Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 10. január 2025Meniny má Dáša
< sekcia Kultúra

ABBA The Museum je už pol roka atrakciou Štokholmu

Björn Ulvaeus, bývalý člen švédskej skupiny ABBA, sa fotí v novom múzeu tejto legendárnej kapely s názvom ABBA The Museum počas prehliadky pre médiá vo švédskej metropole Štokholm Foto: TASR/AP

ABBA The Museum vybrali cestovné agentúry ako jednu z troch najatraktívnejších destinácií vo Švédsku na prezentačnom Swedish Tourist Gala.

Bratislava 10. decembra (TASR) – ABBA The Museum vo švédskej metropole Štokholm navštívilo za prvých šesť mesiacov od otvorenia v máji tohto roku už viac ako štvrť milióna návštevníkov.

„Vedeli sme, že to bude úžasná atrakcia v štvrti Djurgarden. Ale to, že dosiahneme taký veľký počet návštevníkov, sa nám ani nesnívalo,“ uviedol pre médiá člen manažmentu múzea Mattias Hansson.

ABBA The Museum vybrali cestovné agentúry ako jednu z troch najatraktívnejších destinácií vo Švédsku na prezentačnom Swedish Tourist Gala. Pre cestovné agentúry sú klientmi návštevníci z ôsmich štátov sveta - Číny, Dánska, Fínska, Nemecka, Holandska, Nórska, Ruska a USA. Ocenenie Trip Global Award vzišlo z iniciatívy Travel & Tourism Association of Sweden. „To, že sme boli vybraní ako najlepšia atrakcia Švédska, je nepochybne veľká pocta. Bola to veľkolepá premiéra,“ dodal Mattias Hansson.

Na archívnej snímke z roku 1977 sú členovia švédskej skupiny ABBA zľava Bjorn Ulvaeus, Agnetha (známa ako Anna) Faltskogová, Annifrid (známa ako Frida) Lyngstadová a Benny Anderson.
Foto: TASR/AP


Skutočnosť, že sa návštevníkom v múzeu páčilo, potvrdzuje aj štúdia turistickej výskumnej organizácie Etour, ktorá má základ na švédskej univerzite Mitteuniversität. Viac ako 80 percent respondentov uviedlo, že by múzeum navštívili opäť, väčšina z nich sa chce vrátiť v nasledujúcich rokoch. Celých 96 percent respondentov by odporučilo návštevu iným. A to je veľkým indikátorom ich spokojnosti.
Plagáty a fotografie švédskej skupiny ABBA sú vystavené v novom múzeu tejto legendárnej kapely s názvom ABBA The Museum.
Foto: TASR/AP

ABBA The Museum otvorili 7. mája v Štokholme na ostrove Djurgarden. Výstava ponúka podstatné okamihy muzikantskej dráhy slávnej štvorice od roku 1966, keď sa prvýkrát stretli Björn Ulvaeus s Bennym Anderssonom a dohodli sa, že budú spolupracovať. Medzi exponátmi je napríklad replika chaty na ostrove Viggsö, kde skupina napísala mnohé z piesní, replika šatní v Edmonton Ice Hockey Arena, ktorá bola zastávkou na poslednom celosvetovom turné skupiny.

Návštevník spozná interiér kancelárie firmy Polar Music v Štokholme aj nahrávacie štúdio Polar, ktoré založili v roku 1978 a v ktorom kraľoval zvukový inžinier Michael B. Tretow. Súčasťou je virtuálna šatňa, kde si návštevníci môžu dať naskenovať telo a obliecť si niektorý z najslávnejších a skvele k telu priliehajúcich kostýmov Agnety alebo Fridy, na virtuálnom pódiu si spolu so skupinou zaspievať niektorý z jej hitov. Nechýbajú rôzne suveníry aj upomienkové predmety, desiatky zlatých platní členov skupiny.

AGNETHA FÄLTSKOGOVÁ, bývalá členka legendárnej skupiny ABBA
Foto: TASR/AP


Pieseň Waterloo, s ktorou ABBA vyhrala 6. apríla 1974 v poradí 19. ročník piesňovej súťaže Veľká cena Eurovízie, im otvorila cestu na svetový piedestál. Slávna éra švédskej štvorice sa skončila na začiatku roka 1983. Posledným bolo ich vystúpenie 11. decembra 1982 v televíznej zábavnej show stanice BBC The Late, Late Breakfast Show. V roku 1983 síce ukončili spoločné účinkovanie, ale oficiálne sa vlastne nerozišli. Ich piesne sa hrali a albumy sa naďalej dobre predávali. Veľkým návratom legendy bol muzikál Mamma Mia! s londýnskou premiérou 6. apríla 1999. Úspech prekonal všetky, aj tie najoptimistickejšie prognózy. Muzikál dostal aj filmovú podobu, jeho producentom bol známy americký herec Tom Hanks, slávnostnú premiéru mal 30. júna 2008 v Londýne. Predaj ich platní už presiahol 380 miliónov výliskov, v marci 2010 ich uviedli do Rokenrolovej siene slávy.