Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Pondelok 21. apríl 2025Meniny má Ervin
< sekcia Kultúra

Anton Anderle je legendou slovenského ľudového bábkarstva

Anton Anderle so svojimi bábkami (2004) Foto: archív autora Foto: Juraj Hamar

Anderleho tradičné marionetové divadlo bolo neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúrnych akcií v Banskej Bystrici. Dnes by sa dožil 70 rokov.

Dolná Lehota/Bratislava 20. novembra (TASR) – Anton Anderle je legendou slovenského ľudového bábkarstva. Bol našim posledným ľudovým bábkarom. Pokračoval v tradícii svojej rodiny, pochádzal zo slávneho bábkarského rodu Anderlovcov z Radvane (dnes časť Banskej Bystrice). Vždy mu išlo o to, aby pre potomkov zachytil hry ľudových bábkarov, ako aj bábky a všetko čo s tým súvisí. "Chcem keď už nie obnoviť tradičné bábkarstvo, tak ho aspoň v čo najväčšej miere zachovať".

Festival na Anderleho počesť

Anderleho tradičné marionetové divadlo bolo neodmysliteľnou súčasťou mnohých kultúrnych akcií v Banskej Bystrici. Na jeho počesť sa od roku 2008 v dvojročných cykloch koná v tomto meste aj medzinárodný festival tradičného bábkového divadla - Anderleho Radvaň. Pri príležitosti jeho nedožitých 70. narodenín mu tento rok (1. októbra) odhalili v jeho rodnej obci Dolnej Lehote v okrese Brezno pamätnú tabuľu.

Syn bábkara


Anton Anderle sa narodil 20. novembra 1944 v Dolnej Lehote v rodine bábkara Bohuslava Anderleho (1913-1976). Vyrastal medzi marionetami. Už ako trojročný sedával za javiskom a recitoval celé pasáže hier. Ako chlapec pomáhal otcovi pri vodení bábok, preobliekaní kostýmov po predstaveniach, pri príprave dekorácií i pri zvukových efektoch. Od bábok sa na chvíľu vzdialil v tínedžerskom veku.

Tradíciu prerušil režim

V päťdesiatych rokoch minulého storočia (1955) bola tradícia Anderlovcov po ideologickom zásahu komunistického režimu prerušená (cez postavu Gašparka pranierovali nedostatky vtedajšej spoločnosti). Ich bábky sa v roku 1969 stali majetkom Matice slovenskej. Divadelné predstavenia obnovili v sedemdesiatych rokoch 20. storočia, kedy začal jeho otec aj strýko (Jaroslav Anderle 1916-1982) opäť vystupovať. Svoje prvé predstavenie odohral Anton Anderle vo svojom byte pre deti susedov. Vo svojom tradičnom divadle nadviazal na rodinnú tradíciu a prevzal otcov repertoár. Zachovával tradičné texty a hrával tak, ako jeho starý otec Michal Václav Anderle (1878-1935).

Anderle vyštudoval Strojnícku priemyslovku vo Zvolene (1959-1963). Stále sa však zapájal aj do rodinného bábkového divadla. V roku 1967 nastúpil ako strojár-špecialista a neskôr ako vedúci zásobovacieho oddelenia v Krajskej vojenskej ubytovacej a stavebnej správe v Banskej Bystrici (1967-1990). Popri tom pôsobil ako amatérsky bábkar. Od roku 1972 pokračoval v rodinnej marionetovej tradícii samostatne. V bábkovom divadle Antona Anderleho hrával tradičný repertoár kočovných bábkarov. Dôraz dával na čistotu výrazu. K jeho repertoáru patril Don Juan či Johannes Doktor Faust. Spočiatku bol nedocenený, ale stále si tvrdohlavo razil svoju cestu bábkarskej klasiky. Z rôznych festivalov si prinášal čoraz viac ocenení.

Slávny aj za hranicami


Po roku 1989 sa Anton Anderle preslávil aj za hranicami Slovenska a v deväťdesiatych rokoch minulého storočia sa zaradil medzi najvýraznejšie osobnosti európskeho ľudového bábkarstva. V roku 1991 sa dal na dráhu profesionálneho bábkara. S manželkou Zlaticou precestoval vo veľkom aute s prívesom desiatky krajín na troch kontinentoch a odohral stovky predstavení. Oživil tradičného Gašparka, ale základom jeho autorského predstavenia bol Najmenší cirkus na svete. Pri uvádzaní svojho repertoáru v zahraničí hrával v domácom jazyku. Využíval "komediantskú" reč, ktorú tvorili skomolené slová z taliančiny, španielčiny, francúzštiny, angličtiny a nemčiny. Pri jeho predstaveniach ho často sprevádzali muzikanti Ján Palovič a Juraj Hamar. Od roku 1999 vystupoval pod pomenovaním Tradičné bábkové divadlo Antona Anderleho.

Zberateľ

Popri hraní zbieral Anderle od roku 1968 rôzne druhy marionet, dekorácií, opôn a rekvizít od slovenských a českých kočovných bábkarov a firiem. Zbieral aj bábkové hry vydané v Česku. Študoval históriu bábkového divadla. Reštauroval bábky, vyrezával a konštruoval marionety. Vytvoril unikátnu zbierku marionet, ktorú tvorí vyše 1000 bábok veľkých 18 až 140 centimetrov, rôzneho veku a pôvodu. Táto zbierka je najucelenejším dokladom, ktorý dokumentuje vývoj bábkového divadla na Slovensku od začiatku 19. storočia do polovice 20. storočia. Jeho vystúpenia sprevádzali aj výstavy tejto unikátnej zbierky bábok.

Organizoval bábkarske akcie


V roku 1999 zorganizoval v Radvanskom kaštieli prvý medzinárodný festival bábkarov. Zorganizoval viac ako 120 významných bábkarských akcií a festivalov vo viac ako 20 európskych štátoch a v Kanade. Pripravil takmer 20 samostatných výstav. Viedol workshopy a semináre o tradičnom bábkarstve. Jeho majstrovstvo bolo ocenené rôznymi cenami a oceneniami na bábkarských festivaloch. V roku 1993 získal Rad zlomenej závory, v roku 1996 Zlatú marionetu, v roku 1998 Cenu primátora Banskej Bystrice. V roku 2001 získal cenu za Najlepšie tradičné bábkové divadlo, v roku 2002 Cenu za animáciu a za udržiavanie tradície. Za jeho celoživotné dielo ho v roku 2009 in memoriam ocenil Literárny fond.

Anton Anderle bol členom Medzinárodnej bábkarskej organizácie (Union Internationale de la Marionnette - UNIMA). Zomrel náhle, po krátkej a ťažkej chorobe 16. mája 2008 v Banskej Bystrici.

VO VEKU 88 ROKOV ZOMREL PÁPEŽ FRANTIŠEK

František zomrel len deň po tom, čo počas Veľkonočnej nedele udelil tradičné požehnanie Urbi et orbi (mestu Rím a svetu) a následne sa previezol po Svätopeterskom námestí v papamobile.

,aktualizované 

- Muž v Bratislave v pondelok neprežil zrážku s nákladným vlakom. Polícia prípad vyšetruje a začala trestné stíhanie vo veci trestného činu usmrtenia.

- Po úmrtí pápeža Františka je svätopeterský stolec neobsadený. Počas obdobia známeho ako sedisvakancia vedenie rímskokatolíckej cirkvi preberá kolégium kardinálov.

- Vodiči sa na viacerých úsekoch slovenských ciest zdržia pre nehody. Situácia je najhoršia najmä na západnom a strednom Slovensku.

- V Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme sa v stredu bude konať omša za pápeža Františka, ktorý zomrel v pondelok ráno vo veku 88 rokov.

- Osemdesiatosem ráz zazvonil v pondelok predpoludním zvon na parížskej katedrále Notre-Dame na počesť pápeža Františka, ktorý ráno zomrel vo veku 88 rokov.

- Všetky futbalové zápasy talianskej Serie A, ktoré sa mali odohrať v priebehu pondelka, odložili. Dôvodom je úmrtie pápeža Františka.

- Cirkev i celý svet stráca smrťou pápeža Františka výnimočného pastiera, ktorý svojím životom a službou zanechal nezmazateľnú stopu. V reakcii na úmrtie pápeža Františka to uviedol predseda Konferencie biskupov Slovenska a košický arcibiskup metropolita Bernard Bober.

- Vo veku 88 rokov zomrel v pondelok pápež František. Oznámil to kardinál Kevin Ferrell, informuje TASR podľa správ agentúr AFP a AP.

- Biely dom vylúčil z okruhu najvyšších ciel elektroniku, na ktorú sa zatiaľ nebudú vzťahovať clá vo výške 145 % pri importe z Číny.

- Americký viceprezident J. D. Vance v pondelok pricestoval do Indie. Počas svojej štvordňovej návštevy sa Vance stretne s indickým premiérom Naréndrom Módím.

- Veľkonočné tradície ako oblievačka či šibačka môžu mať aj dnes význam, ak sa prispôsobia súčasným potrebám spoločnosti. Pre TASR to uviedla etnografka Východoslovenského múzea (VSM) v Košiciach Ľudmila Mitrová.

- Libanonské úrady zadržali niekoľko osôb, ktoré podľa všetkého plánovali raketové útoky na Izrael. Armáda v nedeľu uviedla, že zaistila ich zbrane, informuje TASR na základe správy agentúry AP.

- Ukrajinské ministerstvo zahraničných vecí ostro kritizovalo americkú televíziu Fox News za to, že v popisku reportáže omylom označila Kyjev za „ruské mesto“. TASR o tom informuje na základe nedeľňajšej správy agentúry DPA.

- Prokurátor oddelenia závažnej kriminality Generálnej prokuratúry (GP) SR Jana Tökölyová v reakcii na sobotné (19. 4.) vyhlásenie Úradu vlády (ÚV) SR. GP zároveň považuje za nenáležité, aby úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci.

- Ruský prezident Vladimir Putin nevydal nariadenie o predĺžení prímeria ktoré vyhlásil v sobotu v bojoch na Ukrajine, a preto sa o polnoci moskovského času skončí. Uviedol to v nedeľu popoludní hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, informuje TASR podľa správy stanice Sky News.

- Spojené Štáty by podľa zvažovaného nariadenia Bieleho domu údajne mohli drasticky obmedziť svoje diplomatické pôsobenie v Afrike a tiež zrušiť úrady ministerstva zahraničných vecí, ktoré sa venujú zmene klímy, otázkam demokracie či ľudským právam.

- Zásoby plynu na Ukrajine sú na historickom minime a je možné, že Kyjev bude musieť na zabezpečenie nasledujúcej zimnej sezóny doviezť viac než 6 miliárd kubických metrov (m3) suroviny. Uviedol to bývalý šéf ukrajinskej prepravnej sústavy GTSO Serhij Makogon.

- V Poľsku od štvrtka (17. 4.) rozšírili zákaz fotografovania na približne 25.000 objektov. Tieto objekty budú označené novým výstražným symbolom. Za porušenie zákazu môže hroziť pokuta, zadržanie alebo konfiškácia fotografickej techniky.

- Izraelská armáda v nedeľu priznala zlyhania pri informovaní o zabití zdravotníkov v Pásme Gazy, zástupcu veliteľa vojenskej jednotky prepustia. Armáda počas vyšetrovania zabitia nenašla známky popravy.

- Pri izraelských leteckých útokoch v Pásme Gazy v nedeľu zahynulo najmenej 25 ľudí vrátane detí, oznámil tamojší úrad pre civilnú obranu. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.