny Grosschmidovcov. Výstava otvorená v roku 2019 je výsledkom slovensko-maďarskej spolupráce.

Verejnosti bude prístupná aj počas nadchádzajúcej Noci múzeí a galérií v sobotu 13. mája. Špeciálny výklad v slovenskom a maďarskom jazyku bude venovaný téme Tajomstvá a záhady v rodine Sándora Máraia.