Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Košický kraj

Obce Zemplín a Viničky a maďarské mesto prepoja elektrobicykle

Na snímke cyklisti na elektrobycikloch na zrekonštruovanom cyklochodníku v dĺžke 1,75 km v obci Viničky 20. augusta 2021. Foto: TASR - Roman Hanc

Rozpočet obce Viničky v projekte bol zhruba 167 000 eur a Zemplína 78 000 eur, 85 percent tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja.

Viničky/Zemplín 20. augusta (TASR) – Systém cezhraničnej cyklistickej dopravy vznikol na území obcí Zemplín a Viničky v Trebišovskom okrese a neďalekého maďarského Nového Mesta pod Šiatrom (Sátoraljaújhely). Celkový rozpočet eurofondového projektu, ktorý v piatok slávnostne ukončili, bol zhruba 988 000 eur.

„Hlavným cieľom projektu Cross-bike bolo zriadenie elektronického systému požičiavania bicyklov - vytvoriť medzi obcami alternatívu pre efektívnu a ekologickú dopravu, rozšíriť ponuku dopravných prostriedkov, respektíve redukovať problémy v oblasti dopravy,” informoval projektový manažér Gabriel Kiss.



Obce Viničky a Zemplín v rámci projektu obstarali každá osem elektrobicyklov, jednu nabíjaciu stanicu a jedno odpočívadlo, zároveň došlo k zrekonštruovaniu cyklochodníka v dĺžke 1,75 kilometra. Systém verejnej cyklistickej dopravy (SVCD) má prispieť k zlepšeniu spojenia medzi mikroregionálnymi centrami a zlepšiť priepustnosť prihraničnej oblasti. Obsahuje osem požičovní bicyklov v Novom Meste pod Šiatrom a po jednej požičovni v Zemplíne a Viničkách.

„Z praktického hľadiska SVCD poskytuje výborné príležitosti pre rýchlejšiu, ekologickejšiu a jednoduchšiu dopravu pre miestne obyvateľstvo, v meste študujúcich študentov, denne za prácou dochádzajúcich zamestnancov, cezhraničnú mobilitu a rozvoj miestneho turizmu,” priblížil Kiss.

Na snímke nabíjacia stanica na elektrobicykle pred Obecným úradom v obci Viničky 20. augusta 2021.
Foto: TASR - Roman Hanc


Rozpočet obce Viničky v projekte bol zhruba 167 000 eur a Zemplína 78 000 eur, 85 percent tvoril príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja. Projekt realizovali v rámci Programu spolupráce Interreg V-A Slovenská republika - Maďarsko.