Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 25. november 2024Meniny má Katarína
< sekcia Kultúra

Hitler označil moderné umenie za zvrhlé. Noldemu zhabali obrazy

Na archívnej snímke výstava venovaná nemeckému expresionistovi Emilovi Noldemu. Foto: TASR/AP

Expresionista istý čas kritizoval židovských umelcov a vyhlasoval, že expresionizmus je čisto nemecký umelecký štýl. Jeho presvedčenie sa zmenilo s nástupom nacizmu v Nemecku.

Nolde/Bratislava 7. augusta (TASR) - Významný expresionistický maliar a grafik Emil Nolde bol umelcom, ktorý miešal nevšedné farby. Jeho poznávacím znamením bola zlatožltá a hlboká červená, tvoril spontánne. Od narodenia výtvarného umelca uplynulo dnes 150 rokov.

Hans Emil Hansen sa narodil 7. augusta 1867 v Nolde, ktoré je teraz súčasťou Dánska. Pochádzal z roľníckej rodiny. Už ako malý chlapec veľmi rád maľoval a modeloval, inšpiráciu nachádzal v Biblii. V roku 1902 sa rozhodol používať priezvisko Nolde podľa svojho rodiska.

V roku 1884 odišiel do dnešného nemeckého mesta Flensburg, kde sa vyučil za drevorytca vo fabrike na nábytok. Ďalším jeho pôsobiskom bolo Karlsruhe (Nemecko), kde sa zapísal na hodiny kreslenia. Pre svoju tvorbu nachádzal inšpiráciu v múzeách. Nolde získal v roku 1892 miesto učiteľa kreslenia v múzeu industriálneho umenia v St. Gallene vo Švajčiarsku. Na zákazku vytvoril množstvo vtipných pohľadníc. Po ich uverejnení v časopise Jugend získal maliar popularitu a predával ich vo veľkom náklade. Zarobil stotisíc zlatých frankov, vďaka ktorým sa presťahoval do nemeckého Mníchova.

Na jeseň 1899 Nolde odišiel do francúzskeho Paríža, kde študoval na umeleckej škole Académie Julian. Oženil sa s Adou Vilstrupovou. Manželka bola chorľavá a po celý život sa liečila v rôznych sanatóriách.

Výstava Noldeho prác v roku 1906 v Nemecku v Berlíne bola významným zlomom v jeho umeleckej kariére. Jeho obrazy tak zapôsobili na umelcov skupiny Die Brücke, že bol vyzvaný, aby sa pripojil k ich hnutiu. Nolde si pomaly v Nemecku získaval uznanie a slávu, no zároveň začínal okolo seba šíriť kontroverziu.

V rokoch 1913 až 1914 sa zúčastnil na nemeckej Imperiálnej kolonizačnej výprave v Novej Guinei, kde sa mu naskytla možnosť študovať umenie domorodcov. Nolde svoje poznatky využil k vytváraniu nezvyčajných sôch a plastík ovplyvnených ich primitívnou kultúrou. Navštívil aj mnohé významné miesta ako Moskvu, Soul, Tokio, Peking, Šanghaj, Hong Kong, Manilu a Jávu.

V 20. rokoch 20. storočia bol Nolde sympatizantom nacistickej strany, a dokonca sa stal členom jej dánskej pobočky. Zo svojej pozície umelca dokonca kritizoval židovských umelcov a vyhlasoval, že expresionizmus je výlučne nemecký umelecký štýl. Jeho presvedčenie sa zmenilo v roku 1937 s nástupom nacizmu v Nemecku, kedy Hitler označil všetky typy moderného umenia za zvrhlé. Gestapo zabavilo 1052 Noldeho plátien a v roku 1941 bol maliar samotným Hitlerom odsúdený. Napriek tomu, že sa umelec odvolal, oficiálne mu zakázali maľovať. Nolde však vo svojej tvorbe pokračoval a namaľoval stovky akvarelov, ktoré nazýval "Nenamaľované obrazy".

Po úmrtí manželky sa znovu oženil s 28-ročnou dcérou svojho priateľa. Po druhej svetovej vojne žil a pracoval v Nemecku, za svoju prácu získal mnoho významných medzinárodných ocenení.

Emil Nolde skonal 13. apríla 1956 vo svojom dome v nemeckom Neukirchene.

V Nemecku z berlínskeho múzea 20. apríla 2002 ukradli práce expresionistov, medzi nimi aj Noldeho. Zlodeji odpojili poplašné zariadenie a po rozbití okna sa dostali do budovy. Polícii sa podarilo páchateľov vypátrať a ukradnuté umelecké diela zachrániť.