Minister spravodlivosti Tomáš Borec už vytvoril pracovnú skupinu, ktorá sa zaoberá implementovaním tejto smernice.
"Predpokladáme, že zákon bude v platnosti v tomto roku. Do medzirezortného pripomienkového konania by mal ísť v júni, na schválenie do Národnej rady SR v novembri," povedala členka pracovnej skupiny a rektorka Akadémie Policajného zboru SR Lucia Kurilovská.
O zapracovaní smernice do nášho právneho systému dnes v Národnej rade SR prebehla konferencia. Konala sa aj pri príležitosti Európskeho dňa obetí kriminality, ktorý pripadol na 22. februára. Odbornou garantkou konferencie je poslankyňa Národnej rady SR Janka Šípošová, ktorá založila združenie Pomoc obetiam násilia.
"Ochrana práv obete je na Slovensku momentálne nedostatočná. Napríklad páchateľ, ktorý je obvinený zo zločinu, má právo na pomoc od štátu v podobe právnika, obete takúto možnosť nemajú. Smernica myslí aj na takýto prípad," podotkla. Obmedziť by sa podľa nej mal aj kontakt páchateľa a obete počas výsluchov. Jeho práva sa teraz uplatňujú na úkor obete, myslí si.
Nad dohľadom na aplikovanie smernice do praxe si dá Európska únia záležať, konštatovala dnes na konferencii komisárka Európskej komisie pre spravodlivosť Věra Jourová. Kurilovská povedala, že presadiť nový zákon v praxi bude náročné, Slovensko chce ísť nad jeho rámec.
"Je na nás všetkých, aby sme v súvislosti s prijatým zákonom robili možno aj nejaké školenia a vstupovali do mysle orgánov činných v trestnom konaní a trestných sudcov. Aby nepostupovali len šablónovitým postupom, no uvedomili si, že ide o konkrétnu fyzickú osobu, ktorá trestným činom utrpela ujmu," dodala.
Konferencia "Nádej pre obete" sa v NR SR konala pod záštitou podpredsedníčky NR SR Eriky Jurinovej a ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. Jurinová sa problematike práv obetí venuje dlhodobo.