Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

M. Hreščo sa venuje písaniu Pozdišovskej kroniky vyše 20 rokov

Na ilustračnej snímke kronika. Foto: TASR/Marian Vladovič

Podľa jeho slov má každý kronikár vlastnú metódu písania. Zdôraznil, že je najlepšie, keď je na podujatí človek prítomný, lebo zaznamená udalosti tak, ako sa stali.

Pozdišovce 23. novembra (TASR) - Milan Hreščo žijúci v Pozdišovciach v Michalovskom okrese sa venuje písaniu obecnej kroniky už viac ako 20 rokov. História ho zaujímala už od detstva, rád čítal staré písomnosti.

"V období, keď môj predchodca ukončil svoju činnosť, som bol obecným poslancom. Vtedajšie vedenie samosprávy mi ponúklo možnosť venovať sa písaniu a vedeniu obecnej kroniky. Prijal som to a veľmi sa mi to zapáčilo," vysvetlil začiatky svojho dlhoročného koníčka pre TASR Hreščo.

Podľa jeho slov má každý kronikár vlastnú metódu písania. "Snažím sa zúčastniť každého podujatia, ktoré sa v obci koná, či už je to významné výročie, stretnutie, kultúrne alebo duchovné akcie," zdôraznil s tým, že je najlepšie, keď je na podujatí človek prítomný, lebo zaznamená udalosti tak, ako sa stali.

"Keď prídem domov, hneď to aj zapíšem, lebo viem, že potom si to človek nepamätá tak dobre," poznamenal. Podľa jeho slov musí kronikár všetky informácie zapisovať objektívne. Súčasťou jeho metodiky je tiež zaznamenanie významných udalostí zo sveta i Slovenska, pretože, ako sám tvrdí, niektoré súvisia s tými, ktoré sa odohrajú v obci.

Medzi dôležité obecné medzníky patria podľa slov kronikára aj aktivity, ako je výstavba, rekonštrukcia či vydávanie obecných novín. "Pozdišovce sú veľmi bohaté na históriu, keďže tu pôsobili významné osobnosti i rody, ako sú napr. Szirmayovci. Vždy sú nejaké udalosti ako okrúhle výročia, návštevy alebo vystúpenia," spomenul.

Jednou z častí obecnej kroniky je aj počasie. Zápisy sú podľa slov Hrešča istým podkladom pre porovnávanie klimatických zmien na území Pozdišoviec. Súčasná kronika, ktorá sa vedie od roku 1944, obsahuje aj osobitné prílohy, a to fotografie a dokumenty. "Tí, čo po nás prídu, si to budú môcť porovnať," dodal.

Udalosti zapisuje chronologicky po jednotlivých kapitolách. Koncoročný sumár predkladá obecnému zastupiteľstvu, ktoré má možnosť kompletný zápis pripomienkovať. Neskôr ho načisto prepisuje do kroniky približne mesiac. Ročný zápis má zhruba 25 strán.

Hreščo vedie aj svoju vlastnú domovú knihu už 25 rokov. "Všetko, čo sa v našej rodine udeje, zapisujem. Výročia, úmrtia, ale aj pracovné činnosti v domácnosti," vysvetlil. Zaznamenáva kúpu nových spotrebičov, čas sadenia rôznych plodín, ročnú úrodu i počasie. "Môžem to potom porovnávať s predchádzajúcimi rokmi," poznamenal s tým, že má pravdepodobne aj pokračovateľov. "Vnuci ma radi pozorujú pri písaní kroniky. Dokonca si už vyrobili aj vlastnú a hrajú sa na malých kronikárov," dodal s úsmevom.