Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Sobota 10. máj 2025Meniny má Viktória
< sekcia Kultúra

Charizmatický muzikant a pozoruhodný herec Tom Waits oslavuje 75 rokov

Ilustračná snímka. Foto: TASR

Má jedinečný muzikantský štýl, neopakovateľný nielen speváckym prejavom.

Pomona 7. decembra (TASR/TERAZ.sk) – Charizmatický spevák, hudobník a skladateľ Tom Waits prešiel vývojovo v tvorbe od všestranného amerického "šansoniéra" do experimentálnejšej i drsnejšej polohy a to mu vynieslo aj globálny úspech. Nahral viacero umelecky významných albumov, dva z nich získali Grammy a za hudbu k filmu mal nomináciu na Oscara. Ako herca ho často obsadzujú režiséri Francis Ford Coppola, Jim Jarmusch a Terry Gilliam. Dnes oslavuje Tom Waits 75 rokov.

Má jedinečný muzikantský štýl, neopakovateľný nielen speváckym prejavom. Dokázal verný svojim posolstvám a hudobným postupom účinne meniť výraz nielen v rôznych časových obdobiach, ale aj priamo vo vnútri svojich najlepších albumov, teda v období 1983 až 1992. Počas celej kariéry sa úspešne vyhýbal prehnanej "strednoprúdovej" pozornosti, napriek tomu neunikol širšiemu úspechu. Najmä však získal rešpekt a obdiv v umeleckých kruhoch.

Thomas Alan Waits sa narodil 7. decembra 1949 v kalifornskej Pomone. Má škótske a írske korene z otcovej strany a nórsky pôvod z matkinej. Jeho rodičia sa rozviedli, keď mal desať rokov. Často sa sťahoval a vyrastal striedavo s dvoma sestrami so svojím otcom, učiteľom španielčiny. Od štrnástich rokov sa pretĺkal Kaliforniou a vystriedal množstvo zamestnaní. Pracoval ako hasič, predavač zmrzliny, taxikár, barman, predavač pizze, umýval riad i autá, robil vyhadzovača a pracoval v nakladateľstve.

Popritom mu život od detstva napĺňala hudba. Začal písať svoje prvé texty a ako nesmierne nadaný sa rýchlo naučil hrať na klavíri a na gitare. Neskôr si osvojil aj hru na harmonike, ktorú využíval na zabavenie spolužiakov v škole alebo ako doprovod k školským divadelným predstaveniam a potom v jeho hudobnej kariére tiež zohrala zásadnú úlohu.

Príležitostne vystupoval v rôznych kluboch v Los Angeles a v San Diegu so svojimi piesňami, ktoré si sprevádzal hrou na klavíri. V roku 1972 vstúpil do hudobného "priemyslu", najprv robil predskokana na koncertoch iných. Úplný zlom nastal, keď mu ponúkli možnosť vystupovať pred už vtedy legendami opradenom Frankom Zappom. To Waisa tak posilnilo, že o rok vydal svoj prvý sólový album Closing Time. Má v jeho diskografii špeciálne postavenie, lebo znie "najčistejšie", nielen vokálne, ale aj priezračnými pesničkami, všetkými založenými na klavírnom doprovode a umne popretkávané ďalšími, viac-menej štandardnými nástrojmi.

Nasledovali radové štúdiové albumy The Heart of Saturday Night (1974), Small Change (1976), Foreign Affairs (1977) a Blue Valentine (1978), ktoré sa viac pohrávali s folkom, jazzom a najmä s bluesom. V tomto období žil Waits spôsobom, aký opisoval vo svojich piesňach, teda s nádychom beatnického štýlu. Veľa fajčil, pil, býval po moteloch a nechával život plynúť. Postupne sa však ešte viac vrchol do tvorivého kolobehu a začal spolupracovať s filmármi. Jeho trpké balady sa objavovali vo filmoch a na koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia debutoval na plátne ako barový klavírista v boxerskej melodráme Cesta k raju, ktorú režíroval Sylvester Stallone.

V roku 1980 sa začala jeho intenzívnejšia spolupráca s režisérom Francisom Fordom Coppolom, Tom Waits zložil a nahral pôvodnú hudbu k experimentálnemu muzikálu One From the Heart a zahral si aj jednu z postáv. Za tento soundtrack bol nominovaný na Oscara. Paralelne začal intenzívne koncertovať. V tom istom roku vydal album Heartattack and Vine a po ňom prišlo to najvýznamnejšie v bohatej diskografii.

Album Swordfishtrombones (1983) si ako prvý sám produkoval a priniesol viac experimentálny prístup, najmä z hľadiska inštrumentalistiky. V piesňach znejú a miestami dominujú bohaté škály bicích i dychových nástrojov, akordeón, bendžo a aj kohútie kikiríkanie. Waits zdrsnil vokál a z klavírnych balád sa posunul do rockovejších aranžmánov, ale nie v zmysle gýču, či komercie. Jeho piesne, sentimentálne i ráznejšie, zneli výraznejšie a veľmi nápadito. Na 15-songovom albume prakticky niet slabého miesta a podobne - výrazom i kvalitou - dopadla aj platňa Rain Dogs (1985). Obe diela aj bez ocenení získali veľké uznanie, skvelé recenzie a majstrovi privodili aj širšie poslucháčske zázemie.

Na albume Frank’s Wild Years (1987) rozvinul tieto postupy a to už naplno tvoril so svojou manželkou. So všestrannou, o päť rokou mladšou umelkyňou Kathleen Brennanovou sa v roku 1980 oženil a na Rain Dogs mu pomohla napísať jednu pesničku. Na "Frankových divokých rokoch" to už boli tri.

Pár sa potom intenzívnejšie venoval rodinným záležitostiam a vychovával prvé dve z troch detí. Po 5-ročnej albumovej pauze "udrel" najvýznamnejším dielom, album Bone Machine v roku 1992 bol veľký úspech a získal v kategórii alternatívnej hudby Grammy. Brennanová je spoluautorka rovnej polovice zo 16 pesničiek, vrátane ikonických kúskov Goin´Out West a najmä I Don´t Wanna Grow Up, táto skladba mala viaceré covery na čele so slávnymi The Ramones. Kultová americká herečka Scarlett Johanssonová na svojom albume Anywhere I Laid My Head (2008) nahrala 10 piesní z tvorby majstra Waitsa (a jeho ženy), niektoré priam v dreampopových úpravách. Nezvyčajne a rýchlejšie znie práve táto jedna z Waitsových "hitoviek".

Waitsova kariéra pokračovala úspešným prepojením hudby a filmu. Objavil sa v množstve snímok a spolupracoval s významnými režisérmio. Popritom vydával jedinečné albumy a za album Mule Variatons (1997) si vyslúžil druhú Grammy vo folkovej kategórii a nomináciu za najlepšie mužské rockové prevedenie pesničky (Hold On), čo len dokresľuje jeho široké muzikantské obzory. V roku 2011 vydal zatiaľ posledný originálny štúdiový album Bad As Me, všetky skladby napísal spolu s Kathleen Brennanovou a jeho manželka figuruje aj ako producentka. Žijú stále v Kalifornii, v harmonickej domácnosti, z ktorej vzišli dcéra (41) a dvaja synovia (39 a 31).

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve

Európski lídri z tzv. koalície ochotných pricestovali v sobotu do Kyjeva, aby sa stretli s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a uctili si obete druhej svetovej vojny.

- Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.

- Kyjev a jeho európski spojenci sa dohodli, že vyzvú Rusko, aby akceptovalo zavedenie 30-dňového bezpodmienečného úplného prímeria v bojoch na Ukrajine s platnosťou od pondelka 12. mája.

- Slovenské matky dokážu ušetriť svojim deťom o 75 % viac financií než tie české. Informovala o tom online investičná platforma Portu.

- Obnovený proces s niekdajším bosom bratislavskej skupiny piťovcov Jurajom O. a spol. má na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku pokračovať na budúci týždeň v piatok (16. 5.).

- Opozičné hnutie PS navrhuje zmenu kvóra poslancov Národnej rady (NR) SR potrebného na podanie návrhu na disciplinárne konanie voči generálnemu prokurátorovi.

- Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio vyzval v sobotu Indiu a Pakistan, aby medzi sebou obnovili priamu komunikáciu v záujme „vyhnúť sa nezrovnalostiam“ v stupňujúcom sa konflikte medzi týmito susednými krajinami.

- Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom prvom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s domácim Švédskom 0:5.

- Veľvyslanectvo Spojených štátov v ukrajinskej metropole Kyjev v piatok varovalo pred možným veľkým leteckým útokom, ktorý by sa mohol uskutočniť v najbližších dňoch.

- Ukrajina v piatok oznámila vyhostenie dvoch maďarských diplomatov. K tomuto kroku pristúpila v reakcii na vyhostenie dvoch pracovníkov ukrajinského veľvyslanctva z Budapešti.

- Spojené štáty a ich európski spojenci dokončujú návrh na 30-dňové prímerie medzi Ruskom a Ukrajinou, ktorý by v prípade jeho odmietnutia viedol k uvaleniu ďalších sankcií na Moskvu.

- Polícia po stredajšom (7. 5.) lúpežnom prepadnutí 60-ročnej ženy v Turčianskych Kľačanoch v okrese Martin zadržala jednu osobu, voči ktorej však nevzniesla obvinenie a prepustila ju na slobodu.

- Vo veku 103 rokov zomrela v piatok v Nemecku jedna z posledných preživších holokaustu Margot Friedländerová.

- Rusko vyjadrilo nádej, že bude naďalej rozvíjať svoj dialóg s Vatikánom, uviedlo v piatok ministerstvo zahraničných vecí v Moskve po zvolení nového pápeža Leva XIV.

- Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Mark Rutte chce, aby sa členské krajiny NATO na júnovom summite dohodli na zvýšení obranných výdavkov na úroveň päť percent svojho HDP do roku 2032.

- Českí hokejisti zvíťazili v úvodnom zápase B-skupiny majstrovstiev sveta v dánskom Herningu. Obhajcovia trofeje zdolali v repríze vlaňajšieho finále Švajčiarsko 5:4 po predĺžení.

- Predseda vlády SR Robert Fico sa v piatok počas návštevy Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe stretol s generálnym tajomníkom Komunistickej strany Vietnamu To Lamom.

- Hokejisti Fínska úspešne vstúpili do svetového šampionátu vo Švédsku a Dánsku. Suomi zvíťazili v úvodnom stretnutí štokholmskej A-skupiny nad Rakúskom 2:1.

- Predseda vlády SR Robert Fico v piatok reagoval na vyjadrenia šéfky európskej diplomacie Kaje Kallasovej, ktorá kritizovala jeho návštevu Moskvy pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe.

- Vo viacerých mestách na Slovensku i v zahraničí sa v piatok večer konajú zhromaždenia s názvom Slovensko je Európa.

- Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v piatok vyhlásil, že návšteva slovenského premiéra Roberta Fica a srbského prezidenta Aleksandara Vučiča v Moskve pri príležitosti 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Európe bola aktom hrdinstva.