Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Košický kraj

Na Slovensku sa potvrdilo ďalšie ohnisko vtáčej chrípky

Ilustračná snímka Foto: TASR/AP

Neďaleko Komárna boli laboratórne potvrdené ďalšie dva prípady vtáčej chrípky u voľne žijúcich vtákov v Slovenskej republike.

Bratislava 11. januára (TASR) – Na Slovensku sa potvrdilo ďalšie ohnisko vtáčej chrípky. Neďaleko Komárna boli laboratórne potvrdené ďalšie dva prípady aviárnej influenzy (AI) subtypu H5 (vtáčej chrípky) u voľne žijúcich vtákov v Slovenskej republike. Uviedol to dnes Michal Feik z Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Informoval, že 9. januára bol na Regionálnu veterinárnu a potravinovú správu (RVPS) Komárno nahlásený úhyn dvoch labutí na melioračnom kanáli pri osade Lándor (asi 20 km východne od prvého nálezu pri Veľkých Kosihách). Inšpektori okamžite vyšli na miesto, a pretože išlo o čerstvé úhyny, kadávery boli zabalené a napoludnie zvoznou linkou zaslané na vyšetrenie do Národného referenčného laboratória pre aviárnu influenzu – Veterinárneho ústavu Zvolen (NRL).

Medzitým bola podľa Feika ovzorkovaná aj ďalšia nahlásená uhynutá labuť z Číčovského rybníka (asi 9 km západne od prvého nálezu pri Veľkých Kosihách). V poobedňajších hodinách bol na RVPS nahlásený ďalší hromadný úhyn labutí na štrkovisku Kava, ktoré je vzdialené vzdušnou čiarou 2,5 km od nálezu dvoch labutí na kanáli Lándor na východnej strane okresu Komárno.

Ilustračná snímka
Foto: TASR/František Iván


Inšpektori podľa Feika 10. januára ráno vyšli na štrkovisko zistiť skutkový stav, kde medzi 30 až 40 živými labuťami spozorovali 5 uhynutých, ktoré boli v strede jazera vo vode. V danej lokalite momentálne zimuje vyše 100 labutí, preto je vysoká pravdepodobnosť nálezu ďalších uhynutých kusov v okolí. "V tomto prípade bol opäť požiadaný o súčinnosť pri likvidácii uhynutých labutí aj Hasičský a záchranný zbor SR. O 13.00 hod. boli labute zabalené a zaslané na vyšetrenie do NRL," spresnil Feik.

"Dňa 11. januára 2017 bol potvrdený pozitívny výsledok na vírus AI subtypu H5 (iného než H5N1) vo vzorkách pochádzajúcich od labutí z lokalít Lándor a Číčov. Typizácia neuraminidázy a stanovenie patotypu zatiaľ prebiehajú," potvrdil výsledky laboratórnych skúšok ústredný riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozef Bíreš.

Podľa Feika okolie miest nálezu uhynutých labutí v okrese Komárno (aj okolo štvrtého v poradí – štrkovisko Kava, ktoré doteraz nebolo oficiálne potvrdené) o polomere minimálne 3 km vyhlásili za monitorovaciu oblasť. Dotknutým obciam, chovateľom vtáctva a poľovným združeniam sa nariadili veterinárne opatrenia na zamedzenie ďalšieho šírenia nákazy. Opatrenia sa týkajú najmä zvýšenej biologickej ochrany pred zavlečením nákazy do chovov hydiny a iného vtáctva v zajatí.

"Naďalej platí naša výzva pre chovateľov, aby dodržiavali biologickú ochranu chovov a zabránili kontaktu s divo žijúcimi vtákmi. V prípade väčšieho úhynu vtáctva prosíme chovateľov, ale aj verejnosť, aby bezodkladne informovali štátnu alebo regionálnu veterinárnu a potravinovú správu," vyhlásila šéfka MPRV SR Gabriela Matečná.

Zistený vírus vtáčej chrípky v košickej zoo nie je prenosný na človeka



Vírus vtáčej chrípky, ktorý zistili v košickej Zoologickej záhrade u kačíc pižmovky lesklej, nie je prenosný na človeka. Potvrdili to laboratórne výsledky.

Košická zoo je od 4. januára až do odvolania pre výskyt vtáčej chrípky zatvorená. Národné referenčné laboratórium Štátneho veterinárneho ústavu vo Zvolene najnovšie bližšie špecifikovalo zistený vírus - typ H5N8. "Ide o vírus neprenosný na človeka, tak ako to na začiatku výskytu minulý týždeň predpokladali veterinárni odborníci, ktorí sa problémom zaoberajú," uviedla dnes pre TASR Eva Malešová z košickej zoo.

V košickej ZOO potvrdili druhé nálezisko vtáčej chrípky na Slovensku. Príznaky sa spozorovali u štyroch kusov kačice pižmovky lesklej. Na snímke reprofoto kačice pižmovky lesklej v Košiciach 4. januára 2017.
Foto: TASR/František Iván


Areál zatiaľ zostáva naďalej pre verejnosť zatvorený. "Zoo Košice v posledných dňoch nezaznamenala žiaden úhyn ani klinické príznaky vtáčej chrípky," konštatovala Malešová. S ohľadom na pozitívny vývoj nie je podľa nej vylúčené, že zoo svoje brány pre návštevníkov čoskoro otvorí.

Vtáčiu chrípku v zariadení potvrdili 4. januára po analýze vzoriek u kačíc pižmoviek lesklých. Tie dva dni predtým našla ošetrovateľka dezorientované, s našuchoreným perím a bez chuti do jedla.