Quantcast
Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Utorok 26. november 2024Meniny má Kornel
< sekcia Kultúra

Banskobystrické divadlo z Pasáže štartuje sezónu rozprávkou

Na snímke diváci čakajú pred vstupom do Mestského divadla - Divadla z Pasáže v Banskej Bystrici. Foto: TASR/Dušan Hein

Divadlo, ktoré vytvorilo vlastný systém umeleckého vzdelávania pre ľudí so zdravotným postihnutím, prešlo dlhým vývojom.

Banská Bystrica 14. septembra (TASR) – Divadlo z Pasáže v Banskej Bystrici je profesionálne komunitné divadlo, ktoré ako jediné svojho druhu na Slovensku pracuje s ľuďmi s mentálnym postihnutím. Vo svojej činnosti prepája kultúrnu, umeleckú a sociálnu oblasť. V meste pod Urpínom pôsobí už od roku 1995.

Za ten čas naskúšalo 22 inscenácií, natočilo celovečerný film Z denníka jedného vagóna, zrealizovalo galaprogram pre Slovenskú televíziu Svetlá rámp v Pasáži a natočilo aj dokumentárny film Chránené územie. Divadlo, ktoré vytvorilo vlastný systém umeleckého vzdelávania pre ľudí so zdravotným postihnutím, prešlo dlhým vývojom. Jeho predstavenia nesú okrem umeleckej výpovede aj silné ľudské posolstvá.

Divadlo z Pasáže otvorí svoju novú divadelnú sezónu 27. septembra väčším programom. Dominuje v ňom rozprávka Kde je metla na motívy Kristy Bendovej, ktorú diváci uvidia o 16.00 h. V ten istý deň sa uskutoční aj vernisáž fotografií, ktoré zachytávajú postupné budovanie ich vlastnej divadelnej skúšobne. Otvorenie novej sezóny vyvrcholí koncertom Martina Geišberga.

V Dennom centre divadla a v Chránenom bývaní pracuje v súčasnosti 29 ľudí, z toho 14 tvorí herecký súbor. Tieto organizácie sú navzájom prepojené.

Tvorbu Divadla z Pasáže spoznali diváci v Dánsku, Fínsku, Litve, Lotyšsku, Nemecku, Portugalsku aj vo Francúzsku. V roku 2009 odcestovalo na pozvanie amerického režiséra na turné po USA a o dva roky neskôr sa práve ich inscenácia dostala do prestížneho rebríčka desiatich najlepších kultúrnych aktivít amerického mesta San Antonio.

Divadlo z Pasáže založila divadelníčka Viera Dubačová. Do hereckého umenia hneď zapojila mentálne postihnutých ľudí. Hoci jej nápad narážal na predsudky a problémy, nedala sa odradiť. Divadlu nepomáhalo mesto ani štát. Dokonca chvíľu mu hrozilo zatvorenie pre nezaplatené faktúry, nezáujem kultúrnych inštitúcií a všeobecne pre nedostatok peňazí. Zamestnanci divadla robili aj sedem mesiacov bez výplat.

"Hoci už nie som riaditeľkou divadla, často chodím medzi nich a teším sa z ich úspechov. Sú moja rodina. Každého z hercov dôverne poznám. Vidím, ako sa posúvajú dopredu, ako na sebe pracujú," uviedla divadelníčka Dubačová. Ako dodala, divadlo je po jej odchode v dobrých rukách a vedú ho kvalitní ľudia.