Spravodajský portál Tlačovej agentúry Slovenskej republiky
Piatok 4. apríl 2025Meniny má Izidor
< sekcia Kultúra

Budujeme Slovensko má 12 nových dielov, tri z nich uvedú aj kiná

Na snímke zľava PR manažérka Dana Freyerová, producent a dramaturg projektu Peter Kerekes, režisérka Paula Reiselová, režisér Dušan Bustin, režisérka Jana Mináriková, režisér Marek Moučka, režisérka Katarína Jonisová, režisér Eduard Cicha, režisérka Dorota Vlnová, režisérka Kristína Leidenfrostová a Silvia Učňová Kapustová z distribučnej spoločnosti Filmtopia počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022. Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti nakrútili filmári z mladej generácie dokumentárnej tvorby. Sledujú v nich architektúru, ktorá z našich miest rýchlo a často bez zaslúženej diskusie mizne.

Bratislava 17. februára (TASR) - Dokumentárna séria Budujeme Slovensko pokračuje, nových 12 dielov rozpovie príbehy kedysi významných stavieb, areálov či prosperujúcich fabrík. Dokumenty o jedinečných stavbách, ktoré vytvorili tvár krajiny a dnes sú z nich ruiny, uvidia diváci na televíznych obrazovkách, tri z nich uvedú aj kiná.

"V centre nášho záujmu sú industriálne budovy na Slovensku, industriálne pamiatky, nie vždy sú to len chátrajúce stavby, nie je to čistý industriál, je tam napríklad aj kino Družba v Košiciach, sú tam kúpele v Sobranciach, pioniersky tábor v Kysaku," priblížil pre TASR Peter Kerekes, dramaturg, producent a garant projektu. Dokumenty pripomenú napríklad aj príbeh najznámejšieho textilného závodu na Slovensku, ktorý dnes búrajú, či veľkolepý plán sídliska, ktorý desaťročia chátra.
Na snímke producent a dramaturg projektu Peter Kerekes počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti sú rozdelené do dvoch cyklov, Budujeme Slovensko II. a III., nakrútili ich filmári z mladej generácie dokumentárnej tvorby. Sledujú v nich architektúru, ktorá z našich miest rýchlo a často bez zaslúženej diskusie mizne. "Pri druhej sérii sme sa rozhodli, že dáme možnosť študentom VŠMU natočiť svoje 26-minútové filmy, bolo to veľmi zaujímavé, pretože na jednej strane je to dramaturgicky uzavretá séria, ale ide predsa len o šesť autorských dokumentárnych filmov," poznamenal Kerekes k druhej sérii projektu, v ktorej tvorcovia prostredníctvom príbehov miestnych obyvateľov a pamätníkov rozprávajú širšie príbehy konkrétnych miest v kontexte spoločenských, politických a kultúrnych podmienok daného obdobia. Časti tretej série nakrútili čerství absolventi VŠMU.

Film o vyhliadkovej veži na Dukle pripomenie príbehy ľudí, ktorí práve tu našli svoje životné miesto, nazývané Údolie smrti. V sérii nechýba príbeh textilného areálu Merina v Trenčíne, ktorý sa viaže na predvojnovú etapu vývoja textilného priemyslu na Slovensku, príbeh Dynamitky, ktorá dnes predstavuje v Bratislave dlhodobo neriešenú ekologickú katastrofu. Ďalšie filmy sú venované Magnezitke v Jelšave, 90 rokov nedostavanému vodnému dielu na Váhu či smaltovni vo Fiľakove.
Na snímke zľava režisér Eduard Cicha, režisérka Dorota Vlnová a režisérka Kristína Leidenfrostová počas novinárskej projekcie projektu Budujeme Slovensko, pásma troch dokumentárnych filmov - Michalovský Černobyľ, Príbeh Meriny, Projekt 566 sedadiel v Bratislave 17. februára 2022.
Foto: TASR - Dano Veselský

Nové časti Budujeme Slovensko sa na obrazovkách objavia od 21. februára do 16. mája. Trojicu z nich uvidia diváci v kinách od 3. marca. "Neprodukoval som dva cykly, ale 12 osobitých autorských filmov. Všetky sú veľmi pozoruhodné, každý by si zaslúžil veľké plátno," komentoval Kerekes pásmo dokumentov, ktoré premietnu kiná. Figurujú v ňom filmy Michalovský Černobyľ (réžia Paula Reiselová), Príbeh Meriny (r. Jana Mináriková, Dušan Bustin) a Projekt 566 sedadiel (r. Marek Moučka).

Blanár: SR je pripravená diskutovať o zvýšení výdavkov na obranu

Na národnej úrovni bude podľa jeho slov okrem konsenzu politických strán potrebné nájsť zhodu aj na tom, do akých obranných spôsobilostí by malo Slovensko investovať.

- Úradujúci juhokórejský prezident Han Tok-su v piatok prisľúbil zabezpečenie stability v oblasti národnej bezpečnosti a diplomacie. Urobil tak po tom, čo ústavný súd potvrdil odvolanie suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola.

- Slovenský hokejový útočník Juraj Slafkovský prispel jednou asistenciou k výhre Montrealu Canadiens v zámorskej NHL nad Bostonom Bruins 4:1. Jeho tím zaznamenal tretí triumf v sérii a poistil si druhú voľnú kartu vo Východnej konferencii.

- Americká vláda zakázala svojim zamestnancom v Číne, ich príbuzným a ďalším osobám s bezpečnostnou previerkou uzatvárať milostné alebo sexuálne vzťahy s čínskymi občanmi.

- Úrad generálneho inšpektora ministerstva obrany Spojených štátov vo štvrtok oznámil, že bude vyšetrovať, či minister obrany Pete Hegseth používal komerčnú aplikáciu na zasielanie správ Signal na diskusiu o leteckých útokoch USA na Jemen.

- Izraelský premiér Benjamin Netanjahu ocenil Maďarsko za odvážne a principiálne rozhodnutie ukončiť členstvo v Medzinárodnom trestnom súde. Netanjahu sa tak vyjadril počas návštevy Budapešti, kam vo štvrtok pricestoval napriek zatykaču, ktorý naňho vlani vydal ICC.

- Juhokórejský ústavný súd v piatok potvrdil odvolanie (impeachement) suspendovaného prezidenta Jun Sok-jola z prezidentského úradu za vyhlásenie krátkodobého stanného práva v decembri minulého roka.

- Akcie v USA sa vo štvrtok prudko prepadli. Kľúčový index Dow Jones Industrial Average stratil takmer 1700 bodov a všetky tri hlavné americké indexy zaznamenali najhorší deň od roku 2020. Dôvodom boli rozsiahle clá, ktoré predstavil prezident Donald Trump.

- Slovensko napĺňa povinnosť vynakladať 2 percentná HDP na svoju obranu a je pripravené diskutovať o zvýšení tejto sumy. Prioritne je ale potrebné dosiahnuť vnútroštátny konsenzus relevantných politických strán. Vyhlásil to minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár.

- Dánsko sa Grónska nevzdá, vyhlásila vo štvrtok dánska premiéra Mette Frederiksenová počas návštevy tohto na nerastné suroviny bohatého dánskeho autonómneho ostrova, o ktorom sa americký prezident Donald Trump vyjadril, že ho chce pripojiť k USA.

- Približne 80 vysokoškolských študentov vyrazilo vo štvrtok na bicykloch zo srbského mesta Nový Sad na zhruba dvojtýždňovú 1300-kilometrovú cestu do francúzskeho Štrasburgu, kde plánujú navštíviť Európsky parlament aj Radu Európy.

- Napriek všeobecnému ústupu ukrajinských vojakov z ruskej Kurskej oblasti považuje ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vpád na územie nepriateľa za úspešný.

- Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili štvrtkové rokovanie diskusiou o novele zákona o rozpočtovom určení výnosu dane z príjmov územnej samospráve.

- Na národnú púť do Ríma a Vatikánu prišli tisíce Sloveniek a Slovákov, ktorí sa spojili bez ohľadu na vek či názory a ukazujú, že na hodnotách aj na viere sa dá spojiť.

- Minister zahraničných vecí SR Juraj Blanár požiadal Španielsko o možnosť poskytnutia systému protivzdušnej obrany na území SR na základe rotačného systému, kým si Slovensko nezabezpečí vlastnú ochranu vzdušného priestoru.

- Najmenej 25 ľudí prišlo v Pásme Gazy vo štvrtok o život pri izraelskom leteckom útoku na budovu školy, ktorá slúži ako útočisko pre ľudí vysídlených v dôsledku vojny, uviedla tamojšia civilná obrana.

- Slovenskí hokejoví reprezentanti do 18 rokov vstúpili úspešne do prvej fázy prípravy pred majstrovstvami sveta. Vo štvrtkovom úvodnom prípravnom zápase v Trenčíne zdolali rovesníkov z Lotyšska 6:5.

- Americký prezident Donald Trump prepustil najmenej troch v ysokopostavených predstaviteľov Rady Bieleho domu pre národnú bezpečnosť (NSC), uviedli vo štvrtok pre stanicu CNN tri nemenované zdroje.

- Zavedené 25-percentné clá na všetky tovary a služby z EÚ do Spojených štátov budú mať negatívny vplyv na ekonomický rast aj ceny výrobkov.

- Transakčná daň je likvidačná pre všetky slovenské firmy, no najmä pre tie malé. Opoziční poslanci z Progresívneho Slovenska (PS) vyzvali vládu, aby ju zrušila, keďže podľa nich nemá žiadny hospodársky ani sociálny zmysel.