Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

V nemocnici v Šaci ročne ošetria 9000 pacientov s popáleninami

Na archívnej snímke Nemocnica Agel a. s. Košice-Šaca 28. marca 2022. Foto: TASR – František Iván

Najviac ich spôsobujú horúce tekutiny.

Košice 20. apríla (TASR) – V nemocnici v košickej Šaci, kde je jedna z dvoch špecializovaných kliník na popáleniny na Slovensku, ošetria každý rok približne 9000 pacientov s popáleninami rôzneho rozsahu. Najviac ich spôsobujú horúce tekutiny. TASR o tom za nemocnicu informovala hovorkyňa skupiny Agel SK Martina Pavliková s tým, že v poslednom období zaznamenali aj fatálne prípady, ku ktorým došlo pri vypaľovaní trávy.

Obarenie je príčinou popálenín v 63 percentách prípadov, časté je hlavne u žien. U detí predstavuje takmer 80 percent všetkých popálenín. Na druhom mieste sú popáleniny plameňom, ktoré tvoria okolo 26 percent všetkých popálených pacientov, častejšie u mužov. „U mužov sú časté popáleniny plameňom, ku ktorým dochádza vznietením šatstva pri výkone povolania a nedodržaní bezpečnostných predpisov. Ďalšími príčinami sú výbuchy pri manipulácii s horľavinami, vypaľovanie trávy alebo zaspatie s cigaretou v ruke s následným vznietením postele,“ vysvetlil prednosta Kliniky popálenín a rekonštrukčnej chirurgie v nemocnici v Šaci Peter Lengyel. Podľa neho v mnohých prípadoch pri nešťastiach z neopatrnosti asistuje aj požitie alkoholu.

Vážne úrazy vyžadujúce hospitalizáciu predstavujú takmer 300 prípadov ročne, ide o pacientov s diagnózami týkajúcimi sa termických, chemických poranení, prípadne omrzlín. „Najčastejšími hospitalizovanými pacientmi sú u nás dospelí ľudia, ktorí tvoria dve tretiny, deti predstavujú jednu tretinu pacientov. V prípade dospelých sú pacientmi zväčša muži,“ spresnil Lengyel s tým, že priemerná dĺžka hospitalizácie a liečby rozsiahlych a hlbokých popálenín býva dva až štyri mesiace, v závažných prípadoch aj viac ako pol roka.

Čo sa týka úmrtnosti rozsiahle popálených pacientov, na tomto pracovisku je na úrovni 2,5 až tri percenta hospitalizovaných. „Zodpovedá to referenciám väčšiny pracovísk na našom kontinente, ako aj vo svete,“ dodal Lengyel.

Podľa neho je popáleninový úraz jedným z najbolestivejších poranení, ktorý zanecháva trvalé následky, a to nielen na tele, ale aj na duševnom zdraví.