Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Berlínsku literárnu cenu získala rodáčka z Rimavskej Soboty I. Rakusa

Spisovateľka žijúca vo Švajčiarsku Ilma Rakusa. Foto: www.facebook.com

S ocenením sa spája aj hosťovanie literátky ako profesorky pre súčasnú nemeckojazyčnú poetiku v spomínanom univerzitnom zariadení, a to v letnom semestri 2017.

Berlín 20. februára (TASR) - Ilma Rakusa, rodáčka z Rimavskej Soboty, ktorá žije vo švajčiarskom Zürichu, sa stala dnes aj oficiálne laureátkou Berlínskej literárnej ceny dotovanej sumou 30.000 eur.

V zdôvodnení výberu nositeľky ocenenia, ktoré udeľujú od roku 2005 za celoživotné dielo autorom z nemecky hovoriacich krajín, sa zdôrazňuje, že jej literárne práce odrážajú citlivým a poetickým spôsobom kultúrnu pestrosť starého kontinentu. Jej najnovší zväzok poézie "Impressum: Langsames Licht" ponúka umeleckú rovnováhu medzi pátosom a nonšalanciou a je tak v súlade s tónom súčasnosti.

O udelení ceny rodáčke z Rimavskej Soboty informovali vlani v októbri príslušná nadácia a Slobodná univerzita v Berlíne.

S ocenením sa spája aj hosťovanie literátky ako profesorky pre súčasnú nemeckojazyčnú poetiku v spomínanom univerzitnom zariadení, a to v letnom semestri 2017.

Medzičasom 71-ročná laureátka, ktorej mal dnes popoludní cenu odovzdať úradujúci prvý muž radnice v Berlíne Michael Müller, strávila detstvo v Budapešti, Ľubľane a Terste. S najbližšími sa v roku 1951 usadila vo Švajčiarsku, kde navštevovala základnú školu i gymnázium. Po maturite študovala slavistiku v Zürichu, ale aj Paríži a vtedajšom Leningrade (1965-1971), aby získala napokon doktorandský titul z filozofie.

Ilma Rakusa je renomovanou umeleckou prekladateľkou z francúzštiny, ruštiny, srbochorvátčiny a maďarčiny, ale aj vysokoškolskou pedagogičkou a publicistkou tvoriacou ako slobodná umelkyňa. Od roku 1987 jej udelili viac ako desiatku významných ocenení vrátane Petrarcovej prekladateľskej ceny (1991), Lipskej knižnej ceny za európske porozumenie (1998), ceny Pro Cultura Hungarica (2003), Ceny Adalberta von Chamissa (2003) či Švajčiarskej knižnej ceny (2009).