Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

Košická zoo dosiahla vysokú návštevnosť i napriek obmedzeniam

Ilustračná snímka. Foto: TASR - Pavel Neubauer

V skladbe návštevníkov prevažovali domáci turisti, zahraničných návštevníkov prišlo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi asi o polovicu menej.

Košice 30. decembra (TASR) - Zoologická záhrada Košice hodnotí rok 2021 ako jeden z najúspešnejších. Už začiatkom októbra dosiahla vlaňajšiu celoročnú návštevnosť. Na konci novembra počet návštevníkov prekročil číslo 233.000, čím sa zoo priblížila k roku 2016, ktorému v jej histórii patrí druhé miesto.

"Tieto čísla dosiahla zoo aj napriek tomu, že pre verejnosť bola zatvorená nepretržite 105 dní. Najskôr jej brány zatvorila vtáčia chrípka a následne opatrenia súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19," informovala TASR vedúca oddelenia vzdelávania a marketingu zoo Eva Malešová. V skladbe návštevníkov prevažovali domáci turisti, zahraničných návštevníkov prišlo v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi asi o polovicu menej.

Košickej zoo sa darilo aj na chovateľskom poli, od začiatku roka zaznamenala viac ako 200 mláďat. "K mimoriadne zaujímavým odchovom patrí prvé rozmnoženie anakondy paraguajskej, urzona stromového, ale aj výra západosibírskeho. Tieto sovy sa nám podarilo rozmnožiť prvý raz, rovnako ako napríklad treróna ružovokrkého či jeleňa wapiti," uviedol zoológ Patrik Pastorek. V kolekcii vtákov pribudli dve mláďatá kuvika obyčajného, štyri belane tundrové, známe tiež ako sovy snežné, ale aj tri ary ararauny. Návštevníkov potešilo osem mláďat surikát vlnkavých, samček byvola vodného či samička makaka magota. Rozrástli sa aj skupiny antilop, vysokohorských kopytníkov, lám, domácich plemien zvierat, bažantov, kačíc či spevavcov. Mimoriadnej obľube návštevníkov sa tešilo ťaviatko, ale aj dvojčatá pekari bielopáseho, ktoré chovateľov milo prekvapili, keďže tento cicavec pochádzajúci z Južnej Ameriky privádza na svet spravidla len jedno mláďa.

Na archívnej snímke surikata vlnkavá.
Foto: TASR/Martin Baumann


Zoologická záhrada rozšírila chov aj o nové druhy. K trom druhom zobákorožcov pribudli dva nové, a to zobákorožec bielochvostý a tariktik, filipínsky endemit, jeden z najohrozenejších na svete. Kolekcia šeliem sa rozrástla o margaja a líšku korzak. K novým druhom plazov patria varany obrovské. Zoo ich umiestnila do terárií v ZooDome – centre environmentálnej výchovy - ktorý pripravuje na otvorenie pre verejnosť. Prírastkom sú tiež potkanokengury králikovité, ktoré sa chovateľom podarilo už aj rozmnožiť.

"Transporty sú neodmysliteľnou súčasťou života košickej zoo. V tomto roku patrili k najnáročnejším dovoz samca zobákorožca papuánskeho zo Singapuru a supa bielohlavého zo Zoo Kaliningrad. Pár byvolcov bieločelých odcestoval na ostrov Jáva do Indonézie," priblížila Malešová.

V priebehu roka pokračovala výstavba nových chovných zariadení v tzv. primátorských výbehoch pre domáce plemená zvierat. Na okruhu Altaj pribudli dve nové voliéry a rekonštrukciou prešlo chovné zariadenie pre kozy kamerunské.

Zoo je aktuálne otvorená pre návštevníkov v režime OP (očkovaní, prekonaní).