Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Štvrtok 9. január 2025Meniny má Alexej
< sekcia Kultúra

Dokument Mečiar poukazuje aj na to, že volíme emóciami a nie rozumom

Na snímke režisérka Tereza Nvotová (vľavo) a producentka Zuzana Mistríková (vpravo) počas tlačovej konferencie po skončení novinárskej premiéry filmu Terezy Novotnej s názvom Mečiar, 11. októbra 2017 v Bratislave. Foto: TASR

Dokument podľa tvorcov nie je však len rozprávaním o jednej etape slovenských politických dejín, podľa tvorcov približuje oveľa univerzálnejšiu a veľmi súčasnú tému.

Bratislava 14. októbra (TASR) - V novom celovečernom filme mladej režisérky Terezy Nvotovej Mečiar, ktorý tento týždeň vstúpil do kinodistribúcie, hovoria o najsilnejšom mužovi Slovenska 90. rokov viaceré osobnosti politického a spoločenského života tej doby. Dokument vznikol po takmer štvrťstoročí od rozdelenia Česko-Slovenska a vzniku samostatnej Slovenskej republiky. Nie je však len rozprávaním o jednej etape slovenských politických dejín, podľa tvorcov "približuje oveľa univerzálnejšiu a veľmi súčasnú tému".

"Je to film, ktorý rozpráva predovšetkým o udalostiach 90. rokov, rozpráva spôsobom, akým to vidí osoba, ktorá v tom čase nebola dospelá, to znamená, na rozdiel od nás, ktorí sme tu dobu zažili, nie je tak silne emocionálne spojená s tým, čo sa vtedy dialo," povedala o politickom dokumente jeho hlavná producentka Zuzana Mistríková, ktorá je so zobrazovanou dobou osobne spojená. Bola jednou z tvárí študentského revolučného hnutia v Novembri'89 a tiež súčasťou VPN i ponovembrového parlamentu. "Aj mne, ktorá som mala možnosť pri mnohých tých veciach byť pomerne blízko, spôsobom, akým to celé postavila, ako to okomentovala, aké súvislosti v tom našla, aj mne spätne dala do súvislosti niektoré veci, ktorých som si možno v tom čase nebola vedomá," komentovala Nvotovej generačnú výpoveď o vplyve Vladimíra Mečiara na slovenskú spoločnosť a na život samotnej režisérky. "Je to film určite zaujímavý pre generáciu, ktorá tú dobu zažila, ale možno ešte zaujímavejší pre generáciu, ktorá tú dobu objavuje," podčiarkla Mistríková.

Základným zdrojom dokumentu boli okrem osobných skúseností režisérky a rozhovorov s mnohými pamätníkmi predovšetkým archívne materiály. Z bohatého materiálu nakrúteného v súčasnosti sa všetko do filmu nedostalo. Dokumentaristka sa smeje, že by inak vytvorila niekoľkohodinový film či seriál. "Všetkých som chcela vypočuť podrobne, mám rôzne rozhovory a dúfam, že sa nám teraz podarí pracovať s tým materiálom ďalej tak, že to budeme uverejňovať na webe. Je tam veľa zaujímavých informácií, ktoré sa do filmu nedostali a ľudia ich majú právo vedieť," povedala pre TASR Tereza Nvotová.

Pre svoj film oslovila ľudí, ktorí stáli pri dôležitých udalostiach vývoja krajiny, ale i nezávislých novinárov, ktorí investigatívne reflektovali vtedajšie dianie v politike a spoločnosti. V dokumente vypovedajú Vladimír Mečiar, Petr Pithart, Fedor Gál, Peter Zajac, Theodor E. Russell, Ladislav Snopko, Michael Kocáb, Martin M. Šimečka, Ľuboš Jurík, Milan Žitný, Oskar Fegyveres, Peter Tóth, Marián Leško, Tom Nicholson a nechýba ani otvorená výpoveď Fedora Flašíka. Politický marketér okrem iného tvrdí, že vo voľbách nie je dôležitý rozum, ale emócie. "Vyzerá to na jednej strane tak zábavne a desivo, čo Fedor vo filme hovorí, ale pre mňa je najdesivejšie to, že v konečnom dôsledku má pravdu. To je v tom filme tiež jeden z veľkých výkričníkov. Keď si to človek vypočuje z jeho úst, asi by sa mal zamyslieť a spraviť všetko preto, aby aspoň trochu nefungovala prognóza, o ktorej hovorí," uzavrela Mistríková.

Film Mečiar vznikol v koprodukcii PubRes (SR), HBO Europe a Negativ (ČR), do kín vstúpil 12. októbra.