Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 29. november 2024Meniny má Vratko
< sekcia Krimi

Kauza tunelovania nebankoviek: Dávid Brtva do väzenia nenastúpil

Na archívnej snímke obžalovaní Jozef M. (druhý zľava), Patrik P. (tretí sprava) a Dávid B. (vpravo). Foto: TASR/Štefan Puškáš

Spoluobžalovaný Patrik Pachinger uviedol, že podľa jeho informácií sa Brtva nachádza v Českej republike a čakal tam na rozsudok.

Bratislava 4. apríla (TASR) - Dávid Brtva, právoplatne v stredu (28.3.) odsúdený Najvyšším súdom (NS) SR v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest, na deväťročný trest odňatia slobody zatiaľ do väzenia nenastúpil. TASR to v stredu potvrdili viaceré justičné zdroje.

Spoluobžalovaný Patrik Pachinger, ktorého NS SR minulú stredu odsúdil na sedem rokov, po opustení súdnej miestnosti pre médiá uviedol, že podľa jeho informácií sa Brtva nachádza v Českej republike a čakal tam na rozsudok.

NS SR 28. marca potvrdil verdikt prvostupňového súdu z roku 2015. Veľkopodnikateľa a hlavného obžalovaného Jozefa M. vylúčil NS SR na samostatné konanie, keďže je vážne chorý a v stredu ho polícia napokon na proces neeskortovala.

Termín odvolacieho konania s Jozefom M. ešte vytýčený nie je, závisí od jeho zdravotného stavu. V tomto konaní bude rozhodovať rovnaký senát ako v stredu, ale pod inou spisovou značkou. Znamená to, že spis nebude musieť študovať iný senát, čo by mohlo trvať mesiace.

Podľa krátkeho zdôvodnenia rozhodnutia NS SR prvostupňový súd - Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku rozhodol vo veci správne a správne vyhodnotil dôkazy. Teda NS SR sa v plnom rozsahu stotožnil s verdiktom ŠTS.

Pachinger však okamžite na trest odňatia slobody nenastúpil, keďže bol po operáciách oboch očí a je práceneschopný. On ako jediný z troch obžalovaných sa na verejnom zasadnutí v stredu zúčastnil.

NS SR mu nechal mesačnú lehotu, aby si povybavoval svoje náležitosti a potom nastúpil na výkon trestu. Pokiaľ by tak neurobil, bol by stíhaný políciou. Súd vtedy zamietol viacero námietok Pachingera.

Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Ján Šanta po opustení súdnej miestnosti vyslovil spokojnosť s rozhodnutím NS SR. Tak ako vo svojom záverečnom návrhu zdôraznil, že pôvodný verdikt ŠTS bol správny a požiadal ho v plnom rozsahu potvrdiť.

Rozsudok nad Jozefom M. a spol. v kauze tunelovania nebankových spoločností Horizont Slovakia a BMG Invest vyniesol ŠTS v Pezinku 21. októbra 2015. ŠTS vtedy odsúdil Jozefa M. na trest odňatia slobody na deväť rokov, Brtvu taktiež na deväť rokov a Pachingera na sedem rokov. Súd ich uznal za vinných zo spáchania trestného činu podvodu spolupáchateľstvom. Prvostupňový súd taktiež uložil peňažný trest vo výške 5000 eur pre obžalovaných Brtvu a Pachingera.

Ešte pred rozsudkom ŠTS Špeciálny súd (ŠS) 27. apríla 2007 odsúdil Jozefa M. na vyšší, 12-ročný trest odňatia slobody, Brtvu na 11 rokov a Patrika Pachingera na desaťročné väzenie. NS SR však tento verdikt zrušil.