Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Streda 27. november 2024Meniny má Milan
< sekcia Kultúra

Činohra SND uvádza premiéru inscenácie Fanny a Alexander

Na snímke zľava herci Richard Stanke, Táňa Pauhofová, dramaturgička Darina Abrahámová a režisér Marián Amsler počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla (SND) k pripravovanej premiére inscenácie Ingmara Bergmana Fanny a Alexander v utorok 5. apríla 2016 v Bratislave. Foto: TASR - Martin Baumann

Film slávneho švédskeho režiséra v posledných sezónach oslnil v javiskovej verzii divákov v národných divadlách v Kodani aj v Štokholme a pred dvoma rokmi zožal ovácie aj v USA.

Bratislava 5. apríla (TASR) - Činohra Slovenského národného divadla (SND) uvedie v stredu 6. apríla v novej budove premiéru inscenácie Fanny a Alexander z pera švédskeho režiséra a dramatika Ingmara Bergmana. Hru zrežíroval a adaptáciu pripravil Marián Amsler, dramaturgom je Darina Abrahámová, scénu navrhol Juraj Kuchárek, kostýmy Martin Kotúček, scénickú hudbu zložil Ivan Acher, hru preložila Teodora Chmelová.

V jednotlivých postavách sa predstavia Emília Vášáryová, Dano Heriban, Petra Vajdová, Daniel Fischer, Táňa Pauhofová, Dominika Kavaschová, Branislav Bystriansky, Diana Mórová, Milan Ondrík, Gabriela Dzuríková, František Kovár, Ondrej Kovaľ, Richard Stanke, Ingrid Timková, Zuzana Kocúriková, Anna Maľová, Ivan Vojtek a ďalší umelci.



Švédsko na počiatku 20. storočia. Veľká rodinná sága nazeraná očami dvoch detských hrdinov brata Alexandra (Daniel Fischer) a sestry Fanny (Táňa Pauhofová). Svet divadla s jeho slobodou, otvorenosťou, idealizmom a vášňou je konfrontovaný s askézou, mystikou a prísnymi pravidlami. Plejáda farebných, sociálne, generačne a názorovo rozmanitých postáv je šťavnatým, sýtym orlojom prežitých osudov ľudí, ktorí sa nevzdávajú, lebo sú si blízki. Prežívajú, ba oslavujú život vo všetkých jeho sladko-bôľnych podobách. Pragmatizmus kontra fantázia. Askéza kontra tolerancia. Veľké plátno príbehov, ktoré si zaslúžia vzkriesenie, aby sme lepšie chápali aj my sami seba.

Film slávneho švédskeho režiséra v posledných sezónach oslnil v javiskovej verzii divákov v národných divadlách v Kodani aj v Štokholme a pred dvoma rokmi zožal ovácie aj v USA.

"Ten film ma oslovil už hľadiska samotnej témy, keďže sa sám trocha vidím v tomto súrodeneckom vzťahu, lebo mám sestru a od mala som túžil niečo filmovať a písať. Bol som presne ten typ chlapca, ktorý sedel v kúte a nechodil sa hrať s ostatnými deťmi. Ten film má veľké množstvo tém, celý príbeh začína vo veľkej divadelnej rodine," povedal na dnešnom stretnutí s médiami režisér Marián Amsler.

"Inscenácia hry, pôvodne filmového scenára, ktorý bol napísaný vo forme mini románu, nadväzuje na eposy svojho druhu a monumentálne predstavenia, ako boli Anna Karenina, Karamazovovci, Buddenbrookovci a najmä Jana Eyerová, ktorú nespomínam náhodou, pretože pán režisér Amsler režíroval aj Janu Eyerovú. Teraz sa podujal režírovať inscenáciu Fanny a Alexander. Tento titul bol pôvodne napísaný ako filmový scenár, ale už od 80. rokov je to tradičný titul, ktorý sa hráva v škandinávskych krajinách ako divadelné predstavenie a Švédske národné dramatické divadlo ho má stále v repertoári. Bergman je známy ako skvelý filmový režisér, za Fanny a Alexander dostal štyroch Oscarov, ale on režíroval vyše 170 divadelných hier," uviedla pre TASR dramaturgička Darina Abrahámová.