Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

Spomalením dopravy ľudia poukázali na pomalú obnovu Krásnej Hôrky

Protest kvôli pomalej obnove hradu Krásna Hôrka sa konal blokovaním hlavnej cesty z Rožňavy do Košíc v obci Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava. Blokáda cesty začala od 13.40 h, v rovnakom čase, ako pred piatimi rokmi hrad zachvátil požiar. Na snímke starosta obce Krásnohorské Podhradie Peter Bollo dáva pokyny účastníkom protestu pred blokádou hlavnej cesty z Rožňavy do Košíc. Krásnohorské Podhradie 10. marca 2017. Foto: TASR - Milan Kapusta

Od vyhorenia v roku 2012 sa podľa starostu Krásnohorského Podhradia na hrade urobilo nové prestrešenie a krov, ďalej sa tam nepracuje.

Krásnohorské Podhradie 10. marca (TASR) – Spomalením dopravy na hlavnej trase medzi Košicami a Rožňavou, v obci Krásnohorské Podhradie si dnes popoludní sto miestnych pripomenulo piate výročie požiaru hradu Krásna Hôrka. Tichým protestom chceli poukázať na pomalú obnovu tejto národnej kultúrnej pamiatky.

"Doteraz sme si každý rok symbolicky výročie pripomenuli zapálením sviec v oknách našich domov. Nakoľko aj obyvatelia vidia, že sa okolo hradu nič nehýbe, dokonca ani žeriav sa nehýbe, tak vzišla iniciatíva od obyvateľov obce, aby sme urobili nejakú protestnú akciu. Najprv to bola forma petície, z ktorej zišlo, ale nakoniec sme sa rozhodli pre tento tichý protestný pochod," povedal pre TASR starosta Krásnohorského Podhradia Peter Bollo.

Protest sa začal rozozvučaním sirény a zvonov, následne ľudia spomaľovali dopravu na hlavnej ceste a vodičom rozdávali informačné letáky.

Od vyhorenia v roku 2012 sa podľa Bolla na hrade urobilo nové prestrešenie a krov, ďalej sa tam nepracuje. "Vieme, že prebiehajú nejaké rekonštrukčné práce ohľadom fresiek v miestnej kaplnke a reštaurujú sa niektoré exponáty, ale čo sa týka stavebnej činnosti na hrade, nedeje sa nič. Je treba vedieť, že musí byť, samozrejme, projektová dokumentácia. Bez nej sa stavebné práce nemôžu vykonávať, no žiaľ, tá projektová dokumentácia sa ešte vôbec nezačala realizovať," tvrdí starosta.

Zatvorenie hradu spôsobuje komplikácie nielen miestnym podnikateľom, ale i obci. "Každoročne sme mali príjem približne 30.000 - 35.000 eur z parkovného alebo z ubytovacieho zariadenia. Žiaľ, už piaty rok prichádzame o túto sumu. Taktiež tým trpia miestni podnikatelia, ktorí majú ubytovacie alebo stravovacie zariadenia, alebo hocijakú živnosť súvisiacu s cestovným ruchom," vysvetlil starosta.



Rezort kultúry tvrdí, že na priebeh obnovy hradu pôsobí nielen odborná a finančná náročnosť, ale takisto podmienky a časové lehoty plynúce zo zákona o verejnom obstarávaní.

"Žiaľ, najmä prvá etapa obnovy hradu, ktorú tvorili sanačné práce a dočasné zastrešenie, trvala z dôvodu problémov v obstarávaní oveľa dlhšie, než sa pôvodne očakávalo. Druhá etapa, zameraná na trvalé krovy a strechy, už bola zrealizovaná podľa plánu. V súčasnosti sme pred spustením tretej etapy rekonštrukcie, v procese prípravy projektovej dokumentácie," povedal pre TASR hovorca Ministerstva kultúry SR Jozef Bednár s tým, že sprístupnenie hradu predpokladajú v roku 2020.

Protest kvôli pomalej obnove hradu Krásna Hôrka sa konal blokovaním hlavnej cesty z Rožňavy do Košíc v obci Krásnohorské Podhradie v okrese Rožňava. Blokáda cesty začala od 13.40 h, v rovnakom čase, ako pred piatimi rokmi hrad zachvátil požiar. Na snímke občania sa zhromažďujú na bočnej ulici, v pozadí hrad nad obcou Krásnohorské Podhradie. Krásnohorské Podhradie 10. marca 2017.
Foto: TASR - Milan Kapusta


Slovenské národné múzeum (SNM) tvrdí, že rozumie požiadavkám obyvateľov a podnikateľov z okolia hradu Krásna Hôrka. Je však podľa nich potrebná odborná diskusia a všeobecná dohoda. "Z týchto dôvodov nové vedenie SNM hneď po svojom nástupe poverilo riaditeľa SNM-Múzeum Betliar Júliusa Barcziho realizáciou celého projektu, tento krok sa ukázal ako pozitívny pre celý projekt a dá sa konštatovať, že práce sa zintenzívnili," vysvetlila pre TASR vedúca Centra múzejnej komunikácie SNM Zuzana Vášáryová.

Čo sa týka projektovej dokumentácie, SNM-Múzeum Betliar podľa jej slov odovzdalo projektantovi komplexnej revitalizácie všetky podklady, potrebné pre vytvorenie stavebného zámeru, ktorý by mal byť realizovaný v prvom polroku 2017 po schválení architektonickej štúdie, ktorú má projektant predložiť do 10. apríla 2017.

Ako doplnila, od požiaru bolo ošetrených viac ako 500 zbierkových predmetov v konzervátorských dielňach a reštaurátorskom ateliéri SNM. Reštaurátorské práce prebiehajú aj v kaplnke hradu pod vedením Petra Koreňa, reštaurujú sa nástenné maľby.

SNM doposiaľ na obnovu hradu použilo 4.935.220,88 eura z poistného plnenia a 24.498 eur z verejnej zbierky.