Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Nedela 24. november 2024Meniny má Emília
< sekcia Kultúra

Pražské Divadlo v Dlouhé hosťuje prvýkrát v GUnaGU

Na snímke je slovenský dramatik, básnik, prozaik, režisér, scenárista, herec divadla GUnaGU Viliam Klimáček Foto: TASR/Pavel Neubauer

Herci predstavia sci-fi komédiu slovenského dramatika Viliama Klimáčka Deň, kedy zomrel Gagarin.

Bratislava 9. januára (TASR) - Pražské Divadlo v Dlouhé sa po prvý raz predstaví v bratislavskom divadle GUnaGU. Slovenská sekcia Divadla Dlouhé naštudovala už štvrtú hru slovenského dramatika Viliama Klimáčka. Tentoraz ide o sci-fi komédiu Deň, kedy zomrel Gagarin. V Bratislave ju uvedie 12. januára v dvoch predstaveniach o 18.30 a 20.30 hod. TASR informovala produkčná divadla GUnaGU Linda Skrúcaná.

Komédiu Deň, kedy zomrel Gagarin napísal Klimáček v rámci projektu Divadelného ústavu v Bratislave pod názvom EÚ očami drámy/Ódy či frašky?, ktorý vznikol na podporu slovenskej dramatickej tvorby. Publikovaná je v zborníku EÚ očami drámy. Divákov uvedie do prostredia európskej vesmírnej stanice ISS Europe, ktorá má problémy - odpája sa od nej britský modul Churchill. Ale najviac problémov má slovenský kozmonaut v module Štefánik. Rozvádza sa s ním manželka a ešte mu aj dochádza kyslík...

Hra má tri obrazy. Prvý sa hravo nesie v duchu archaického budovateľského sci-fi sovietskej proveniencie 50. rokov, druhý obraz je minidrámou z československého vojenského útvaru v rokoch komunizmu, kedy boli na našom území rozmiestnené ruské jadrové rakety, a tretí obraz sa odohráva v riadiacom stredisku Malacky a zároveň vo vesmíre, v nefunkčnom slovenskom module Štefánik.

Klimáček je momentálne najhranejším autorom Divadla v Dlouhé, kde mu slovenská sekcia uviedla hry Krajina s televízormi, Komunizmus, Závisláci a Deň, kedy zomrel Gagarin. Pražská premiéra poslednej hry, ktorá je režijným dielom kolektívu, bola 20. apríla 2016. V hre účinkujú Martin Matejka, Peter Varga, Martin Veliký, Magdalena Zimová, výtvarne na nej spolupracovali Sofia a Egon Tobiášovi.