Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 28. november 2024
< sekcia Kultúra

Bloomov deň podľa zakázaného románu J. Joycea

Ilustračné foto, katedrála Sv. Patricka v Dubline. Foto: TASR/AP

Bloomov deň sa prvýkrát pripomínal v roku 1929 v Paríži.

Dublin 15. júna (TASR) - Pomyselná prechádzka Dublinom, ktorú absolvoval Leopold Bloom, hlavná postava románu Ulysses írskeho spisovateľa Jamesa Aloysiusa Joycea (1882-1941), sa stala známou pod názvov Bloomov deň. Rekonštrukcia tejto prechádzky sa v Írsku prvýkrát uskutočnila 16. júna 1954. V tento deň, ale 50 rokov predtým - v roku 1904 - sa samotný James Joyce vybral na prvú spoločnú prechádzku so svojou neskoršou manželkou Norou Barnacleovou.

Joyceovi obdivovatelia si prechádzkou v írskej metropole a vo viacerých ďalších štátoch 16. júna každý rok pripomínajú Bloomov deň. V Dubline navštevujú miesta, na ktorých sa Leopold Bloom zastavil, a čítajú si úryvky z niektorého z Joyceových diel. Vítané sú kostýmy v dobovom štýle, ale postačia aj slamené klobúky s plochou strieškou.

Odporúčajú sa aj raňajky v štýle románu Ulysses. Napríklad Bloomove raňajky pozostávali z "vnútorností zveri a hydiny" - hustej drobkovej polievky, vtáčích žalúdkov, plneného srdca a grilovaných baraních obličiek s obligátnou "pachuťou moču".

Svoju úlohu hrá aj mydlo s citrónovou vôňou a návšteva veže Martello tower v južnej časti írskeho mesta, kde sa román začína. V súčasnosti je v nej Múzeum Jamesa Joycea.

Románový hrdina Leopold Bloom sa podľa deja knihy prechádzal 16. júna 1904 ulicami Dublina, aby zabudol na svoju nevernú manželku Molly a jej milenca Blazesa Boylana.

Bloomov deň sa prvýkrát pripomínal v roku 1929 v Paríži.

V Dubline akciu zorganizovala prvýkrát v roku 1954 skupinka spisovateľov. Na dvoch koňmi ťahaných vozoch obišli viacero krčiem spojených s Bloomovou "odyseou".

Román bol vtedy v Írsku ešte zakázaný. Dôvodom jeho zákazu bola jeho vulgarita, zosmiešňovanie náboženstva a živé opisy funkcií tráviaceho traktu, masturbácie, nevery a dublinskej štvrte červených svetiel.