Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Kultúra

Český spisovateľ Miloslav Švandrlík sa narodil pred 90 rokmi

Ilustračná fotografia. Foto: TERAZ.sk

Najznámejšia próza Miloslava Švandrlíka Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky vyšla v roku 1969. Zakrátko sa ocitla medzi zakázanými dielami.

Praha/Bratislava 9. augusta (TASR) - Najznámejšia próza Miloslava Švandrlíka Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky vyšla v roku 1969. Zakrátko sa ocitla medzi zakázanými dielami a do roku 1989 sa medzi čitateľmi šírila len samizdatovo. Po Nežnej revolúcii sa román z prostredia Pomocného technického práporu (PTP) dočkal aj divácky úspešnej filmovej verzie.

Od narodenia Miloslava Švandrlíka, spisovateľa a humoristu, uplynie v stredu 10. augusta 90 rokov.

Miloslav Švandrlík sa narodil 10. augusta 1932 v Prahe. Po skončení základnej školy nepokračoval v štúdiu, ale vykonával rôzne robotnícke profesie. Neskôr absolvoval dvojročné štúdium na pražskej mestskej hudobnej škole, čo mu umožnilo dosiahnuť maturitu, lebo škola bola maturitnou prípravkou pre ľudí z robotníckeho prostredia.

Po maturite začal študovať herectvo na pražskej Divadelnej fakulte Akadémie múzických umení (DAMU). Štúdium herectva po pol roku vymenil za réžiu a prestúpil na Filmovú a televíznu fakultu Akadémie múzických umení (FAMU). Ani tú však nedokončil a zamestnal sa ako asistent réžie v pražskom Vesnickém divadle.

Pôsobenie v divadle netrvalo dlho, lebo v roku 1953 nastúpil na základnú vojenskú službu. Ocitol sa v Technickom prápore (TP), ktorý bol pokračovaním PTP. Po vojenčine krátko pracoval ako vychovávateľ kórejských detí a následne ostal na voľnej nohe a stal sa profesionálnym spisovateľom.

V roku 1969 vydal svoju najslávnejšiu prózu Černí baroni aneb Válčili jsme za Čepičky. Román komunistický režim v bývalom Československu pre jej zosmiešňujúci obsah zakrátko zakázal a ďalšieho doplneného oficiálneho vydania sa dočkal až v roku 1990. Dej knihy založený na osobných zážitkoch autora, sa odohráva v prostredí PTP respektíve TP a humorne zobrazuje absurdné situácie v živote tohto vojenského oddielu.

Medzi príslušníkov PTP patrili totiž politicky nespoľahliví muži podliehajúci brannému zákonu, ktorých komunistický režim využíval na najťažšie práce. Označenie Čierni baróni im prischol pre čierne výložky na ich pracovných uniformách.

Osudy hlavných protagonistov románu, ktorého hlavnou postavou bol Roman Kefalín, Švandrlík rozpracoval po roku 1990 vo voľných pokračovaniach ako Říkali mu Terazky, Kam kráčíš, Kefalíne, Lásky černého barona, alebo Černí baroni útočí na obrazovku. V roku 1992 sa román dočkal filmového spracovania a v roku 2004 vznikol podľa neho televízny seriál.

V rokoch 1969 - 1989 pôsobil Miloslav Švandrlík v humoristickom časopise Dikobraz, v ktorom bol jeho dlhoročným spolupracovníkom karikaturista Jiří Winter Neprakta. Vytvorili množstvo kreslených vtipov, ale podieľali sa napríklad aj na sérii detských komiksov pod názvom Sek a Zula.

Deťom Švandrlík venoval aj veselé príhody žiakov Kopyta a Mňouka. Venoval sa aj písaniu hororov, televíznych scenárov či rozhlasových hier. Podľa jeho prózy Doktor od jezera Hrochů (1980) nakrútili v roku 2010 rovnomenný film.

Miloslav Švandrlík zomrel 26. októbra 2009 v Prahe. Pochovaný je na cintoríne pri kostole Najsvätejšej Trojice v Kutnej Hore.

Na jeho počesť pomenovali po ňom v roku 2010 námestie v pražskej mestskej časti Chodov, kde mu v tom istom roku odhalili aj bustu.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.