Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 22. november 2024Meniny má Cecília
< sekcia Krimi

KOKŠOV-BAKŠA: V spaľovni horela turbína, škoda je viac ako milión eur

Ilustračné foto. Foto: TASR/Štefan Puškáš

Horela tam parná turbína na výrobu elektrickej energie. Na mieste zasahovali košickí hasiči.

Kokšov-Bakša 24. februára (TASR) – V spaľovni odpadov v obci Kokšov-Bakša pri Košiciach došlo v pondelok (23.2.) okolo 22.20 h k požiaru na zariadení turbogenerátora určenom na výrobu elektrickej energie. Predbežne odhadnutá škoda je viac ako milión eur.

Na mieste zasahovali hasiči zo staníc v Košiciach a Čani. Požiar v hale s parnou turbínou a generátorom, ktorý sa obišiel bez zranení, uhasili dnes okolo 2.00 h, celý zásah sa skončil o hodinu neskôr. Príčiny vzniku požiaru sú predmetom vyšetrovania. "Predbežne je vylúčené cudzie úmyselné zavinenie," uviedol dnes pre TASR hovorca Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach Tomáš Berzetei. Podľa predpokladov mohlo ísť o technologickú poruchu, zanedbanie povinnosti obsluhy, prípadne zlyhanie v oblasti bezpečnostných mechanizmov.

"Z dôvodu, že majiteľ odhadol predbežnú materiálnu škodu na viac ako milión eur, bola na miesto udalosti vyslaná expertízna skupina na zisťovanie príčin vzniku požiaru z Požiarnotechnického a expertízneho ústavu Ministerstva vnútra SR v Bratislave," informovala Zuzana Farkasová z Prezídia HaZZ.

Spaľovňa odpadov patrí spoločnosti KOSIT, a.s., podľa jej zistení neunikli do životného prostredia znečisťujúce látky. "Výšku škôd zatiaľ nie je možné určiť. Príčiny požiaru sú vo fáze vyšetrovania. Napriek tejto udalosti naďalej prebieha proces zhodnocovania komunálneho odpadu na spaľovacej linke K1," tlmočil TASR stanovisko spoločnosti jej hovorca Roland Bánhegyi.

Spaľovňa prešla v rokoch 2010 až 2013 rekonštrukciou s investíciou 28,5 milióna eur, projekt zahŕňal aj inštaláciu novej turbíny - generátora na výrobu elektrickej energie. Kondenzačná parná turbína s využiteľným výkonom 6 MW bola schopná vyrobiť za rok maximálne 48.000 MWh elektrickej energie s predajom do rozvodnej siete.