Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 10. apríl 2025Meniny má Igor
< sekcia Kultúra

DAB pripravuje muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť

Na archívnej snímke budova Divadla Andreja Bagara. Foto: FOTO TASR/Štefan Puškáš

Podľa tvorcov bol záujem o účinkovanie obrovský.

Nitra 5. marca (TASR) – Divadlo Andreja Bagara (DAB) v Nitre začalo s prípravou výpravného muzikálu Jozef a jeho zázračný farebný plášť. Jeho premiéru plánuje uviesť na začiatku budúcej divadelnej sezóny.

V súčasnosti má už DAB za sebou prvé kolo konkurzu na postavy do muzikálu. Podľa tvorcov bol záujem o účinkovanie obrovský. Svoje prihlášky aj s videonahrávkami poslalo takmer 100 uchádzačov. Z nich bolo vybraných 16 mladých žien a 16 mužov, ktorí dostanú šancu uchádzať sa o niektorú z postáv v muzikáli pri prezenčnom konkurze priamo na javisku DAB. „Ďalšie kolo konkurzu sa bude konať 11. a 12. marca vo Veľkej sále DAB. O deň neskôr, teda 13. marca, sa bude prezenčnou formou konať aj konkurz na tanečníkov. Všetko, samozrejme, prebehne pri dodržaní prísnych opatrení, ktoré divadlo nastavilo po komunikácii s hygienikmi. Veríme, že všetko pôjde bez problémov,“ uviedla dramaturgička inscenácie Slavka Civáňová.

Ako pripomenula, DAB pripravuje muzikál Jozef a jeho zázračný farebný plášť už niekoľko mesiacov. Tvorcovia pracujú na vizuáloch, kostýmoch, scénografii, projekciách i hudobnom naštudovaní. Všetky návrhy musí schváliť londýnska spoločnosť The Really Useful Group, v spolupráci s ktorou DAB muzikál uvedie. „Z Londýna už máme schválený vizuál i kostýmy, ktorých autorkou je Ľudmila Várossová. Pripravujeme tiež podklady pre našich partnerov a sponzorov, a následne predstavíme materiály o muzikáli aj širšej verejnosti,“ povedala Civáňová.

Samotný skúšobný proces by sa mal podľa jej slov začať od 17. mája. „Teraz sa pripravuje finálne obsadenie. Naši herci absolvujú interné prespievanie s dirigentom Júliusom Selčanom, a potom sa aj na základe konkurzov vytvorí finálne obsadenie na postavy muzikálu. Pán Selčan už pracuje aj na orchestrácii, takže postupne sa vytvára aj hudobná zložka v podobe živého orchestra, off stage zboru a detského zboru,“ vysvetlila Civáňová.

DAB chce premiéru muzikálu uviesť začiatkom budúcej sezóny, 24. a 25. septembra. Podľa Civáňovej robí tvorivý tím všetko preto, aby všetko stihol pripraviť aj v čase pandémie a prísnych hygienických opatrení. „Veríme, že bude všetko v poriadku a my našim divákom budeme môcť ponúknuť tento celosvetovo slávny a výpravný muzikál. Už teraz môžem prezradiť, že to bude veľkolepá multižánrová show, na javisku DAB po prvýkrát so živým orchestrom, so živými off stage zbormi, 12-členným detským speváckym zborom, s krásnou scénou, atraktívnymi kostýmami i s projekciami s využitím videoartu a videomapingu,“ skonštatovala Civáňová.

Tomáš: Investície z 2. piliera pomôžu štátu aj sporiteľom

Pripomenul, že DSS budú môcť dobrovoľne rozhodovať o tom, kde pôjde majetok ľudí a v akom objeme.

- Experti v novej štúdii vydanej vo štvrtok v časopise The Cryosphere varujú, že rakúske ľadovce by sa mohli už v blízkej budúcnosti úplne roztopiť pre klimatickú zmenu.

- Výbor Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií začal ďalšie dve konania voči ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) v súvislosti s domom v Chorvátsku. Pre TASR to uviedla šéfka výboru Veronika Remišová (Slovensko, Za ľudí, KÚ).

- Bavorská Kresťanskosociálna únia (CSU) vo štvrtok ako prvá z troch strán budúcej nemeckej vlády schválila koaličnú dohodu s Kresťanskodemokratickou úniou (CDU) a sociálnymi demokratmi (SPD).

- Koalícia sa pri pozmeňovacích návrhoch o transakčnej dani zachovala pokrytecky a zbabelo. Uviedli to vo štvrtok po parlamentnom hlasovaní predstavitelia opozičných strán hnutie Slovensko a Progresívne Slovensko (PS).

- Slovenský futbalista Róbert Boženík je údajne blízko k prestupu z Portugalska do zámoria. Podľa informácií portálu givemesport.com je útočník Boavisty blízko k odchodu do Salt Lake City v MLS.

- Európska únia (EÚ) vo štvrtok pozastavila odvetné clá pre dovoz z USA na 90 dní. Oznámila to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová. TASR o tom informuje na základe správy AFP.

- Medzinárodné centrum pre športové štúdie (CIES) uverejnilo rebríček 100 najúspešnejších brankárov sveta počas uplynulého roka.

- Dôchodkové správcovské spoločnosti budú môcť investovať majetok z druhého piliera aj do infraštruktúrnych projektov na Slovensku. Vyplýva to z novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú poslanci Národnej rady (NR) SR vo štvrtok definitívne schválili.

- Samosprávy dostanú v máji preddavok z podielu na výnose dane z príjmov fyzických osôb v celkovej sume 150 miliónov eur. Vyplýva to z novely zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve, ktorú poslanci Národnej rady SR definitívne schválili.

- Nie je možné vylúčiť, že vírus slintačky a krívačky, ktorý sa objavil v Maďarsku 7. marca a ďalej sa rozšíril, má umelý pôvod. Podľa servera atv.hu to vyhlásil vo štvrtok šéf úradu maďarskej vlády Gergely Gulyás.

- Americká a ruská delegácia vo štvrtok v Istanbule začali druhé kolo rokovaní o obnovení fungovania svojich veľvyslanectiev, ktoré po invázii Ruska na Ukrajinu výrazne obmedzili svoj personál.

- Chovatelia ošípaných na Slovensku čelia vážnym problémom v dôsledku opatrení proti slintačke a krívačke (SLAK).

- Vládna Občianska koalícia (KO) by podľa najnovšieho prieskumu agentúry United Surveys pre portál Wirtualna Polska zvíťazila v parlamentných voľbách so ziskom 35 percent hlasov.

- Viacerých poslancov opozičného hnutia Slovensko vo štvrtok ráno kontaktovala polícia, že na ich adrese bola nahlásená bomba. TASR o tom informoval hovorca hnutia Matúš Bystriansky.

- Zloženie senátu Špecializovaného trestného súdu, ktorý bude konať v kauze Očistec, je kompletné. Kedy by mohlo byť prvé pojednávanie, zatiaľ nie je zrejmé.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR začínajú 11. rokovací deň aktuálnej 33. schôdze diskusiou o zmenách v druhom dôchodkovom pilieri. Nasledovať by mal návrh úprav v systéme štátom podporovaného nájomného bývania.

- V uliciach Slovenska sa vo štvrtok koná zbierka Deň narcisov, určená na pomoc pacientom s rakovinou.

- Čína vo štvrtok oficiálne zaviedla plánované odvetné opatrenia a uložila dodatočné clo vo výške 84 % na dovoz z USA.

- Americký rezort diplomacie v stredu schválil predaj asi 200 kusov rakiet vzduch-vzduch AIM-120C a asi 200 kusov rakiet AIM120D a dodatočného vybavenia pre Austráliu v hodnote 1,04 miliardy dolárov.

- Americký prezident Donald Trump v stredu pripustil, že vojenský zásah proti Iránu je možný v prípade, že sa Teherán nevzdá svojho jadrového programu.