Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

Stredná odborná škola v Košiciach vychovala množstvo odborníkov

Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949. Pôvodne to boli tri učilištia, ktoré sa v rokoch 1963 a 1964 zlúčili a vzniklo Odborné učilište pri Pozemných stavbách, národnom podniku Košice. Podľa slov riaditeľa SOŠT Jána Pitucha počas svojej histórie vychovali množstvo remeselníkov, ktorí sa pričinili o rozvoj Košíc v čase ich stavebného rozmachu. Na snímke budova Strednej odbornej školy technickej (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach. Košice, 10. októbra 2016. Foto: TASR - František Iván

Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949.

Košice 10. októbra (TASR) – Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach začala písať svoju históriu v roku 1949. Pôvodne to boli tri učilištia, ktoré sa v rokoch 1963 a 1964 zlúčili a vzniklo Odborné učilište pri Pozemných stavbách, národnom podniku Košice. Podľa slov riaditeľa SOŠT Jána Pitucha počas svojej histórie vychovali množstvo remeselníkov, ktorí sa pričinili o rozvoj Košíc v čase ich stavebného rozmachu.



"O tri roky bude naša škola oslavovať 70. výročie svojho založenia. Vznikla ako učňovská škola, keďže sa rozvíjala oblasť stavebníctva a potrebovali vyškoliť murárov, tesárov, klampiarov, stolárov a inštalatérov. Škola poskytovala remeselníkov pre bývalé Pozemné stavby a iné stavebné inštitúcie a organizácie," priblížil pre TASR Pituch.

"Škola od svojho vzniku prijímala žiakov nielen z východoslovenského kraja, ale celého Slovenska. Môžeme ju definovať ako základnú školu pre výučbu stavebných remesiel," priblížil riaditeľ školy.

Bývalí absolventi, ktorí skončili školu pred 30 – 40 rokmi, sú podľa Pitucha dnes takpovediac piliermi stavebníctva. "Sú to živnostníci, ktorí prichádzajú do školy, keďže tu dali študovať i svoje deti. Môžem povedať, že práve absolventi, ktorí skončili našu školu, ešte držia stavebný sektor na Slovensku,“ vysvetlil riaditeľ školy.



Absolventi SOŠT podľa Pitucha stavali množstvo stavieb v Košiciach. "Keby tu boli podnikoví riaditelia a riaditelia podnikových stavieb, tak by vedeli presne uviesť. Naši absolventi postavili celú obytnú časť, materské školy a mnohé iné budovy v Košiciach. Táto škola poskytla kvalifikovaných odborníkov pre stavebníctvo nielen na východnom Slovensku, ale i v iných mestách na Slovensku, ako aj v Českej republike,“ priblížil riaditeľ školy.

Ako povedal, študenti to v minulosti mali o niečo ťažšie. Nemali totiž vytvorené také podmienky, ako má škola dnes. "Teraz máme inú techniku, nové moderné technológie, ale pre minulú dobu boli títo absolventi použiteľní a zruční. Napríklad tesár, ktorý sa vyučil, nemal možnosti a pracovné pomôcky ako teraz, ale pre tamtú dobu to stačilo,“ skonštatoval Pituch.

Ako riaditeľ SOŠT pôsobí 17 rokov. „Keď som sem prišiel, tak na škole študovalo približne 300 žiakov, dnes ich máme 1045,“ dodal Pituch.

Škola v Košiciach vzdeláva časť študentov priamo v obciach, kde žijú



Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach učí žiakov remeslám, ktoré sa snažia aj takýmto spôsobom udržať. V súčasnosti sa na škole vzdeláva 1045 žiakov. Časť z nich študuje na elokovaných pracoviskách, v obciach v Košickom kraji.

"Máme odbory, ktoré sú rozvetvené do troch kategórií. Máme študijné odbory, kde sú žiaci, ktorí dosahujú zo základných škôl lepšie výsledky, to znamená, že sú to dobrí alebo veľmi dobrí. Máme ďalšiu skupinu žiakov, ktorí sa pripravujú na remeslá, čiže na škole sú orientovaní práve na tie manuálne zručnosti ako murár, maliar, strechár, tesár, inštalatér," uviedol pre TASR riaditeľ SOŠT Ján Pituch.

Treťou skupinou sú podľa jeho slov žiaci, ktorí študujú na elokovaných pracoviskách. "Sú to žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia. Tí žiaci by nechodili do školy, keby sme nevytvorili elokované pracoviská, aké máme v Kecerovciach, Veľkej Ide, Bidovciach a inde. Rodičia ich nechcú pustiť do školy, keďže nepracujú a sú doma. Povedali sme si, že im musíme dať vzdelanie. Na elokovaných pracoviskách študujú v dvojročných odboroch stavebná výroba a výroba konfekcie. Štyri dni majú prax a jeden deň teoretické vyučovanie," vysvetlil riaditeľ školy s tým, že majú zriadených desať takýchto pracovísk.



Ako ďalej povedal Pituch, v tomto roku otvorili v spolupráci s Východoslovenskou vodárenskou spoločnosťou študijný odbor technik vodár – vodohospodár. "Vypracovali sme školský vzdelávací program a pripravili sme odborné pracoviská. Riaditeľ spoločnosti nám povedal, že potrebuje 20 žiakov, prijali sme ich 22. Povedal, že po skončení školy ich zamestná v jednotlivých závodoch. Je to veľmi dobrá filozofia. Mali by si z toho brať príklad aj ostatné väčšie firmy a inštitúcie,“ myslí si riaditeľ SOŠT.

Najväčší záujem zo strany žiakov je o nové odbory technik vodár – vodohospodár, pretože sú napojené na firmy. Veľký záujem je aj o hasičské odbory. Naopak, najmenší záujem je o trojročné odbory, kde sa vyučujú remeslá,“ dodal riaditeľ školy.

Ako dodal Pituch, škole sa podarilo získať oprávnenie na vykonávanie základnej prípravy členov hasičských jednotiek, ktoré im na základe predloženého projektu vydalo Ministerstvo vnútra SR - Prezídium Hasičského a záchranného zboru.

Škola sa snaží o to, aby sa remeslá zachovali



Stredná odborná škola technická (SOŠT) na Kukučínovej ulici v Košiciach vychovala podľa riaditeľa Jána Pitucha viacerých úspešných absolventov, ktorí sa uplatnili v stavebnom biznise.

"Založili si vlastné firmy. Niektorých k nám nasmerovali rodičia, ktorí majú napríklad pokrývačskú firmu a chcú si takto vychovať svojich nástupcov. Dopyt po našich absolventoch je a majú uplatnenie na trhu práce, len ich musíme kvalitne pripraviť," uviedol pre TASR Pituch.

Na jedného z takýchto žiakov si spomína i učiteľka Beáta Sárossyová. "Bola to prvá trieda, ktorú som mala v odbore mechanik stavebno–inštalačných zariadení. Jeden zo žiakov praxoval v stavebnej firme, kde sa osvedčil, po škole tam ostal pracovať. Následne si vytvoril zázemie a v 19 rokoch si vytvoril vlastnú firmu, do ktorej vzal pracovať svojho spolužiaka," priblížila učiteľka.



Pituch však vidí problém v tom, že nie je záujem o remeslá. Do trojročných odborov sa im hlási nízky počet žiakov. "Urobím všetko preto, aby sa remeslá zachovali. Štát by sa mal trocha viac venovať trojročným odborom. Mal by porozmýšľať, ako motivovať žiakov, aby prišli zo základných škôl študovať remeslá. Mali by mať výhody oproti iným študentom. Ak napríklad nebudem budúceho murára motivovať financiami, vreckovým, stravou zadarmo a podobne, tak nepríde študovať. Je potrebné hľadať spôsob, ako motivovať žiakov," skonštatoval Pituch.

Tí, ktorí sa však rozhodli študovať remeselné odbory, si to podľa riaditeľa pochvaľujú. "Naši chlapci niekedy aj meškajú na vyučovanie, lebo chodia brigádovať. Vo vyšších ročníkoch majú ponuky práce, keďže remeselníkov je na trhu málo a živnostníci potrebujú mať pri sebe učňov, ktorým by odovzdali svoje skúsenosti," dodal Pituch.

Aj keď je SOŠT viac menej chlapčenská škola, študujú tu i dievčatá. "Máme asi 15 % dievčat. Študujú najmä v hasičských odboroch. Dohodli sme sa s riaditeľmi Krajských riaditeľstiev Hasičského a záchranného zboru v Prešove a v Košiciach, že môžeme prijímať dievčatá, ktoré u nich nájdu tiež uplatnenie," dodal riaditeľ.