Pri každej piatej vražde vlani jej páchatelia použili strelnú zbraň. Čo sa týka lúpeží, so zbraňou v ruke bola spáchaná zhruba každá desiata.
Polícia za rok 2014 eviduje 5637 zistených a objasnených násilných trestných činov, čo je o šesť percent menej ako rok predtým. Násilná kriminalita klesá už viac rokov po sebe. V porovnaní s rokom 2006 sa znížila na polovicu. „Trend dlhodobého poklesu je značný,“ komentoval tento fakt policajný prezident Tibor Gašpar na tlačovej konferencii v utorok (20.1.).
Podľa Gašpara je to veľmi dôležité, lebo ide o druh kriminality s minimálnou latentnosťou, ktorú poškodení oznamujú takmer vo všetkých prípadoch. Preto tu neexistuje možnosť manipulácie s ňou, zdôraznil.
Polícii sa poradilo opäť mierne zvýšiť aj jej objasnenosť. Takmer tri štvrtiny prípadov násilných trestných činov (74,61 %) vyriešila. Priblížila sa tak k zatiaľ najlepšiemu roku 2011, kedy policajti objasnili 75,26 percenta zistených násilných trestných činov.
Násilná trestná činnosť pritom poklesla v obidvoch jej základných kategóriách. Na Slovensku sa vlani udialo o šesť vrážd menej (72). Pri lúpežiach bol pokles ešte výraznejší – takmer o pätinu. Ich počet sa medziročne znížil o 156 na celkových 680. Počet bankových lúpeží však vzrástol. Vlani ich bolo 26, kým v roku 2013 iba 20.
„Pripisujem to predovšetkým zvýšenej aktivite polície v oblasti prevencie,“ zhodnotil pokles lúpeží Gašpar. Pripomenul, že v súvislosti s dohľadom nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky dostali vlani do ulíc podstatne viac policajtov. Tento fakt sa podľa neho odrazil aj v ich celkovej bezpečnosti.
Kým objasnenosť lúpeží sa polícii podarilo v roku 2014 zvýšiť (medziročne vzrástla z 57,18 % na 62,94 %), objasnenosť vrážd poklesla (zo 65,38 % v roku 2013 na 63,89 % v roku 2014). Objasnenosť vrážd bola najnižšia od vzniku samostatnej SR v roku 1993.
Policajný viceprezident Milan Lučanský vlani v súvislosti so štatistikami za rok 2013 označil za alarmujúce, že až jednu tretinu lúpeží tvoria mladiství a maloletí. „Stav bol približne rovnaký ako predminulý rok. Nie sú tam nejaké veľmi výrazné zmeny,“ skonštatoval teraz s tým, že nedošlo v tomto ohľade k zlepšeniu situácie.
Pri každej piatej vražde vlani jej páchatelia použili strelnú zbraň (15 prípadov z celkových 72 vrážd). Čo sa týka lúpeží, so zbraňou v ruke bola spáchaná zhruba každá desiata (73 prípadov z celkovo 680 lúpeží).
V jedinom prípade páchateľ vraždil pomocou nástražného výbušného systému. Šlo o medializovaný prípad výbuchu auta miestneho poslanca Mareka Rakovského v centre Žiaru nad Hronom.
Zverejnená mapa kriminality ukázala, že z hľadiska počtu násilných trestných činov boli vlani najmenej v bezpečí obyvatelia Bratislavy, Košíc a Žilinského okresu. Najbezpečnejšie bolo v okrese Partizánske.